Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Jaka wędka na sandacze?
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 12
TEMAT: Jaka wędka na sandacze?
Jaka wędka na sandacze? 3 lat(a) temu  
chciałbym skutecznie połowić sandacza, ale nie mam stosownej wędki. Liczę na pomoc w kwestii doboru kija. Zasadniczo ma służyć do połowu w rzece Brdzie, ale również w jeziorach i zalewie koronowskim.
maniek-pc
góró
graphgraph
Punkty: 0
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2011/10/23 20:03 Przez norbiko.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

O:Jaka wędka na sandacze? 3 lat(a) temu  
W tym sezonie zacząłem łowić kijkiem Dragon Milenium DropShot 5-25g długość 2.10.
Zadowolenie 100% połowiłem na niego już i sandacze i szczupaki na zalewie zegrzyńskim na bugu na wiśle . Spisuje się idealnie tak więc polecam .Leciutki czuły z zapasem mocy i wygląda jak kijek na okonie

www.wedkarstwotv.pl/forum/169- inne/4944-...&start=936#22583
Szympans
góró
graphgraph
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/10/24 00:39 Przez Szympans.
Lepiej kijek jest pocienić niż go potem pogrubasić
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Ja z kolei nie dalej jak miesiąc temu kupiłem też Drafona MIllenium, tyle że Power Jig do 25 gram 2,70 m. To bardzo przyzwoita i czuła zarazem pała, która bardzo ładnie ugina się pod rybą. Wklejana szczytówka dobrze pokazuje opad. Łowię na nią od jakiegoś miesiąca i wyjąłem już na nią kilka rybek przy stosunkowo małej ilości spadów. Moim zdaniem bardzo fajny kijek za nie duże pieniądze.
Wodziniak
Ekipa WTV
graphgraph
Punkty: 114
graphgraph

Maniek, co Ty gadasz? Co zrobiłeś z Team Dragonami? o_O
Do łowienia w rzece pewnie trzeba wędki dłuższej. Ja łowię na zaporówkach z łodzi, więc nie bardzo Ci pomogę. Na sandacze używam Power Jiga i Zandera z serii Millenium oraz Chucky'ego z Guide Selecta.

Power Jig, owszem, jest w miarę czuły i ma duży zapas mocy. Kiedyś łowiłem nim okonie, choć podejrzewam, że przegapiałem sporo brań.
Zander to typowy dyszel do ciężkiego, wręcz śląskiego opadu (duże gumy na główkach 15-30g, koguty!). Takie łowienie jest bardzo trudne do opanowania (synchronizacja ruchów, kasowanie luzu, obserwacja plecionki), ale bywa skuteczne. Wędka ma przeogromny zapas mocy, a podczas holu "pałowatość" zanika.
Power Jiga zamieniłem na Guide Selecta Chucky (2,13m 5-25g), gdyż ta druga lepiej przenosi sygnał brania czy puknięcia o dno na dolnik, dzięki czemu nie muszę obserwować szczytówki i plecionki. Koncentruję się tylko na plecionce i skaczę Wędka jest dość pałowata (tak jak lubię), w miarę lekka (151g? Dobrze wyważa ją grafitowy Fishmaker 930i) i ma stosunkowo krótki dolnik (idealny do mojej krótkiej łapki).

Ale próbując łowić sandacze z brzegu(sasasa!), używam Super Fasta (2,85m 5-25g), który jest dość uniwersalny. Z tym, że ja łowię na wodzie stojącej i ten zakres c.w. może Ci nie styknąć
pisaq
góró
graphgraph
Punkty: 45
graphgraph

Spójrz proszę na nową ofertę Fenwicka, mam tego do 21g i jestem w szoku, ostatnio łowiąc na rzece kopytem czułem nawet pracę ogona w opadzie Niesamowicie szybkie i czułe wędki, i extra uchwyt, cieplutki.

www.fenwick.com.pl/ eliteTech_smallmouth.html
wobler129
znawca tematu
graphgraph
graphgraph
Razem walczmy o zmiany, bo... system jest chory,
zacznijmy od siebie - naprawmy Nasze głowy!

pozdrawiam
Maciej

Tak jak myślałem, ciężko zamknąć temat w trzech zdaniach. Poza tym zapomniałem dodać, że chodzi o łowienie z brzegu.
Marcin, dragoniki są i mają się dobrze, ale to nie są kije na sandacza. Jeden jest typowo boleniowy i na szczupaka, a drugi na okonki i na klenie. tak jak piszesz, interesowałby mnie kijaszek co daje poczuć w ręku każde stuknięcie. Musi być jednak stosunkowo długi.
maniek-pc
góró
graphgraph
graphgraph

Jak dla mnie to długość kija na rzece jest przereklamowana, oczywiście przy podchodach na pstrągach, kleniach, boleniach - tak. Ale szczupaki, sandacze itp. rybki na rzece z brzegu można spokojnie łowić krótkimi kijkami, dla mnie to nawet bardziej komfortowe i lepsze
wobler129
znawca tematu
graphgraph
graphgraph
Razem walczmy o zmiany, bo... system jest chory,
zacznijmy od siebie - naprawmy Nasze głowy!

pozdrawiam
Maciej

Nie mówię, że nie. Uzasadnij po prostu swoje stwierdzenie bo to co napisałeś nie przekonało mnie do tego aby kupić kij 2,10.
maniek-pc
góró
graphgraph
graphgraph

To może trochę z filmów WMH i wypowiedz pana Piskorskiego . Łatwiejsze pacnięcie w paszcze i łatwiejsze podebranie . To dwie główne zalety krótkich kijków . Ponoć hol sprawia problemy ale ja tego nie zauważyłem a łowie 2.10 . Podobnie jak wobler129 uważam że długie kije to przereklamowany stereotyp Polskiego Wędkarza . Dłuższy kij niż 2,40 to kupie na trocie jak bede zmuszony łowić z nawisów .
Szympans
góró
graphgraph
graphgraph

Wszystko zależy gdzie się łowi i jakie warunki stawia rzeka. Zapraszam na Brdę i połamania z kijkiem 2.40. Czasem zastanawiam się czy nie łowić feederem 3,60...bolonka też byłaby korzystna.
maniek-pc
góró
graphgraph
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/10/24 18:26 Przez maniek-pc.

Każdy rozmiar ma swoje wady i zalety. Krótkie wędki są dobre na łódkę i na brzeg bez przeszkód. Dłuższe na zakrzaczone miejsca, mniej dostępne, do dalszych rzutów.
okonhel
Moderator
graph
Punkty: 607
graphgraph
CRET, BAŁT

Zgadzam się z przedmówcami co do długości kija, choć osobiście wolę na brzegu mieć te 2,7 m które daje lepsze możliwości prowadzenia np przy omijaniu sterczących z brzegu krzaków. Krótkim kijem masz mocniejsze zacięcie i mniej zmęczoną rękę po paru godzinach jigowania.
Wodziniak
Ekipa WTV
graphgraph
Punkty: 114
graphgraph

Wszystko zależy gdzie się łowi i jakie warunki stawia rzeka. Zapraszam na Brdę i połamania z kijkiem 2.40. Czasem zastanawiam się czy nie łowić feederem 3,60...bolonka też byłaby korzystna.

Podzielam Twą opinię Mariusz .U mnie na rzece Skrwie Prawej można łowić niemal wszystkimi rozmiarami wędek , a to w zależności od miejscówki .Rzeczka wciąż się wije i jest dużo krzaków , pochylonych drzew . Ja biorę zawsze 2 spiny .Oba firmy Konger ( już się do nich przyzwyczaiłem , do tej firmy ) , jedna to Tango 2.40 długości , druga to nico cięższa Konger DO 35 g i 2.70 . Oczywiście na łódkę polecam 2.40 m
jurek-strażnik
góró
graphgraph
Punkty: 595
graphgraph
Przyroda to również my , wiec dbajmy o nasza matkę Ziemię

Tu chyba nie chodzi o długość, ale o wagę i wyważenie.
Łowiłem krótkim kijem, do którego dobrałem zły kołowrotek - ręka bolała jakbym przekopał ogródek. Teraz pomieniałem kołowrotki i mogę łowić nawet cały dzień.

Trochę wiary w człowieka! Skoro Maniek uważa, że dłuższy kij sprawdzi mu się lepiej to znaczy, że tak jest.

Wobler, te Fenwicki mi się podobają, ładne, lekkie (bardzo!), mają same pozytywne opinie (chyba, że na jerkbait.pl, bo kosztują mniej niż 1000zł i nie made in Japan czy USA ).
Tym bardziej, że za taką cenę (+/- 600zł) jest lifetime warranty :o
pisaq
góró
graphgraph
graphgraph

Trzeba pamiętać, że im dłuższy kij tym mniejsza jego czułość tak z definicji, dłuższy kij zawsze staje się kluską, przy długości 2,90 i ponad 3m cw musiałoby być ok 20-50gr aby był to sztywny kij umożliwiający pewne zacięcie sandała ale.. przy takim kiju łowienie z opadu i jigowanie to męka, agresywny opad prawie niemożliwy, delikatny ruch nadgarstka = ruch na szczycie ok 50cm, takie kije zwykle lecą jak to się mówi na pysk. Aby wyważyć taki kij kręciołek musiałby mieć ze 400gr, całość miałaby grubo ponad 600gr. To moim zdaniem marny zestaw na sandacze ale dobry na trocie
Szukałbym czegoś 2,60 max jeśli to za krótko to ponton, łódka, cokolwiek..
Łowiłem daiwą infinity q 2,70 do 28gr, akcja x-fast na szczupaki idealny, przy sandaczu słaby. Brania były delikatne ale nie byłem w stanie zaciąć chociaż starałem się z całych sił i szybki byłem jak tomy lee jones w ściganym
saw
wędkoholik
graphgraph
graphgraph

Dobrze to doszliśmy do tego że długi kij pomaga w rzucaniu zza krzaczka . Nikt jeszcze nie napisał jaka to przyjemność przemieszczać się po zarośniętym brzegu z np 3 metrową lagą . Potem w serwisach lądują takie wyczynowe kije z połamanymi szczytówkami. Osobiście uważam, że poza samym prowadzeniem przynęty po rzucie krótki kijek jest poręczniejszy w zakrzaczonym terenie . ( Omijamy temat łowienia bezzębnych )
Szympans
góró
graphgraph
graphgraph

Może masz i racje z tą długością patyka ( każdy wędkarz przyzwyczaja się do swoich kijków i metod połowu ), ale gdy ktoś mu pokaże swoja , inna metodę , to wtedy jest WOW i pasuje .Uważam , że metodą prób i błędów ,a może i podpowiedzi kolegów , każdy jakoś się dopasuje do tych trudnych ryb . Bo przecież nie jest ważne jaka wędka dysponujemy i kręciołkiem , ale ważna jest sama sztuka złowienia sandała
jurek-strażnik
góró
graphgraph
Punkty: 595
graphgraph
Przyroda to również my , wiec dbajmy o nasza matkę Ziemię

No może i mam Nie jest ważne jaką wędką dysponujemy srecie pecie itd ale temat jest o kijach więc po co piszesz, że to sztuka złowić sandacza . Pewnie, że tak jest i to jeszcze jaka, jeśli chcemy go złowić bolonką albo feederem . Wieczorem lece złowić kolejnego sandacza a tobie Maniek udanego wyboru kija życze bo gdzie kucharek sześć tam cycków dwanaście Joł Texas Ranger ( spróbuj na łódce kijem 2.10-2.20 a zrobisz WOW i zmienisz zdanie )
Szympans
góró
graphgraph
graphgraph

Ważnym czynnikiem jest też sprawa holu. Łowię na wędki o długości od 180 cm do 315 cm. Krótkie wędzisko nie wybacza błędów, szczególnie na plecionce. Przy dłuższym jest lepsza amortyzacja, łatwiej odpracuje nagłe zrywy ryby, szczególnie te pod koniec holu , gdy ryba zobaczy wędkarza lub łódkę. Bardzo często resztką sił robi ostatni zwrot i zostawia nas z "kocią mordą".
okonhel
Moderator
graph
Punkty: 607
graphgraph
CRET, BAŁT

Ja uważam, że wędka na sandacza musi być bardzo sztywna. Dlatego nie wyobrażam sobie celowego łowienia wampirków wędką dłuższą niż 2,40m. Tu trzeba zamalować w paszczękę jak to mawia Łysy Wąż. Na miękkim kiju fajnie się holuje, ale czy można mocno zaciąć? Wątpię. Dlatego też kupiłem Guide Selecta, a ta seria uchodzi za pałowatą. Dla mnie to zaleta
Pierwszy sezon sandaczowy przebiedowałem z wędką o akcji ugotowanego spaghetti. Brania były, ryby były, ale - pomimo amortyzacji - ryby spadały.
Później sprawiłem sobie dyszel, który - pomimo sztywności całego zestawu - nie gubił tylu ryb.
Żeby wyholować, trzeba najpierw zaciąć.
Mariusz, zagadaj do Łysego, on łowi rzeczne sandały (nie tylko z łodzi) może Ci coś doradzi.

Tutaj taka dygresja:
Kto powiedział, że do uprawiania spinningu wystarczy jeden kij i pudełko przynęt? Hie-hie-hie, śmieszne
pisaq
góró
graphgraph
graphgraph

Do góryStrona: 12

Gościmy

Teraz online:
  • Użytkowników: 4
  • Gości: 181
Nowi użytkownicy:
Aktywne konta: 8447
CURRENT MOON

Shoutbox

Dźwięk Kide Chat
Jarecki: :(
glizdziarz: Dzień dobry. Mroźno. Nadal chory :(
raparapa: za oknem mam 0 gradusów,na wodzie będzie minus,jadę póżniej jak wyjdzie słoneczko.PA :P
Snajki: ;)
jurek-strażnik: Witam w mroźny poranek ;)
tomasz kwieciński: Do boju ISIA :)
tomasz kwieciński: Witam
glizdziarz: Dzień dobry. Nadal chory.
Snajki: ;)
Jarecki: Hejka
NoName: Witam po długiej nie obecności ;)
raparapa: SALVE wszystkim! O.O
glizdziarz: Dzień dobry
marek j: Lewy strzelił gola dla Bayernu w LM
Mawerick: Witam ;)
jurek-strażnik: Witam ;)
Jarecki: Dobry, dobry :D
marek j: Dobry z wieczorka ;)
Longin: Witam! cześć Artur :)
raparapa: witam calutkie WTV. O.O
Jarecki: Witka
geddy: hello
Snajki: :) hejka
piter: Siemka !!!
marek j: Hej ;)
Jarecki: Powitać :)
jurek-strażnik: Witam WTV ;)
tomasz kwieciński: Witam doby mecz wczoraj oglądałem :D
glizdziarz: Dzień dobry.
marek j: Czekamy na walkę do ostatniej mnuty O.O
Jarecki: Czas na Szkotów :)
tomasz kwieciński: hejka
marek j: Hej WTV :)
raparapa: Hej.Trzeci dzień łódka na brzegu,awaria.Jutro spuszczam na wodę bo dzisiaj zakleiłem żywicą i matą i pomalowałem.Z blaszanką zawsze se dam radę i już.PA :D
Jarecki: Hejka
marek j: Dzień dobry ;)
tomasz kwieciński: Witam
maniek231012: Mam pytanie jaką blachę na spinning polecacie ? dopiero zaczynam :)
maniek231012: Witam all
Jarecki: 2:0 :D
jurek-strażnik: Witam ;) Niemcy 1 -69 Polska ( ranking ) , wygrywa Polska 2-0 :D
raparapa: nie płakałem ze szczęścia ale spokojnie czekam na mecz ze Szkotami.Na razie bardzo dobrze.Rano na wodę.Pa O.O