Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Zanęta na leszcza
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 12
TEMAT: Zanęta na leszcza
Zanęta na leszcza 3 lat(a), 9 mies. temu  
Myślę że każdy z nas ma swój przepis na leszcza, rybę która ja osobiście bardzo lobię łowić a i czasami zabieram jednego by posmakować Leszcz jest naprawdę bardzo smaczny, więc kuszę koledzy i wpisujcie tu swoje tajemnice zanętowe dotyczące leszcza..

Mój przepis jest prosty jak i wiele innych ale i trzeba trochę popracować. Jest to jak to bywa taka moja tajemnica a potem okazuje się że nie. Ta zanęta bardzo dobrze sprawdza się na rzece.

Zatem po kolei po kolei.

Składniki
1 - Szklanka pęczaku
2 - 250 gr pinki
3 - pół kilo paczki makaronu drobnego np. gwiazdeczki
4 - czosnek świeży kilka ząbków
5 - 2 paczki płatków owsianych suchych

Jak

Pęczak wsypuje do termosu litrowego i na to większy ząbek czosnku rozgnieciony w takim przyrządzie do tego celu i zalewam wrzątkiem zamykam na 2 godziny.
po 2 godzinach, no po 2,5 godz, wysypać na sito i ostudzić. Nie płukać wodą.
Zagotować makaron ale nie rozgotować. Jeżeli gotujemy makaron do zjedzenia 10 min to tu wystarczy około pięciu. kiedy odlejesz na sito to tu odwrotnie zaraz trzeba przelać zimna wodą.
No i prawie wszystko tylko nie zapomnij trochę osypać do udzielnych pudełek i pęczaku i makaronu.

Z reszty robimy zanętę. Wsyp płatki 2 paczki, do tego reszta czyli makaron i pęczak jak i pinke nie wsypuj reszty czosnku zagnieć go ale nie wsypuj bo do rana straci zapach. Tak zagnieciony wstaw do lodówki w szczelnym słoiku. Reszta wymieszaj na sucho i pozostaw nad woda zalej woda na pół sucho i dodaj czosnek po chwili jak nasiąknie dodaj jeszcze wody by zanęta była plastyczna na tyle by się nie rozsypała. Na haczyk zakładaj jeden pęczak i jedna czy dwie pineczki albo makaron z jedna pinka
No i Leszcze uważajcie bo czeka na was nie lada kąsek.
Połamania życzę.
okonek
znawca tematu
graphgraph
Punkty: 11
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2011/01/26 16:58 Przez admin.
łowię, a nie łapię. Zjem, a nie żrę.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

O:Zaneta na leszcza 3 lat(a), 9 mies. temu  
Bardzo ekologiczna ta zanęta, zastanawiam się ile potrzeba czasu by zakwasić cały zbiornik...
maniek-pc
góró
graphgraph
Punkty: 0
graphgraph
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Maniek taczkami sypać nie musisz.
kowson77
góró
graphgraph
graphgraph

Nęcenie leszcza niestety sprowadza się do obfitego nęcenia, inaczej nie utrzymasz go w łowisku. Wiem coś na ten temat, kiedyś łowiłem z pasją te smaczne rybki.
maniek-pc
góró
graphgraph
graphgraph

No więc skoro leszcze trzeba oficie nęcić to znaczy ,że one szybko tą zanęte wyjadają więc moim zdaniem nęcenie w rozsądnych ilościach w żaden sposób nie zakwasi zbiornika
pistolecik
kopacz robali
graphgraph
graphgraph

Można powiedzieć, że masz rację, ale co w sytuacji gdy te leszcze w te zanętę nie wejdą? Na brzegu siedzi rzesza ... każdy po kilka wędek (3+?)to jak to się ma do ekologii?
Dla jasności tematu, chodzi mi tylko o niezaśmiecanie wody pyrami, makaronami i wszelkimi innymi tego typu.
maniek-pc
góró
graphgraph
graphgraph

Może znacie jakieś jeszcze zanęty lub co warto dodawać do zanęt na leszcza niedługo sezon a rzadko mogę leszcza wyciągnąć łowie nad Odrą
elsjusz
kopacz robali
graphgraph
graphgraph

Moja zanęta na leszcza to najtańsza sypka z Decathlonu pomieszana z białymi robakami, kukurydza i rozmoczoną bułką. Używam z powodzeniem na Sekwanie.
Avallone
Punkty:
graphgraph

Jak jeszcze łowiłem na spławek to moją ulubioną metodą była przepływanka "w starym stylu" jak ja ją nazywam. Głębokość ustawiona jakieś 70 cm większa jak na łowisku (łowisko miało około 1.5 do 1.7 m). Spławek ściągał zestaw. Jako zanętę stosowałem dużą reklamówkę iłu, do tego szła jedna paczka płatków owsianych górskich i ze 2 może 3 garści gotowanej białej pszenicy jak miałem pęczak to dodawałem jedną garstkę. Robiłem z tego kule wielkości dużego grejfruta i na początek szły 3 szt. do wody. Potem co 2 - 3 godziny już tylko po 2 szt. Wyniki były zadowalające. Łowiłem wzdłuż opaski faszynowej. Jako przynętę stosowałem jedno lub 2 ziarnka pszenicy lub czerwonego robaka potem doszła jeszcze kukurydza konserwowa. Nigdy nie dawałem ani białych ani czerwonych robaków do zanęty.
Rybki jakie brały to leszcz, jaź, kleń i w dobrych czasach trafiła się i brzana, czasami pokazała się świnka i certa, ale to był koniec lat 70. Potem już świnki i certy w Narwi nie złowiłem.
Teraz czasami wyskoczę z lekką gruntówką wtedy jako wkład do koszyka robię zanętę z 2 części otrąb pszennych z jednej częścią płatków owsianych zwykłych.
kurp1964
znawca tematu
graphgraph
Punkty: 29
graphgraph

Leszcz to leszcz jak wejdzie zeżre wszystko wiec kupcie sobie jakąs zanęte, dodajcie kukurydzy z puszki bondiłelka będzie ok, trochę pęczaku,białych robaków i włala Jak będzie chciał to wystarczy.
sebawwo
góró
graphgraph
Punkty: 20
graphgraph

O:Zanęta na leszcza 3 lat(a), 9 mies. temu  
Idzie wiosna pany.
Wiadomo i jest to myślę już teraz znane i prawda że jaka zanęta takie efekty. Przez lata mojej praktyki zawsze tłumacze tym którzy pod moim okiem pobierają nauki że zanętą to bardzo ważny czynnik. Zanęta możemy sobie pomóc ale i - UWAGA zniweczyć nasze oczekiwania. Cała bajka polega na tym by rybę przytrzymać w łowisku. Nie można pozwolić by ryba sie najadła ale by przyszła tam gdzie umieściliśmy zanętę i wzięła to co jest na haczyku właśnie ten rarytas.

No właśnie,- jakie ? Osobiście robię sobie zanęty sam z naturalnych ziaren kupowanych na targu, ale byłbym kłamca gdybym nie powiedział, że też kupuje, tak kupuje ale tylko stosuje je jako bazę. Potem uszlachetniam. Co znaczy uszlachetnić zanętę.
O właśnie to co poniżej.

A zatem jak zanęta to o nic innego nie chodzi tylko o ryby spokojnego żeru, płoć, leszcz, karp, karaś no i inne. Zaznaczę tez że takie dodatki jak jajka czy sery musimy traktować tez jako roślinne. Jak i pieczywa czy oleje niby są przetworzone ale roślinne. Nie zdarza się ale tak jest że te dwie grupy mieszamy razem co bardzo uatrakcyjnię naszą zanętę.

Podam taki typowy skład zanęty który jest niezastąpiony na wiosnę a i na zawody. Ta zanęta bardzo dobrze przywołuje leszcza jak i płoć. Nie jedna zawody wygrałem ta zanętą. A leszcze naprawdę wielkie.

Skład:
Trapera 1 paczkę na płoć Super - bułki tartej jedną paczę - płatki owsiane 0,5 paczki - bioaktywator na płoć pudełko - pinka 250 gr - zmielone ziarno dyni 200gr - kopra melasa paczka - atraktor sensasa leszczowy - garść kukurydzy konserwowej i garść łuski kakaowej..

Wymieszać i łowić na pinkę z zanęty dodając no z dwie ochotki na druciaka. 14 - kę.

W zależności od czasu zasiadki można zrobić więcej tylko nie zapomnieć - NA SUCHO.
okonek
znawca tematu
graphgraph
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/01/26 16:58 Przez admin.

O:Zanęta na leszcza 3 lat(a), 6 mies. temu  
Mi sprawdza się taka zanęta;
pęczak-40%
pszenica-40%
makaron-20%
Całość zaciągnąć czosnkiem ja zrobiłem to kostką knora

Na Wiśle efekty były super, leszcze w zakresie od 0,2kg do 2,5kg łowiłem na czerwone,białe,makaron, pszenice,pęczak
Zanęta testowana w okresie letnim,dzisiaj idę sprawdzić jak będzie się sprawdzała w wiosnę.
Siwus
moczykij
graphgraph
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2012/02/06 01:02 Przez spines21.

Znalazłem stare przepisy na zanęty leszczowe,może się przydadzą

--szklanka pęczaku,2 ząbki czosnku,opakowanie makaronu gwiazdki,i płatki
owsiane
można dodać rozmoczony pedigri lub zmielony kitiket

--1kg.zanety leszczowej

Suchy chleb,grysik kuku,płatki owsiane-razem o,5kg.
Grysik zagotować z dodatkiem brasemu,płatki zaparzyć w grysiku,do
zimnego dodać chleb i biale robaki

Ciasto na leszcza

Do szklanki zagotowanej wody dodać brasem lub wanilie Belga i łyżeczkę miodu.
Wsypać zanetę leszczową i zagotować,dodawać tyle manny,aż zrobi sie gęsta papka.
Po ostygnięciu wyrobić na ciasto.

Zanęta na leszcze

ponoć bardzo dobra,a napewno nie tania:)

2kg. TTX gruby

1kg. PV-1

0,5. gruba kopra

0,5. coco belge

TTX namoczyć w wodzie z melasą 4-5 godzin przed połowami
resztę wymieszać nad wodą i dodać białych.

Ze starych zapisków,nie wiem tylko skąd spisane
spines21
Moderator
graphgraph
Punkty: 64
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/04/09 13:11 Przez spines21.

Na szybkie nęcenie u mnie sprawdza się zanęta ziołowa (leszczowy MVDE, Lorenc, w tym ezonie dobry może być Lorpio Magnetic) wzbogacona kopromelasą, coco-belge, mączką kukurydzianą (obowiązkowo!). Dokładnie mieszamy, nawilżamy, czekamy, przecieramy przez sito. Dodajemy ziemi bełchatowskiej (proporcje 1:1 albo 2:1 na korzyść ziemi) przecierając ją przez sito. Do tego dosypujemy pinkę i/lub kukurydzę z puszki. Kilka kul wielkości pomarańczy wabi ryby, później już tylko donęcamy. Jak przylecą okonie to niestety, trzeba przeczekać, jak już sobie pójdą to trzeba podać w łowisko samej pinki (np za pomocą procy).

Jak mam czas na posiedzenie nad wodą to wrzucam pęczak i kuku dopalone jakimś ładnym zapaszkiem

Wszystkich zachęcam do używania ziemi czy gliny w celu zubożenia mieszanki.
Pamiętajmy, że ta nasza spożywka szybko kiśnie.
pisaq
góró
graphgraph
Punkty: 45
graphgraph

O:Zanęta na leszcza 2 lat(a), 8 mies. temu  
Jakoś dziwnie mi się czyta te przepisy na leszcza.

Ja stosuję na leszcza półtora do trzech rosówek na haku nr 2/0, a tutaj czytam o haczyczku nr 14 z pinką.

Dobra, w nurcie Odry na wleczonego można dać 3 białe na 10tce i liczyć na łut szczęścia.
mirgag
kopacz robali
graphgraph
graphgraph

mirgag napisał:
Jakoś dziwnie mi się czyta te przepisy na leszcza.

Ja stosuję na leszcza półtora do trzech rosówek na haku nr 2/0, a tutaj czytam o haczyczku nr 14 z pinką.

Dobra, w nurcie Odry na wleczonego można dać 3 białe na 10tce i liczyć na łut szczęścia.

Ja nie piszę o rzece, ale i na rzece łowię na małe haki,każdą rybę, 2/0 to nawet na karpia czy amura nie zakładam.
1,2,3,4,5,6,7.8.10,12,14,16,18,w tym przedziale się poruszam a 2/0 to już hak na dorsza.
No i mała uwaga, tak, na dwie pinki ląduję leszcze do 70 cm.
I nie od robaka zależy, ale od wyłożenia na łowisko przynęty, i podanie jej.
Ryba ma przynętę czuć a nie najeść się nią. Na rzece też.

Pozdrawiam.
okonek
znawca tematu
graphgraph
graphgraph

Hak 2/0 przede wszystkim selekcjonuje węgorza wąskogłowego, bo mój wymiar to 70 cm. A dla leszcza taki hak z taką przynętą to pryszcz - a również występuje tu selekcja.

Domyślam się, że Ty mówisz o zawodach, ja mówię o łowieniu nawet nie rekreacyjnym, ale z nastawieniem na konkretne ryby, konkretne gatunki.

Na leszca tylko w jednym wypadku daję hak nr 8 okrągły, bis, kiedy łowię na pęczak i półbambra, oraz podobnie jak wspomniałem na bombkę i wleczonego z 3 białymi.

Do makaronu daję max najmniejszy nr 6. Nocą nr 1-4 (też makaron).

No cóż, mam respekt do ryjka leszcza i jego możliwości.

Aby było śmiesznie, to nawet zimą z lodu łowiąc staram się nie schodzić poniżej 10. Tutaj ważny jest ciężar haka, czyli mocny druciak, okrągły, ciemny/czarny.

Łowiąc zimą np. w styczniu klenie w Odrze, Wiśle kiedy nie ma kry, nie schodzę poniżej nr 4.

Łowiąc w nocy na feedera leszcze w styczniu na rosówkę z brzegu też nie schodzę z nr 4.
mirgag
kopacz robali
graphgraph
graphgraph

Na przekór wszystkiemu dość często nie używam żadnych zanęt na leszcza co się sprawdza niejednokrotnie. Gdy jestem na miejscówkach na których wszyscy wędkarze łowią na pikerki z lekkimi koszykami ja zakładam oliwkę 100gr. na rurce antyspląteniowej z ciemnego igelitu, rosówka na haczyku 8 lub 7 i posyłam zestaw tam gdzie koledzy po kiju mogą pomarzyć. Efekt murowany, łopaty biorą po ok. 20 min. trafiają się też często ładne okonie z gruntu (25-38cm.).
Rybiszon
kopacz robali
graphgraph
graphgraph

O:Zanęta na leszcza 1 Rok, 10 mies. temu  
Ja preferuje zanęty Marcela lub Lorpio.Z dodatków dodaję pinkę,kuku z puszki oraz siekanego czerwonego robaka.Jeżeli łowie batem w rzecze dociążam gliną wiążącą trapera GS, a jeżeli chodzi np o dodatki zapachowe to mączka piernikowa lub truskawka i można fajnie połapać
Kubaa
kopacz robali
graphgraph
graphgraph

O:Zanęta na leszcza 1 Rok, 10 mies. temu  
Moja zanęta na leszcza to jakaś tam zanęta powiedzmy trapera na leszcz do tego dodaje płatki owsiane 0,5kg no jak mam pinkę to ja dodaje ,a jak nie to trochę sypnę zawsze białego płatki dodaje suche no i czasami sypnę makaronu sparzonego,no i też trochę melasy,a czasami przyprawy korzennej albo minimalnie kurkumy.
damien10
kopacz robali
graphgraph
graphgraph

Do góryStrona: 12

Gościmy

Teraz online:
  • Użytkowników: 1
  • Gości: 311
Nowi użytkownicy:
Aktywne konta: 8436
CURRENT MOON

Shoutbox

Dźwięk Kide Chat
marek j: Lewy strzelił gola dla Bayernu w LM
Mawerick: Witam ;)
jurek-strażnik: Witam ;)
Jarecki: Dobry, dobry :D
marek j: Dobry z wieczorka ;)
Longin: Witam! cześć Artur :)
glizdziarz: Dzień dobry
raparapa: witam calutkie WTV. O.O
Jarecki: Witka
geddy: hello
Snajki: :) hejka
piter: Siemka !!!
marek j: Hej ;)
Jarecki: Powitać :)
jurek-strażnik: Witam WTV ;)
tomasz kwieciński: Witam doby mecz wczoraj oglądałem :D
glizdziarz: Dzień dobry.
marek j: Czekamy na walkę do ostatniej mnuty O.O
Jarecki: Czas na Szkotów :)
tomasz kwieciński: hejka
marek j: Hej WTV :)
raparapa: Hej.Trzeci dzień łódka na brzegu,awaria.Jutro spuszczam na wodę bo dzisiaj zakleiłem żywicą i matą i pomalowałem.Z blaszanką zawsze se dam radę i już.PA :D
Jarecki: Hejka
marek j: Dzień dobry ;)
tomasz kwieciński: Witam
maniek231012: Mam pytanie jaką blachę na spinning polecacie ? dopiero zaczynam :)
maniek231012: Witam all
Jarecki: 2:0 :D
jurek-strażnik: Witam ;) Niemcy 1 -69 Polska ( ranking ) , wygrywa Polska 2-0 :D
raparapa: nie płakałem ze szczęścia ale spokojnie czekam na mecz ze Szkotami.Na razie bardzo dobrze.Rano na wodę.Pa O.O
Ania: Witam wieczorową porą
keram111: Cześć wszytim wybiera się może ktoś na nockę na odre do kedzierzyna?
marek j: Cześć z wieczora :)
glizdziarz: Dzień dobry i do pracy
Mawerick: Witamy
Jarecki: hej
Mawerick: Witam
raparapa: cześć i czołem.Po południu na łódkę. O.O
marek j: Hej :)
glizdziarz: Dobry wieczór
Jarecki: Wiem, widziałem ;)