Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Wędkarskie kalendarze brań
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 123
TEMAT: Wędkarskie kalendarze brań
O:Wędkarskie kalendarze brań 2 lat(a), 11 mies. temu  
Jakby w naszych wodach było tyle ryb ile powinno być to i kalendarze by się sprawdziły, bo zawsze jakąś nieostrożną przy niesprzyjających warunkach można by skusić. Tylko że w pustym jeziorze nie będą brały choćby nie wiem jaka pogoda i faza księżyca była.....
okonhel
Moderator
graph
Punkty: 551
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2011/10/04 18:55 Przez okonhel.
CRET, BAŁT
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Ewentualnie agregat
glizdziarz
Moderator
graphgraph
Punkty: 514
graphgraph
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

Wysnułeś dość ciekawy pogląd Grzegorzu, ja osobiście tak tego nie odbieram, że kalendarze są dla naiwnych.
Na kalendarze brań przestałem patrzyć mniej więcej od dwóch może trzech lat. Swego czasu były one dość istotnym czynnikiem wędkarskiej analizy.
Muszę jednak zgodzić się z przedmówcami że przyroda rządzi się własnymi prawami i fazy księżyca mają czynnik decydujący, jednak różnorodność tego typu doniesień spowodowała brak mojego zaufania.

Najbardziej zabawny jest fakt, że w czasach kiedy informacji wędkarskich było jak na lekarstwo, patyki były z bambusa a o internecie nikt nawet nie marzył, gdzie pierwszy komputer był wielkości gminnego przedszkola, każdy patrzył na kalendarze brań. Można je było spotkać w nielicznych w tamtych czasach pismach wędkarskich lub specjalnych kalendarzykach zakupowanych w księgarniach. Wchodząc do wędkarskiego można było osłuchać się istnych teorii pogodowych.
norbiko
góró
graphgraph
Punkty: 0
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/10/04 19:05 Przez norbiko.

Był taki uniwersalny kalendarz wydawany chyba przez PZW. Na cały rok. Z zaznaczeniem intensywnych brań dla danego gatunku w danym miesiącu czy miesiącach zaznaczony X. Nie wiem może gdzieś znajdę to zapodam na forum.Ale chyba nikt tym się nie przejmował. Czy będą dobre czy złe brania! Bo jakieś 50 lat temu zawsze były dobre brania!
Longin
góró
graphgraph
Punkty: 218
graphgraph
PRAWIE BAŁT.

Nie mam skanera, więc zdjęcie! Tak wyglądał wędkarski kalendarz brań. Jak pisałem uniwersalny. Zamieszczony w książce pana Józefa Wyganowskiego pt. Poradnik Wędkarski. Wydanej w roku 1965. Z moimi dopiskami i zmieniającymi się wymiarami ochronnymi z póżniejszych lat. Legenda:kwadracik - okres tarła, o - okres brań,x - okres najlepszych brań!
Longin
góró
graphgraph
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/10/04 19:48 Przez Longin.
PRAWIE BAŁT.

No, Panie Andrzeju pełna buchalteria
norbiko
góró
graphgraph
Punkty: 0
graphgraph

Pamiętam te całoroczne wydawane przez PZW lub publikowane w nielicznych książkach wędkarskich. Pamiętam bardzo ciekawy i oparty na zjawiskach przyrodniczych kalendarz brań z książki "Wędkarz i Rzeka" Wacława Strzeleckiego. Kalendarz ten opierał się na obserwacji wzrostu i kwitnienia roślin.
Tu macie przykłady: www.wedkarybka.neostrada.pl/ kwiat.htm
glizdziarz
Moderator
graphgraph
graphgraph

Longin napisał:
Nie mam skanera, więc zdjęcie! Tak wyglądał wędkarski kalendarz brań. Jak pisałem uniwersalny. Zamieszczony w książce pana Józefa Wyganowskiego pt. Poradnik Wędkarski. Wydanej w roku 1965. Z moimi dopiskami i zmieniającymi się wymiarami ochronnymi z póżniejszych lat. Legenda:kwadracik - okres tarła, o - okres brań,x - okres najlepszych brań!

Jeżeli chodzi o prezentowane przez Ciebie zdjęcia to nie kalendarz brań lecz zestawienie intensywności żerowania ryb w każdym miesiącu. Można to zestawienie również nazwać kalendarzem brań, który w moim rozumieniu jest jednak określeniem intensywności brań każdego dnia w zależności od fazy kśiężyca.
Przedstawione przez Ciebie tabele przedstawiają między innymi intensywność żerowania poszczególnych gatunków, uzależnione od pory roku, okresu tarła, nasłonecznienia, temperatury wody i wielu innych czynników.
To zestawienie jest jak najbardziej słuszne.
Kalendarze brań oparte tylko na jednej zmiennej, jaką jest faza księżyca byłyby słuszne tylko w przypadku stałych warunków hydro i meteorologicznych, ale to możemy raczej wykluczyć
Wodziniak
wędkoholik
graphgraph
Punkty: 52
graphgraph

To była moja biblia wędkarska w tamtych latach. Wiadomości Wędkarskie były prawie nie osiągalne w małych miejscowościach. A w takiej mieszkałem. Skarbnicą wiedzy był mój wójek i starsi wędkarze spotykani nad wodą! Nie było takiej agresji jak dzisiaj. Ale też nie wszyscy zdradzali swoje tajemnice! Czego doświadczylem kiedyś w Dziwnowie. Urlopowi wędkarze próbowali wędkować w Dziwnie. Nie była tak wybetonowana jak dziś. Bez żadnego skutku. W pewnym momencie przyszedł nie co starszy pan i zalożył na haczyk zielone ciasto. Po chwili miał branie płoci jakiej nigdy wsześniej, ani pózniej nie widziałem. Złowił takich płoci kilka. Każda granicach 1 kg może i większe. Na moje pytanie co to za ciasto odparł: trzeba myśleć i obserwować. Na odchodnym dał mi kawałek. Na nie złowiłem kilka okazałych ryb. Nie wiem do dzisiaj jaki był jego skład! Ale bylo skuteczne. Kto dziś łowi ryby na ciasto? Robione własnoręcznie!
Longin
góró
graphgraph
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2011/10/04 20:47 Przez Longin.
PRAWIE BAŁT.

To były inne czasy.
To se ne vrati pane Havranek
glizdziarz
Moderator
graphgraph
graphgraph

W tamtych latch nie było niczego innego. Każdy próbował na swój rachunek robić kalendarze brań. Przynajmniej ja notowałem sobie wszystkie dane związane z wyprawą na ryby. Możliwe oczywiście do uzyskania bez większego trudu. To jest temp., kier. wiatru, zachmurzenie,fazy księżyca itd. Mam te zapiski gdzieś do tej pory! Ale generalnie ryby brały bez względu na fazy księżyca czy inne czynnki.Problemem była raczej ich wielkość niejednokrotnie! Ówczesny sprzęt nie należał do zbyt wytrzymałych!
Longin
góró
graphgraph
graphgraph
PRAWIE BAŁT.

Moją biblią było "Wędkarstwo jeziorowe" Tadeusza Andrzejczyka. Podobnie jak Ty też prowadziłem zapiski zwłaszcza na kalendarzach wydawanych w WW. Dziś nie zostało z nich nic po za tym, że patrzę na prognozy meteo włącznie ze zdjęciami satelitarnymi i obserwuję zmiany w pogodzie.
glizdziarz
Moderator
graphgraph
graphgraph

Do góryStrona: 123

Gościmy

Teraz online:
  • Gości: 93
Nowi użytkownicy:
Aktywne konta: 8252
CURRENT MOON

Shoutbox

Dźwięk Kide Chat
tomasz kwieciński: zazdroszcze wam pobytu na wersminie
tomasz kwieciński: Witam
glizdziarz: Dzień dobry
PawelGrudziadz: U mnie jeszcze nie ma grzybów ,,,ewentualnie grzybiarki po drodze :D
raparapa: Witam,dzisiaj znowu na grzybach,pustynia Błędowska aż pod Kluczami.Dwa wiaderka maślaków w ok.2 godz.Ciężki powrót do auta bo w jedną stronę ok.3 km po piachu aż na poligon. O.O
tomasz kwieciński: Witam wszystkich
PawelGrudziadz: dobry
glizdziarz: Dobry wieczór
Jarecki: ;)
Ania: no cóż można i bez
Jarecki: i nie mam gumiaków :(
Ania: no to spoko
Jarecki: ja do 9V ogarniam
Ania: gumaki zabierz
Ania: ale czemu ja tylko rybki chce połowić:D
Jarecki: nie zbliżaj się do mnie
Jarecki: :D
Ania: bo nie wiem na co brać będą a ta wędka sama łowi wystarczy kabelek włożyć do wody :D
Ania: mam pytanko czy wędkę elektryczną typu SUM mogę zabrać ?:D
Ania: a jak
Jarecki: prądem?
Ania: wiadro ołowiu spakowane
Ania: jo robaki się wykopały :D
Jarecki: Robaków nakopali?
Piter30: Witam wszystkich bardzo serdecznie
Ania: Witaj Pawle
PawelGrudziadz: Witam serdecznie
Jarecki: Hejka ;)
spinn76: Dzieńdoberek wszystkim . :P
raparapa: Jurku,byłem w lesie ok.7-ej niedaleko Włoszczowy.Piękne lasy,jeżdzimy tam z naszego koła od dawna,ponad 30 lat. O.O
jurek-strażnik: Witaj Czesiu , a o której godzinie byłeś ?
raparapa: Witam,wczoraj na grzybach,pełny koszyk różnych.Bez robaków ale kozaki siwe sama woda,majtki miałem też mokre.Jutro znowu bo już będzie sucho.Pa :D
jurek-strażnik: Witam w słoneczny dzionek ;)
marek j: Hej ;)
glizdziarz: Powitać przedkolacyjnie
jurek-strażnik: Witam ;)
matthias1993: łowił ktos z was kiedys na jednym z warszawskich fortow np "Zbarż" ?
matthias1993: hej wszystkim
Ania: Witam po dłuższej nieobecności ;)
marek j: Dzieńdoberek ;)
jurek-strażnik: Witam ;)
Borys022: ostatni tydzień i w piątek na rybki!! :)
Borys022: Dzień doberek
glizdziarz: Dzień dobry. w Zakopcu wychodzi słońce
Jarecki: W Wawie leje równo :)
raparapa: miałem jechać na łódkę ale wstrzymuję się.Wieje a prognoza godzinna zapowiada jeszcze deszcze. :D
glizdziarz: Wzajemnie. Do miłego.