Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Czy ołów jest dla nas szkodliwy?
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1
TEMAT: Czy ołów jest dla nas szkodliwy?
Czy ołów jest dla nas szkodliwy? 3 lat(a) temu  
Jak długo pamiętam ołów , który jest wykorzystywany w wędkarstwie ( głównie jako ciężarki , obciążenie w śrucinach ) , jest na ogół bardzo toksyczny i wielce szkodliwy dla człowieka . No może nie tak bardzo , jak opary ołowiu , podczas wytapiania przeróżnych ciężarków . A kto z wędkarzy tego nie robił ?
Nie tylko ze względów finansowych , ale po to , żeby wdrożyć nasze nowe pomysły na kształt , inne wypustki , obsadzanie krętlików itp . Ja pamiętam , jak kilkanaście lat temu sam odlewałem ołów w rozgrzanym pudełku do pasty do butów ( niestety robiłem to w domu ) , ale że byłem młody , to jeszcze nie choruję .A robiłem tylko dla siebie i to za formę posłużył zwykły ziemniak z wydłubanym , pożądanym kształtem . Z jednej formy ---ziemniaka wychodziło do 10 sztuk gotowych ( prawie ) ciężarków .

Ale znałem ludzi , którzy robili to hurtowo i potem odsprzedawali wędkarzom nad wodą . Niestety też robili to w domu , ewentualnie w piwnicach , które nie były wentylowane . Taki gościu mógł dziennie zrobić ponad 300 sztuk przeróżnych ciężarków ... no i nie było to obojętne dla jego zdrowia . Dziś już nie żyje , umarł na raka , bo też dużo palił papierosów

Teraz w sklepie wędkarskim można sobie kupić gotowe formy ( a jest ich ogromna różnorodność )i samemu robić sobie ołowiane akcesoria .

Interesuje mnie , to jak i czy Wy tez bawicie się nieraz z tym metalem , którego olbrzymie tony leża na dnie przeróżnych akwenów i jakie to ma działanie na życie w wodzie oraz również na samych wędkarzy ???
jurek-strażnik
góró
graphgraph
Punkty: 595
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2013/02/11 13:09 Przez admin.
Przyroda to również my , wiec dbajmy o nasza matkę Ziemię
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

O:Czy ołów jest dla Nas szkodliwy ? 3 lat(a) temu  
Chałupnicze odlewanie ciężarków ołowianych nie sądzę ,żeby miało duży wpływ na nasze zdrowie. Co innego praca w kopalniach srebra i hutach ołowiu. Tam stężenie oparów ołowionych jest bardzo duże i na pewno szkodliwe.Jest choroba zawodowa nazywana ołowicą. Zatrucie ołowiem dotyczy głównie narządów wewnętrzynych. Uszkadza widzenie(ołów ), powoduje brak łaknienia, osłabienie itd. Ołowica mogła być skutkiem wielu zaburzeń osobowości u cesarzy rzymskich (Kaligula,Neron ). Używano wówczas naczyń stołowych wykonanych z ołowiu.Podejrzewa się że ołow może odpowiadać za śmierć Ludwiga van Beethowena, Francisco de Goyi. I pewnie wielu innych ludzi. Na pewno tony ołowiu zalegające dno wielu zbiorników wodnych nie jest bez wpływu na środowisko. Dlatego w ostatnich latach pojawiły się ciężarki nie tylko z ołowiu.Ja swego czasu również odlewałem ciężarki ołowiane. Formą była duża łyżka stołowa. Używałem ich do połowów w rzekach ,że względu na ich krztałt.
Longin
góró
graphgraph
Punkty: 275
graphgraph
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

O:Czy ołów jest dla nas szkodliwy? 3 lat(a) temu  
No a właśnie, z tego względu że jeszcze od nikogo w zgryz nie dostałem to zęby mam proste. Ołów zaciskam praktycznie zawsze zębami, chyba że mam kombinerki pod ręką, ale to 1-15 przypadków.
Czy takie coś może być szkodliwe ?? Czy jeżeli u mnie w pokoju na półce leżą kulki ołowiu to mają na mnie jakiś negatywny wpływ ?? (muszę zrobić porządek z tym wędkarskim syfem, którego mam pełno w pokoju.
Co do innych ciężarków to w Taaka ryba widziałem że do karpiowania zamiast ołowiu mieli takie jak by kryształki
Adam
znawca tematu
graphgraph
Punkty: 1
graphgraph

Wedle podań historycznych Rzym upadł właśnie przez ołów a konkretnie przez naczynia z ołowiu i ołowiane rury używane do transportu wody.
glizdziarz
Moderator
graphgraph
Punkty: 575
graphgraph

Nie wiem jak duży wpływ ma na nasze zdrowie ołów ale bawiąc się nim w domu można ograniczyć jego ujemny wpływ. Nie zaciskać śrucin zębami, a odlewanie ciężarków wykonywać w garażu przy otwartych drzwiach lub oknie (wentylacja) i nie nachylać się zbyt długo nad rozgrzanym tygielkiem.
okonhel
Moderator
graph
Punkty: 607
graphgraph
CRET, BAŁT

W takim razie będę musiał zakupić małe kombinerki do mojej skrzynki wędkarskiej To mnie przestraszyłeś Jacku
Adam
znawca tematu
graphgraph
Punkty: 1
graphgraph

W takim razie będę musiał zakupić małe kombinerki do mojej skrzynki wędkarskiej To mnie przestraszyłeś Jacku . Adam

No na pewno takie kombinerki Ci się przydadzą nie tylko do ściskania śrucin , ale również do ich rozwarcia oraz innych wielu praktycznych rzeczy.

Pamiętam , jak kolega szykował nad wodą zestawy z koszyczkami i kilka śrucin w pośpiechu trzymał u swoich ustach ( zabrakło mu rąk ) , i w pewnej chwili mówi do mnie , o kurcze miałem 5 sztuk , a zostały tylko 3 , po prostu małe śruciny przez przypadek połknął .Pytał się mnie czy się nie rozchoruje i czy ma iść do lekarza , ostudziłem jego nerwy i emocje --- mówiąc , że ołów jest z ciężki i pewnie go niebawem wydali ( natomiast nie mówiłem , że może dostać się do wyrostka robaczkowego i tam mogłaby nastąpić stan zapalny , ale na drugi dzień , kolega powiedział , że wydalił to świństwo.

Ale musimy pamiętać , że ołów nie jest obojętny dla naszego zdrowia , więc obchodźmy się z nim ostrożnie , tak jak napisali koledzy powyżej.
jurek-strażnik
góró
graphgraph
Punkty: 595
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2013/02/11 13:10 Przez admin.
Przyroda to również my , wiec dbajmy o nasza matkę Ziemię

Do góryStrona: 1

Gościmy

Teraz online:
  • Użytkowników: 3
  • Gości: 186
Nowi użytkownicy:
Aktywne konta: 8449
CURRENT MOON

Shoutbox

Dźwięk Kide Chat
Jarecki: :(
glizdziarz: Dzień dobry. Mroźno. Nadal chory :(
raparapa: za oknem mam 0 gradusów,na wodzie będzie minus,jadę póżniej jak wyjdzie słoneczko.PA :P
Snajki: ;)
jurek-strażnik: Witam w mroźny poranek ;)
tomasz kwieciński: Do boju ISIA :)
tomasz kwieciński: Witam
glizdziarz: Dzień dobry. Nadal chory.
Snajki: ;)
Jarecki: Hejka
NoName: Witam po długiej nie obecności ;)
raparapa: SALVE wszystkim! O.O
glizdziarz: Dzień dobry
marek j: Lewy strzelił gola dla Bayernu w LM
Mawerick: Witam ;)
jurek-strażnik: Witam ;)
Jarecki: Dobry, dobry :D
marek j: Dobry z wieczorka ;)
Longin: Witam! cześć Artur :)
raparapa: witam calutkie WTV. O.O
Jarecki: Witka
geddy: hello
Snajki: :) hejka
piter: Siemka !!!
marek j: Hej ;)
Jarecki: Powitać :)
jurek-strażnik: Witam WTV ;)
tomasz kwieciński: Witam doby mecz wczoraj oglądałem :D
glizdziarz: Dzień dobry.
marek j: Czekamy na walkę do ostatniej mnuty O.O
Jarecki: Czas na Szkotów :)
tomasz kwieciński: hejka
marek j: Hej WTV :)
raparapa: Hej.Trzeci dzień łódka na brzegu,awaria.Jutro spuszczam na wodę bo dzisiaj zakleiłem żywicą i matą i pomalowałem.Z blaszanką zawsze se dam radę i już.PA :D
Jarecki: Hejka
marek j: Dzień dobry ;)
tomasz kwieciński: Witam
maniek231012: Mam pytanie jaką blachę na spinning polecacie ? dopiero zaczynam :)
maniek231012: Witam all
Jarecki: 2:0 :D
jurek-strażnik: Witam ;) Niemcy 1 -69 Polska ( ranking ) , wygrywa Polska 2-0 :D
raparapa: nie płakałem ze szczęścia ale spokojnie czekam na mecz ze Szkotami.Na razie bardzo dobrze.Rano na wodę.Pa O.O