Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?

Czy ołów jest dla nas szkodliwy?
(1 wejść) (1) Gość
W dółStrona: 1
TEMAT: Czy ołów jest dla nas szkodliwy?
Czy ołów jest dla nas szkodliwy? 2 lat(a), 10 mies. temu  
Jak długo pamiętam ołów , który jest wykorzystywany w wędkarstwie ( głównie jako ciężarki , obciążenie w śrucinach ) , jest na ogół bardzo toksyczny i wielce szkodliwy dla człowieka . No może nie tak bardzo , jak opary ołowiu , podczas wytapiania przeróżnych ciężarków . A kto z wędkarzy tego nie robił ?
Nie tylko ze względów finansowych , ale po to , żeby wdrożyć nasze nowe pomysły na kształt , inne wypustki , obsadzanie krętlików itp . Ja pamiętam , jak kilkanaście lat temu sam odlewałem ołów w rozgrzanym pudełku do pasty do butów ( niestety robiłem to w domu ) , ale że byłem młody , to jeszcze nie choruję .A robiłem tylko dla siebie i to za formę posłużył zwykły ziemniak z wydłubanym , pożądanym kształtem . Z jednej formy ---ziemniaka wychodziło do 10 sztuk gotowych ( prawie ) ciężarków .

Ale znałem ludzi , którzy robili to hurtowo i potem odsprzedawali wędkarzom nad wodą . Niestety też robili to w domu , ewentualnie w piwnicach , które nie były wentylowane . Taki gościu mógł dziennie zrobić ponad 300 sztuk przeróżnych ciężarków ... no i nie było to obojętne dla jego zdrowia . Dziś już nie żyje , umarł na raka , bo też dużo palił papierosów

Teraz w sklepie wędkarskim można sobie kupić gotowe formy ( a jest ich ogromna różnorodność )i samemu robić sobie ołowiane akcesoria .

Interesuje mnie , to jak i czy Wy tez bawicie się nieraz z tym metalem , którego olbrzymie tony leża na dnie przeróżnych akwenów i jakie to ma działanie na życie w wodzie oraz również na samych wędkarzy ???
jurek-strażnik
góró
graphgraph
Punkty: 524
graphgraph
Użytkownik poza Siecią Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Ostatnio zmieniany: 2013/02/11 13:09 Przez admin.
Przyroda to również my , wiec dbajmy o nasza matkę Ziemię
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

O:Czy ołów jest dla Nas szkodliwy ? 2 lat(a), 10 mies. temu  
Chałupnicze odlewanie ciężarków ołowianych nie sądzę ,żeby miało duży wpływ na nasze zdrowie. Co innego praca w kopalniach srebra i hutach ołowiu. Tam stężenie oparów ołowionych jest bardzo duże i na pewno szkodliwe.Jest choroba zawodowa nazywana ołowicą. Zatrucie ołowiem dotyczy głównie narządów wewnętrzynych. Uszkadza widzenie(ołów ), powoduje brak łaknienia, osłabienie itd. Ołowica mogła być skutkiem wielu zaburzeń osobowości u cesarzy rzymskich (Kaligula,Neron ). Używano wówczas naczyń stołowych wykonanych z ołowiu.Podejrzewa się że ołow może odpowiadać za śmierć Ludwiga van Beethowena, Francisco de Goyi. I pewnie wielu innych ludzi. Na pewno tony ołowiu zalegające dno wielu zbiorników wodnych nie jest bez wpływu na środowisko. Dlatego w ostatnich latach pojawiły się ciężarki nie tylko z ołowiu.Ja swego czasu również odlewałem ciężarki ołowiane. Formą była duża łyżka stołowa. Używałem ich do połowów w rzekach ,że względu na ich krztałt.
Longin
góró
graphgraph
Punkty: 218
graphgraph
PRAWIE BAŁT.
Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.

O:Czy ołów jest dla nas szkodliwy? 2 lat(a), 10 mies. temu  
No a właśnie, z tego względu że jeszcze od nikogo w zgryz nie dostałem to zęby mam proste. Ołów zaciskam praktycznie zawsze zębami, chyba że mam kombinerki pod ręką, ale to 1-15 przypadków.
Czy takie coś może być szkodliwe ?? Czy jeżeli u mnie w pokoju na półce leżą kulki ołowiu to mają na mnie jakiś negatywny wpływ ?? (muszę zrobić porządek z tym wędkarskim syfem, którego mam pełno w pokoju.
Co do innych ciężarków to w Taaka ryba widziałem że do karpiowania zamiast ołowiu mieli takie jak by kryształki
Adam
znawca tematu
graphgraph
Punkty: 1
graphgraph

Wedle podań historycznych Rzym upadł właśnie przez ołów a konkretnie przez naczynia z ołowiu i ołowiane rury używane do transportu wody.
glizdziarz
Moderator
graphgraph
Punkty: 514
graphgraph

Nie wiem jak duży wpływ ma na nasze zdrowie ołów ale bawiąc się nim w domu można ograniczyć jego ujemny wpływ. Nie zaciskać śrucin zębami, a odlewanie ciężarków wykonywać w garażu przy otwartych drzwiach lub oknie (wentylacja) i nie nachylać się zbyt długo nad rozgrzanym tygielkiem.
okonhel
Moderator
graph
Punkty: 551
graphgraph
CRET, BAŁT

W takim razie będę musiał zakupić małe kombinerki do mojej skrzynki wędkarskiej To mnie przestraszyłeś Jacku
Adam
znawca tematu
graphgraph
Punkty: 1
graphgraph

W takim razie będę musiał zakupić małe kombinerki do mojej skrzynki wędkarskiej To mnie przestraszyłeś Jacku . Adam

No na pewno takie kombinerki Ci się przydadzą nie tylko do ściskania śrucin , ale również do ich rozwarcia oraz innych wielu praktycznych rzeczy.

Pamiętam , jak kolega szykował nad wodą zestawy z koszyczkami i kilka śrucin w pośpiechu trzymał u swoich ustach ( zabrakło mu rąk ) , i w pewnej chwili mówi do mnie , o kurcze miałem 5 sztuk , a zostały tylko 3 , po prostu małe śruciny przez przypadek połknął .Pytał się mnie czy się nie rozchoruje i czy ma iść do lekarza , ostudziłem jego nerwy i emocje --- mówiąc , że ołów jest z ciężki i pewnie go niebawem wydali ( natomiast nie mówiłem , że może dostać się do wyrostka robaczkowego i tam mogłaby nastąpić stan zapalny , ale na drugi dzień , kolega powiedział , że wydalił to świństwo.

Ale musimy pamiętać , że ołów nie jest obojętny dla naszego zdrowia , więc obchodźmy się z nim ostrożnie , tak jak napisali koledzy powyżej.
jurek-strażnik
góró
graphgraph
Punkty: 524
graphgraph
Ostatnio zmieniany: 2013/02/11 13:10 Przez admin.
Przyroda to również my , wiec dbajmy o nasza matkę Ziemię

Do góryStrona: 1

Gościmy

Teraz online:
  • Gości: 97
Nowi użytkownicy:
Aktywne konta: 8254
CURRENT MOON

Shoutbox

Dźwięk Kide Chat
marek j: Dobry wieczór.
tomasz kwieciński: zazdroszcze wam pobytu na wersminie
tomasz kwieciński: Witam
glizdziarz: Dzień dobry
PawelGrudziadz: U mnie jeszcze nie ma grzybów ,,,ewentualnie grzybiarki po drodze :D
raparapa: Witam,dzisiaj znowu na grzybach,pustynia Błędowska aż pod Kluczami.Dwa wiaderka maślaków w ok.2 godz.Ciężki powrót do auta bo w jedną stronę ok.3 km po piachu aż na poligon. O.O
tomasz kwieciński: Witam wszystkich
PawelGrudziadz: dobry
glizdziarz: Dobry wieczór
Jarecki: ;)
Ania: no cóż można i bez
Jarecki: i nie mam gumiaków :(
Ania: no to spoko
Jarecki: ja do 9V ogarniam
Ania: gumaki zabierz
Ania: ale czemu ja tylko rybki chce połowić:D
Jarecki: nie zbliżaj się do mnie
Jarecki: :D
Ania: bo nie wiem na co brać będą a ta wędka sama łowi wystarczy kabelek włożyć do wody :D
Ania: mam pytanko czy wędkę elektryczną typu SUM mogę zabrać ?:D
Ania: a jak
Jarecki: prądem?
Ania: wiadro ołowiu spakowane
Ania: jo robaki się wykopały :D
Jarecki: Robaków nakopali?
Piter30: Witam wszystkich bardzo serdecznie
Ania: Witaj Pawle
PawelGrudziadz: Witam serdecznie
Jarecki: Hejka ;)
spinn76: Dzieńdoberek wszystkim . :P
raparapa: Jurku,byłem w lesie ok.7-ej niedaleko Włoszczowy.Piękne lasy,jeżdzimy tam z naszego koła od dawna,ponad 30 lat. O.O
jurek-strażnik: Witaj Czesiu , a o której godzinie byłeś ?
raparapa: Witam,wczoraj na grzybach,pełny koszyk różnych.Bez robaków ale kozaki siwe sama woda,majtki miałem też mokre.Jutro znowu bo już będzie sucho.Pa :D
jurek-strażnik: Witam w słoneczny dzionek ;)
marek j: Hej ;)
glizdziarz: Powitać przedkolacyjnie
jurek-strażnik: Witam ;)
matthias1993: łowił ktos z was kiedys na jednym z warszawskich fortow np "Zbarż" ?
matthias1993: hej wszystkim
Ania: Witam po dłuższej nieobecności ;)
marek j: Dzieńdoberek ;)
jurek-strażnik: Witam ;)
Borys022: ostatni tydzień i w piątek na rybki!! :)
Borys022: Dzień doberek
glizdziarz: Dzień dobry. w Zakopcu wychodzi słońce
Jarecki: W Wawie leje równo :)
raparapa: miałem jechać na łódkę ale wstrzymuję się.Wieje a prognoza godzinna zapowiada jeszcze deszcze. :D