Clash 1
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Zniesienie Kart Wędkarskich

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/01/29 14:11 #51153

• jurek-strażnik
  • jurek-strażnik Avatar
  • Wylogowany
  • góró
  • Otrzymane podziękowania: 2
Ustawa o rybactwie śródlądowym zawiera zapis dyskryminujący polskich obywateli.

Art. 7 ust. 5 zwalnia z posiadania karty wędkarskiej cudzoziemców czasowo przebywających na terenie państwa polskiego.

osamark

A gdzie tu kolego widzisz dyskryminację ???

To że ktoś ujął to w Ustawie z 18 kwietnia 1985 roku z późniejszymi zmianami , było jeszcze za komuny , ale przynajmniej dobrze , że jakieś egzaminy w ogóle się odbywają . Dopiero byśmy mieli nad akwenami bałagan totalny , bo nie wierzę , że młodzi ( niekoniecznie młodzi ) wędkarze sami by się nauczyli regulaminów połowu i ochrony ryb.

Oczywiście , że jest potrzeba zmian :) . Podam przykład , nasze sądownictwo , prokuratura --- działa jeszcze na aktach prawnych z czasów stalinowskich i jakoś nikt nie kwapi się do zmian , może ostatnie ekscesy pijanych kierowców coś w tym kierunku przyśpieszą .

Wracając jeszcze do kart wędkarskich i egzaminów na te karty , to jeżeli by je znieśli , to gdzie tu byłaby możliwość upraszczania w RAPR , a zwłaszcza w kontroli wędkarzy. Znam Koła Wędkarskie gdzie takie egzaminy są bardzo starannie wykonywane , ale jest i tak , że po prostu w sklepie wędkarskim można sobie kupić taka kartę wędkarską :woohoo:
Przyroda to również my , więc dbajmy o naszą matkę Ziemię.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/01/29 14:49 #51154

• geddy
  • geddy Avatar
  • Wylogowany
  • miszcz
Ja powiem tak - karta wędkarska nie była by może i potrzebna gdyby:

1. ludzie mieli choć odrobinę wyobrażni, rozsądku, przyzwoitości i etyki aby przeczytać regulaminy łowisk czy informator w zezwoleniu i łowili świadomie nie łamiąc przepisów
2. wody byly patrolowane a za naruszenie regulaminu byłaby dotkliwa kawa finansowa oraz kara cofnięcia pozwolenia na określony (długi) czas z cofnięciem stałym w przypadku recydywy. O kłusolach nie wspominam już.

Nie przeszkadza mi to ze muszę mieć kartę, nie czuję się przez to dyskryminowany choć wiem jak egzaminy wyglądają w niektórych kołach i czasem to fikcja (a czasem nie). Niemniej z punktu widzenia młodego człowieka idącego do koła wyrobić wymarzoną kartę wędkarską egzamin jest potrzebny. Wiem bo mając bodaj 13 lat pilnie się uczyłem wszystkiego aby go zdać, choć była to formalność a dla "komisji" którą po dziś dzień wraz z zadymionym papierochami pokojem że siekierę powiesić mam w pamięci tylko strata czasu ;)

Jak osiągniemy poziom mentalności europejczyka to możemy likwidować, na razie w wędkarstwie jesteśmy gdzieś w drodze pomiędzy głęboka Rosją a cywilizowaną Europą i prawie że stoimy w miejscu ;)
Wypuszczaj... nasze ryby same się nie obronią

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/01/29 14:59 #51156

• jurek-strażnik
  • jurek-strażnik Avatar
  • Wylogowany
  • góró
W pełni się z Tobą zgadzam kolego , gdy ja zdawałem egzamin na kartę wędkarską , to oprócz wiedzy musiałem mieć 2 starszych wędkarzy , którzy jakby wprowadzali mnie i ręczyli za mnie , teraz tego nie praktykuje się , a może powinno ?
Ostatnio zmieniany: 2014/01/29 15:00 przez jurek-strażnik.

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/01/29 16:42 #51157

• raparapa
  • raparapa Avatar
  • Wylogowany
  • znawca tematu
  • Otrzymane podziękowania: 8
Jakby nie powiedzieć karta to jest najpierw organizacja do której się NALEŻY czyli Regulamin,to zobowiązanie do przestrzegania reguł tej organizacji.Kto nie chce się podporządkować regułom zostaje pospolitym KŁUSOLEM,proste.Dopiero mając 18 lat zdawałem egzamin na kartę w moim Zamościu,było tylko jedno koło miejskie,mój ojciec był działaczem i zarazem strażnikiem.Ja żeby zdać musiałem obcykać wszystko,łącznie z górskimi,wtedy nie było ich w tamtym regionie.Nie było zlituj się,nie mogłem przynieść wstydu ojcu.Do lat 18 można było wędkować bez karty w towarzystwie znajomego wędkarza,on pilnował mnie,wystawiał laurkę na temat mojego zachowania i sposobu wędkowania,często pouczał.A najsurowszym nauczycielem był OJCIEC.Naprawdę portki mi się trzęsły jak tam szedłem,chociaż byli tam znajomi oraz wujek też egzaminował.Dlatego można powiedzieć że obecnie podchodzą w kołach do tego z lekceważeniem,byle jakich mamy też wędkarzy,bez tzw.kindersztuby,no to tak po polsku brzmi.Bez organizacji nie ma porządku,jaka by ona nie była :woohoo:

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/01/29 17:18 #51158

• pers
  • pers Avatar
  • Wylogowany
  • Miłośnik przyrody
Na co komu karta, ja zdałem mając 10 lat tak jak wtedy traktowałem rybki, teraz postępuję podobnie. W Szwecji nie zdajesz egzaminu, nie ma kart. Tylko na łowy podlodowe kupujesz książeczkę z mapkami i zasadami wędkowania i to wszystko. Nawet kosmita płaci tyle samo za wszystkie wody co rodowity Szwed. Nie w Polsce obcokrajowiec ma specjalną taryfę :laugh:

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

This message has attachments images.
Please log in or register to see it.

Ostatnio zmieniany: 2014/01/29 17:18 przez pers.

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/01/29 18:52 #51161

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 55
PZW nie poprze takiej inicjatywy bo wiąże się to z odpływem strumienia pieniędzy za egzaminy. Starostwa stracą też na opłatach za wydawanie kart. Nikt nie zyska prócz wędkarzy więc prócz wędkarzy nikt tego nie poprze.
Karta byłaby zbędna gdyby wprowadzić jednolite przepisy wędkowania w całym kraju, wprowadzić surowe kary za kłusownictwo zarówno wędkarskie jak i rybackie, zwiększyć liczebność straży rybackich, sądom nakazać egekwowanie tych przepisów z cała surowością, w tym obligatoryjna konfiskata sprzętu służącego kłusownictwu, w tym samochodów łodzi itp. Jeśli przepisy będą jasne i jednolite, każdy będzie miał możliwość wędkowania bez konieczności zdawania egzaminów ale każdy wędkarz będzie miał obowiązek znać przepisy i będzie odpowiadał za ich przestrzeganie. A jak nie to traci sprzęt, płaci mandat (wysoki) lub surowsze kary stosownie do wykroczenia. W przeciwnym razie ryb znikną z naszych łowisk, większość będzie łowić jak im wygodnie i bez umiaru i nikt nad tym nie zapanuje. Pers podaje przykład ze Szwecji i słusznie - tam się nikt nie bawi w jakieś egzaminy. Chcesz wędkować - owszem ale masz przestrzegać prawa a jak nie to maszwielki problem i napewno kara Cię nie ominie.
I żeby nie było że jestem zwolennikiem odcinania rąk - surowe prawo ma odstraszać kłusoli i wszelkiej maści oszołomów - porządny obywatel i uczciwy wędkarz może w takim układzie wędkować i spać spokojnie.
CRET

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/01/29 22:11 #51172

• glizdziarz
  • glizdziarz Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 57
Dobrze napisane Jacku. Marzy mi się taka organizacja wędkowania jak w Stanach czy Kanadzie. Bez żadnej karty wykupuję odpowiednią licencję na odpowiednią wodę i łowię zgodnie z obowiązującymi tam przepisami. A jak ich nie przestrzegam to już mój problem - duuuuży problem. Niestety jak piszesz Jacku tu idzie o kasę i PZW oraz samorządy nie zrezygnują nawet z jednej złotówki.
O rzut beretem od wielkiej dziury
Ostatnio zmieniany: 2014/01/29 22:12 przez glizdziarz.

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/01/30 07:41 #51176

• raparapa
  • raparapa Avatar
  • Wylogowany
  • znawca tematu
Kochani,od tego trzeba zacząć że w tych krajach co usilnie bierzecie za przykład nigdy nie było organizacji takich jak nasza.Dlatego nie było tam karty wędkarskiej tylko regionalne opłaty okresowe wydawane przez administracje terytorialne.U nas po zorganizowaniu PZW i podszyciu się działaczy z ramienia partii pod tradycje sięgające czasów przedwojennych towarzystw wędkarskich,uczyniono z tego lukratywne posady dla byłych aparatczyków.To samo stało się z wszelkimi spółdzielniami i innymi organizacjami niby społecznymi - "spółdz.mieszkaniowe".Oni mieli zawsze rację.Jak sądzę ta nagonka na PZW także ma swój podtekst.Bo jeżeli zlikwiduje się ten związek TO:o przetargach będą decydować wojewodowie - podam przykład,Wisła poniżej tamy we Włocławku,wpadła w ręce cwaniaka,uprawiana jest tam wolna amerykanka,pozwolenia na połów wydaje dzierżawca,straż państwowa sprawdza tylko pozwolenia za które pieniądze płyną do prywatnej kieszeni a nie do skarbu państwa.Koła okoliczne straciły członków bo tam jest taniej,za kilka lat nie będzie tam ryby,będzie pustynia taka sama jak na Mazurach,jeziorach nadmorskich - vide Jamno gdzie został już tylko skarłowaciały leszczyk,płoteczka,szczupaka niewiele,lina tam nigdy nie złapałem,czasami można złapać fląderkę.Duży leszcz i trochę okonia i sandacza wchodzi wczesną wiosną tylko na tarło z morza i zaraz wraca.Miejscowi trochę się obłowią tarlakami.Jeżeli rzucić to wszystko na żywioł to wszędzie będzie to samo.Na Narwi stoją sieci na okrągło,mogą rybacy tylko odławiać 2 razy w miesiącu,kto to kontroluje.Na innych rzekach to samo.Nie bronię PZW ale nie ma alternatywy dla tak pogmatwanych praw do wody.Najpierw wojewodowie i inni urzędnicy administracji musieliby zdać EGZAMIN z bezstronności,uczciwości,bezinteresowności i przestać brać ŁAPÓWY.Sądy jakie są każdy widzi,za śmierć spowodowana po pijaku dostaje sie tyle co za kradzież torebki cukru z marketu.W tym tkwi ta cała ZADRA,robal toczy wszystko.Ofiary robi sie z nas,WĘDKARZY,uważają nas za nieuków nie dopuszczając do decydowania o sobie.Wylało mi się.PA. :P

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/01/30 10:31 #51183

• jurek-strażnik
  • jurek-strażnik Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Kodeks Karny jest w naszym kraju dobry , tylko niestety Wyroki Sądowe są śmieszne. :woohoo:

P.S. Jest jeszcze dużo porządnych i etycznych wędkarzy , zarówno tych ze stażem , jak i młodych , wędkarstwo traktują jako pasję .

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/02/10 09:58 #51446

• kha
  • kha Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
Przepraszam bardzo, ale czegoś tutaj nie rozumiem:
jaki jest związek między Kartą Wędkarską a PZW?!
To, że PZW zawłaszczyło sobie egzaminy na KW - to prawda. Ale nie jest to dokument w żaden inny sposób związany ze Związkiem. Można przecież posiadać kartę, ale nie móc wędkować na wodach PZW (np. nie opłacając składki na ochronę i zagospodarowanie). Równie dobrze można nie posiadać karty i łowić na prywatnych łowiskach albo wodach dzierżawionych przez podmioty jej nie wymagające.

Przepis jest oczywiście i bezsprzecznie wadliwy, ale jego szkodliwośc jest znikoma. Przecież, o ile mi wiadomo, nikt nie został jeszcze nigdy ukarany za brak samej Karty Wędkarskiej - jeżeli już, to za łowienie, gdy nie opłaciło się składek. A składek w PZW nie można opłacić, nie posiadając karty.

Najprostszym możliwym rozwiązaniem jest zlikwidowanie "państwowej" karty wędkarskiej, wydawanej przez powiaty, i zastąpienie jej kartą Związkową. Czyli coś, co de facto niemalże istnieje. Różnica wobec stanu obecnego byłaby taka, że na karcie zamiast podpisu prezydenta miasta czy starosty byłby podpis szefa okręgu PZW.

Innym zagadnieniem byłaby "certyfikacja" wędkarzy na wodach spółek rybackich itp - czyli podmiotów, które obecnie wymagają Karty, ale niekoniecznie same by ją wydawały. Wtedy prawdopodobnie zaczęłyby akceptować karty wystawiane przez PZW.

Zastanawiam się tylko, jak PZW skonstruowałoby swoje wewnętrzne przepisy jeśli chodzi o cudzoziemców - czy nadal byliby zwolnieni z obowiązku i czy znów nie byłoby to prawnie wadliwe.

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/02/10 11:38 #51456

• jurek-strażnik
  • jurek-strażnik Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Przepraszam bardzo, ale czegoś tutaj nie rozumiem:
jaki jest związek między Kartą Wędkarską a PZW?!
To, że PZW zawłaszczyło sobie egzaminy na KW - to prawda. Ale nie jest to dokument w żaden inny sposób związany ze Związkiem. Można przecież posiadać kartę, ale nie móc wędkować na wodach PZW (np. nie opłacając składki na ochronę i zagospodarowanie). Równie dobrze można nie posiadać karty i łowić na prywatnych łowiskach albo wodach dzierżawionych przez podmioty jej nie wymagające.

kha

Egzamin na kartę wędkarska można zdać również gdzie indziej , nie tylko w PZW.

Na 25 % prywatnych akwenach również obowiązuje karta wędkarska i to zależy na tym samym dzierżawcom lub prywatnym łowiskom.

P.S. Poza tym jest w Polsce tak olbrzymie kłusownictwo , że niech lepiej wędkujący trochę lizną tych przepisów :)
Ostatnio zmieniany: 2014/02/10 11:40 przez jurek-strażnik.

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2014/02/10 18:05 #51464

• tomasz kwieciński
  • tomasz kwieciński Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Ciekawy temat został poruszony ,może i byłby to sposób na ściągnięcie potencjalnych wczasowiczów nad nasze piękne jeziora i rzeki .Mieszkamy niestety tylko w Polsce i w naszym kraju nie przejdzie taki układ .W naszym kraju opłata roczna za wędkowanie jest niebotycznie wysoka będąc w Hiszpanii kartę kupiłem w pobliskim kiosku za grosze .Każdy małolat posiada kartę wędkarska bo kosztuje grosze a u nas powiedz 14 letniemu uczniowi żeby wyskoczył z dwoma stówami.Żenua

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2015/03/02 12:51 #56959

• Alex
  • Alex Avatar
  • Wylogowany
  • wędkoholik
  • Otrzymane podziękowania: 15
Przepraszam za "odkopanie tematu", ale uważam, że propozycja likwidacji tzw "karty wędkarskiej" jest godna uwagi i propagowania.

Jeśli dopuszczono żeglowanie bez patentu i jazdę motocyklem (125cm) bez prawa jazdy, czemu nie znieść "KW". Przecież stanowi to zdecydowanie mniejsze zagrożenie dla czegokolwiek i kogokolwiek niż użytkowanie dróg lądowych i wodnych przez kompletnych ignorantów.

Ktoś z kolegów wspomniał o "przychodach" z tego tytułu dla PZW. Opłata za kartę jest przychodem administracji terenowej, a opłaty za egzaminy, to kropla w morzu przychodów PZW. Dużo więcej zarobiłby Związek na sprzedaży zezwoleń każdemu kto chciałby powędkować, a gminy znacznie zwiększyłyby swoje dochody za mandatowanie kłusowników.

Wystarczy tylko trochę dobrej woli, bo chcieć to móc.

Ps
P.S. Poza tym jest w Polsce tak olbrzymie kłusownictwo , że niech lepiej wędkujący trochę lizną tych przepisów
... a kłusownictwo ma tyle do karty wędkarskiej i "liźnięcia przepisów" co piernik do wiatraka.
Wymuszony powrót syna marnotrawnego na łono monopolisty PZW :(
O/Nadnotecki, Koło RCK Rogoźno.
Ostatnio zmieniany: 2015/03/02 12:54 przez Alex.

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2015/03/02 13:16 #56960

• jurek-strażnik
  • jurek-strażnik Avatar
  • Wylogowany
  • góró
... a kłusownictwo ma tyle do karty wędkarskiej i "liźnięcia przepisów" co piernik do wiatraka.

Alex

A jednak ma ;) , wystarczy na akwenach zapytać się 10 wędkarzy o błahe sprawy , a 1-den może odpowie prawidłowo :(

Gdyby nie było kart wędkarskich , to wtedy byłaby wolna amerykanka :woohoo: , przecież egzamin na kartę zdaje się raz .
Ostatnio zmieniany: 2015/03/02 13:17 przez jurek-strażnik.

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2015/03/03 07:09 #56966

• Alex
  • Alex Avatar
  • Wylogowany
  • wędkoholik
  • Otrzymane podziękowania: 15
Konia z rzędem temu kto wśród 100 posiadaczy karty wędkarskiej "wyłowi" 10 takich, którzy bezbłędnie wymienią wszystkie wymiary i okresy ochronne... :P
To tak samo jak z kierowcą o wieloletnim stażu, nie ma szans żeby zdał egzamin...
Wymuszony powrót syna marnotrawnego na łono monopolisty PZW :(
O/Nadnotecki, Koło RCK Rogoźno.

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2015/03/03 07:11 #56967

• raparapa
  • raparapa Avatar
  • Wylogowany
  • znawca tematu
Karta wędkarska to nic wielkiego,można ją zdobyć bez problemów.Ona tylko i aż tylko zobowiązuje do przestrzegania przepisów.Każdy członek,złapany na łamaniu przepisów powinien mieć ją zatrzymaną na jakiś czas (jak prawo jazdy)i potem przystąpić do ponownego egzaminu sprawdzającego.A co do kłusoli to za to odpowiada GMINA na której są zbiorniki oraz Straż Państwowa + Społeczna,ale też sądy ferujące wyroki.Kiedyś dwu wędkarzy mogło skontrolować kogoś łamiącego przepisy i oddać wniosek do koła o ukaranie.Przepisy się zmieniły i nie ma takiej możliwości,wszystko zależy od szybkiego telefonu i szybkości interwencji służb.Chroni to nas przed zarobieniem w czachę.I dobrze.Były takie czasy gdy na zbiorniku sekcyjnym strażnicy fabryczni złapali kłusola,spisali i dane dotarły do dyrektora papierni,pan dyrektor nie nakładał kary tylko zażądał od delikwenta zdania egzaminu na kartę i wykupienia jej.Przybywało wtedy w sekcji członków ale teraz byłby to MOBBING.ALEŻ głupia nazwa,PA<PA :S

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2015/03/03 08:56 #56969

• JKarp
  • JKarp Avatar
  • Wylogowany
  • moczykij
  • Otrzymane podziękowania: 1
jurek-strażnik napisał:

Alex

A jednak ma ;) , wystarczy na akwenach zapytać się 10 wędkarzy o błahe sprawy , a 1-den może odpowie prawidłowo :(

Gdyby nie było kart wędkarskich , to wtedy byłaby wolna amerykanka :woohoo: , przecież egzamin na kartę zdaje się raz .

Cześć Jurek :-)
Pozwolę się nie zgodzić z Twoim ostatnim zdaniem. Nie byłoby wolnej amerykanki bo przecież mamy ustawy regulujące APR.
Jak słusznie zauważono w wielu krajach nie zdaje się egzaminu i nie ma karty wędkarskiej. Jednak jak złamiesz przepisy jest problem i to duży problem.

" Karta wędkarska to nic wielkiego,można ją zdobyć bez problemów.Ona tylko i aż tylko zobowiązuje do przestrzegania przepisów.Każdy członek,złapany na łamaniu przepisów powinien mieć ją zatrzymaną na jakiś czas (jak prawo jazdy)i potem przystąpić do ponownego egzaminu sprawdzającego"

Karta wędkarska nie zobowiązuje do niczego ( tak samo jak prawo jazdy ). Ona tylko świadczy o tym, że egzamin na nią zdałeś z oceną pozytywną a nie, że masz wiedzę dotyczącą APR :blush:
Nie każdy kto jest posiadaczem karty jest hm... członkiem PZW ( to tak z formalnego punktu widzenia ).

JK

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2015/03/03 13:37 #56970

• jurek-strażnik
  • jurek-strażnik Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Cytuję Jkarp
Karta wędkarska nie zobowiązuje do niczego ( tak samo jak prawo jazdy ). Ona tylko świadczy o tym, że egzamin na nią zdałeś z oceną pozytywną a nie, że masz wiedzę dotyczącą APR
Nie każdy kto jest posiadaczem karty jest hm... członkiem PZW ( to tak z formalnego punktu widzenia ).

Janusz Ty jesteś w PZW , to Ustawa przewiduje posiadanie karty wędkarskiej :)

I nie zgodzę się , że karta wędkarska i prawo jazdy nie zobowiązują do niczego , to po co te egzaminy :woohoo: , niech każdy wsiada za kółko i jeździ bez prawka :( . Jeżeli przepisy się zmienią , to będzie je się przestrzegać , więc walcz gdzie indziej , zmieniaj przepisy , a te są są należy do tego czasu przestrzegać . My Polacy to taka nacja , że wszystko Nam się nie podoba , ze wszystkim trzeba wręcz walczyć . Byliśmy pod 3-ma zaborami i walczyliśmy z różnym ustawodawstwem , w tym z naszymi wrogami , teraz mamy od 95-ciu lat niepodległość , ale to wywijanie szabelką pozostało .......

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2015/03/03 16:09 #56972

• kapselek
  • kapselek Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
Witam. Chciałem coś napisać od siebie ale po przeczytaniu całości stwierdziłem że Jurek wyjaśnił już wszystko. Od siebie jedynie mogę dodać że Karta wędkarska musi być bo trochę dyscyplinuje wędkarzy.

O:Zniesienie Kart Wędkarskich 2015/03/03 16:45 #56973

• JKarp
  • JKarp Avatar
  • Wylogowany
  • moczykij
  • Otrzymane podziękowania: 1
jurek-strażnik napisał:
Cytuję Jkarp
Karta wędkarska nie zobowiązuje do niczego ( tak samo jak prawo jazdy ). Ona tylko świadczy o tym, że egzamin na nią zdałeś z oceną pozytywną a nie, że masz wiedzę dotyczącą APR

Janusz Ty jesteś w PZW , to Ustawa przewiduje posiadanie karty wędkarskiej :)

I nie zgodzę się , że karta wędkarska i prawo jazdy nie zobowiązują do niczego , to po co te egzaminy :woohoo: , niech każdy wsiada za kółko i jeździ bez prawka :( . Jeżeli przepisy się zmienią , to będzie je się przestrzegać , więc walcz gdzie indziej , zmieniaj przepisy , a te są są należy do tego czasu przestrzegać . My Polacy to taka nacja , że wszystko Nam się nie podoba , ze wszystkim trzeba wręcz walczyć . Byliśmy pod 3-ma zaborami i walczyliśmy z różnym ustawodawstwem , w tym z naszymi wrogami , teraz mamy od 95-ciu lat niepodległość , ale to wywijanie szabelką pozostało .......

Ja wiem, że to Ustawa obliguje do to tego, ze kto chce łowić wędką musi mieć kartę.

Akurat te prawo jazdy to trochę kiepski przykład bo prawo jazdy obowiązuje wszędzie.
Natomiast praktycznie cała Europa obywa się bez tego dokumentu a przede wszystkim egzaminu. Natomiast tam gdzie jest egzamin i jest karta wędkarska jest to bardzo poważny kurs i bardzo poważny egzamin. To Niemcy mają takie rygorystyczne przepisy.
Pozostaje jeszcze jeden aspekt zdawania egzaminu. Jeśli ta karta miałaby być traktowana poważnie to egzaminy powinny być poważne a i wiek przyszłego wędkarza zdającego egzamin należałoby jakoś zwiększyć bo nie oszukujmy się - 14 lat to jakoś tak za mało żeby na poważnie traktować pewne zagadnienia.

" Witam. Chciałem coś napisać od siebie ale po przeczytaniu całości stwierdziłem że Jurek wyjaśnił już wszystko. Od siebie jedynie mogę dodać że Karta wędkarska musi być bo trochę dyscyplinuje wędkarzy."

Przepraszam a do czego dyscyplinuje ?
Dyscyplinują służby i ich obecność nad wodą :)

JK
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: spines21, glizdziarz, okonhel
Czas generowania strony: 0.062 s.