Spiderwire Smooth

Pstrąg potokowy (Salmo trutta m. fario)

pstrąg potokowyRyba z rodziny łososiowatych (Salmonidae), należąca do gatunku Salmo trutta.


Opis:


Kształt torpedowaty – ułatwiający życie w wartkim prądzie rzeki, kształtem swego ciała w zasadzie niczym nie różni się od troci. Odmienne jest natomiast jego ubarwienie które jest bardzo zmienne, zależne od miejsca przebywania. Na jego ciele znajdują się czarne i czerwone kropki, brzuch żółtobiały lub prawie żółty. Płetwa tłuszczowa jasna, ciemnoobrzeżona. Młode osobniki mają duże, wyraźne niebieskoszare plamy na bokach. Dorosłe samce mają często hakowato zagiętą ku górze żuchwę i znacznie dłuższą głowę niż samice. Pstrąg potokowy osiąga długość maksymalnie do 80cm oraz długość do 5kg masy ciała.


Występowanie:


Pstrąg potokowy jest z natury rybą prowadzącą osiadły tryb życia zamieszkując górne odcinki potoków, a także wartko płynące strumienie położone na nizinach, o zimnej bardzo dobrze natlenionej wodzie. W Polsce licznie występuje na południu i północy kraju. W górskich potokach Beskidów, Tatr, Sudetów, v2fcJury Krakowsko-Częstochowskiej, także w rzekach Dolnego Śląska, Pomorza Zachodniego i Środkowego, na Warmii i Mazurach, w dopływach Warty. Poza Polską w naturalny sposób występuje w całej niemal Europie oraz północnej Afryce i nielicznie w Azji. Sztucznie rozprzestrzeniony na wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Żyje w zimnych, dobrze natlenionych i dzikich (nieuregulowanych) rzekach – głównie górskich. Występuje również w odcinkach wód płynących niezbyt odległych od źródlisk o dnie twardym, żwirowatym lub kamienistym pozbawionych mułu. Występuję też hodowany w akwenach sztucznych nazywanych stawami. 


Odżywianie:

Pstrąg potokowy jest drapieżnikiem, w naturalnym środowisku odżywia się drobnymi zwierzętami wodnymi, małymi rybami oraz owadami pochwyconymi z powierzchni wody jak i również z nad jej powierzchni chwytając je w locie. Osobniki młode w początkowej fazie rozwoju odżywiają się larwami owadów oraz skorupiakami. Pstrąg potokowy poluje przeważnie w nocy, a w dzień lubi ukrywać się wśród podwodnych kamieni i korzeni nadbrzeżnych drzew. Choć zdarzają się ataki tej ryby w przysłowiowy biały dzień. W stawach hodowlanych karmiony jest mielonym mięsem, świeżymi odpadami z rzeźni jak również mielonymi świeżymi rybami morskimi.


Rozmnażanie:


Pstrąg do tarła przystępuje jesienią, tarło odbywa na płytkich miejscach tych potoków, w których przebywa, sporadycznie podejmując krótkie (z reguły kilkukilometrowe) wędrówki tarłowe do niewielkich dopływów ze żwirowym dnem. Często jednej samicy towarzyszy od dwóch do kilku samców. Na żwirowatym dnie ikrę składa w gniazdach wybitych ruchami własnego ciała, składając około 1500 jaj.Limit dziennego połowu: 3 sztuki (łącznie z amurem białym, boleniem, brzaną, lipieniem, karpiem, szczupakiem i sandaczem)

    Zredagowali:

    kobikobi1, norbiko1, redakcja

    Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się