Mitchell RTE
Belona pospolita, belona (Belone belone) belonaRodzina belonowatych (Belonidae). Ryba morska 

Cechy charakterystyczne

Ciało znacznie wydłużone. Obydwie szczęki długie z licznymi, drobnymi, ostrymi zębami. U młodych osobników górna szczęka jest krótsza od dolnej. Łuski małe, cykloidalne. W płetwach brak promieni twardych. Płetwy brzuszne, grzbietowa i odbytowa przesunięte w stronę ogona. Długość ciała do 93 cm. Jest to gatunek jajorodny, ikra ma długie nici czepne, którymi przykleja się do roślin i kamieni.
Z powodu obecności biliwerdyny kości belony mają zielone zabarwienie.
Belony pływają w stadach blisko powierzchni wody. W czasie ucieczki wyskakują ponad wodę. Żywią się małymi rybami i skorupiakami.

Występowanie

Wody pelagialne wschodniego Oceanu Atlantyckiego i mórz przyległych. Belona występuje pospolicie w pelegialnych wodach Oceanu Atlantyckiego oraz w Morzu Śródziemnym, Północnym, Czarnym i Bałtyckim. Bolenę możemy spotkać również w Bałtyku. W maju ławice Belon wycierają się w przybrzeżnych płyciznach a następnie po zregenerowaniu sił spływają na północ Bałtyku. 
Odżywianie
Belona odzywia się zwierzętami planktonowymi, kałamarnicami, w formie dorosłej nie pogardzi też małymi rybami stadnymi.


Metody połowu

Maj jest miesiącem w którym wędkarze przyjeżdżają masowo nad bałtyckie plaże w celu połowu tych pięknych ryb. Najbardziej popularne łowiska to Zatoka Pucka okolice Helu oraz słynąca ze srebrnych troci plaża Rozewia. Belonę można również z powodzeniem łowić z otwartego morza z jednostek pływających. Najbardziej popularną metodą połowu Belony jest spinning z plaży. Wędkarz powinien być wyposażony w spodniobuty oraz w kołowrotek odporny na sól. Długie wąskie blachy wahadłowe powinny dopełnić całości niezbędnego sprzętu. Równie popularną i atrakcyjną metodą jest trolling. Przy dostosowaniu odpowiedniej prędkości możemy się liczyć z bardzo udanym połowem. Belonę możemy również łowić na spławik. Jako przynętę należy użyć trupka. Przynętę zakładamy na odporną na rozgięcia niewielką kotwiczkę. Grunt ustawiamy na około półtora metra. Jeśli łowimy na płytkim łowisku przynęta powinna znajdować się w jednej trzeciej toni. Belona wypatruje i atakuje swoje ofiary z dołu.

Ochrona

Belona nie posiada wymiaru ani okresu ochronnego. Od 12 kwietnia 2011, limit dobowy 5 sztuk.


Artykuł Belona pospolita jest artykułem otwartym. Jeśli chciałbyś podzielić się swoimi wiadomościami, fotkami lub filmami na temat tej ryby, zamieść info w poniższym temacie forum.

Belona - propozycje do katalogu ryb

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się