Cechy charakterystyczne
Ciało znacznie wydłużone. Obydwie szczęki długie z licznymi, drobnymi, ostrymi zębami. U młodych osobników górna szczęka jest krótsza od dolnej. Łuski małe, cykloidalne. W płetwach brak promieni twardych. Płetwy brzuszne, grzbietowa i odbytowa przesunięte w stronę ogona. Długość ciała do 93 cm. Jest to gatunek jajorodny, ikra ma długie nici czepne, którymi przykleja się do roślin i kamieni.
Z powodu obecności biliwerdyny kości belony mają zielone zabarwienie.
Belony pływają w stadach blisko powierzchni wody. W czasie ucieczki wyskakują ponad wodę. Żywią się małymi rybami i skorupiakami.
Występowanie
Wody pelagialne wschodniego Oceanu Atlantyckiego i mórz przyległych. Belona występuje pospolicie w pelegialnych wodach Oceanu Atlantyckiego oraz w Morzu Śródziemnym, Północnym, Czarnym i Bałtyckim. Bolenę możemy spotkać również w Bałtyku. W maju ławice Belon wycierają się w przybrzeżnych płyciznach a następnie po zregenerowaniu sił spływają na północ Bałtyku.
Odżywianie
Belona odzywia się zwierzętami planktonowymi, kałamarnicami, w formie dorosłej nie pogardzi też małymi rybami stadnymi.
Metody połowu
Ochrona
Belona nie posiada wymiaru ani okresu ochronnego. Od 12 kwietnia 2011, limit dobowy 5 sztuk.
Artykuł Belona pospolita jest artykułem otwartym. Jeśli chciałbyś podzielić się swoimi wiadomościami, fotkami lub filmami na temat tej ryby, zamieść info w poniższym temacie forum.