Penn Slammer III
Boleń (Aspius aspius)   boleń

 

Rodzina karpiowatych. Ryba słodkowodna. Nazywana rapem lub rapą. 

Boleń to ryba intrygująca wielu zwolenników spinningowego szaleństwa. Niby widać, że żeruje, widać nawet, w których miejscach ale to i tak nie gwarantujeboleń sukcesu. Sukcesu nie gwarantuje ale powoduje, że wielu niedoświadczonych wędkarzy, z uporem maniaka, wykonuje setki nieudolnych prób przechytrzenia „srebrnej torpedy”. To, że do sukcesu będzie nam potrzebna niezwykła cierpliwość, ostrożność i wręcz niewidzialność, wie niemal każdy kto łowi bolenie. Na tym jednak nie można poprzestać.

Wielu wędkarzy uganiających się za boleniem swój sezon zaczyna od maja poprzez hojny czerwiec i lipiec na sierpniu kończąc. Wielkiego błędu nie popełniają bo to fakt, że czerwiec nie ma sobie równych pod względem intensywności żerowania rapy.


Opis


Boleń jest rybą zamieszkującą niemal wszystkie duże i średnie rzeki nizinne. Świetnie czuje się w dość silnym nurcie dużych rzek ale spotkać go można także w zbiornikach zaporowych czy jeziorach. Przeciętna długość dorosłego osobnika to 45 – 70 cm oraz waga 2 – 6 kg. Zdarzają się jednak sztuki znacznie większe osiągające ponad 100 cm długości i 10 kg wagi. Ciało bolenia jest dość smukłe i wyciągnięte lekko spłaszczone po bokach. Głowa spiczasta ze stosunkowo małymi oczami a dużym otworem gębowym. Dolna szczęka wyraźnie wysunięta do przodu. Barwa bolenia to srebrzysto biała część brzuszna, srebrzysto żółte boki i oliwkowo zielony czasem niebieskawy grzbiet. Płetwy grzbietowa i ogonowa koloru szarego a brzuszne i odbytowa nieco jaśniejsze, jasno pomarańczowe.


Budowa       
       
Ciało znacznie wyciągnięte, boki lekko spłaszczone, o spiczastej głowie, oczy stosunkowo małe do budowy ciała. Otwór gębowy jest szeroki z nieco wysuniętą do przodu dolną szczęką zakończoną lekko garbowanym zgrubieniem które po zamknięciu pyszczka ryby chowa się w zagłębieniu szczęki górnej, zęby gardłowe ułożone dwurzędowo. Charakterystyczne stosunkowo małe łuski w ilości 64-76 sztuk usytuowane wzdłuż bocznej linii ciała. Jak u każdej innej ryby tak i u bolenia płetwy posiadają promienie gdzie dla płetwy grzbietowej jest to miedzy 10 a 11 promieni a dla odbytowej 15-18 o wciętym sierpowatym kształcie.
Ubarwienie bolenia jest dość ciekawe, grzbiet posiada odcień oliwkowozielony z charakterystycznym niebieskawym połyskiem, biało srebrzystym wręcz brzuchem z jaśniejszymi od reszty ciała bokami delikatnie lśniącymi w kolorze lekko żółtym. Płetwy bolenia zarówno piersiowa, brzuszna jak i odbytowa posiadają czerwony odcień.
Długość:
pomiędzy 50-75 cm, maksymalnie 120 cm
Ciężar:do 12 kg, choć mogą zdarzyć się trochę bardziej okazałe. 

 

Warunki bytowania i odżywianie

boleń

Boleń początkowo odżywia się skorupiakami i larwami owadów jednak dość szybko   zmienia swoje menu na narybek. Już po osiągnięciu 10 cm długości zaczyna interesować się drobnicą. Dorosłe osobniki gustują szczególnie w uklejach, płociach, ciernikach czy krąpiach. Rzadko kiedy interesuje je inna forma pokarmu niż drobnica. Najczęstszymi kąskami są 5- 10 cm ukleje i inne smukłe rybki.

Jeśli chodzi o warunki bytowania to bolenia należy szukać wszędzie tam gdzie są stada uklei czy innej drobnicy. Świetnie czuje się w wartkim nurcie przy kamienistych opaskach, za zalanymi tamami, na przelewach, przykosach itp. Czyli warto odwiedzić te miejsca, w których woda przyspiesza na skutek zalanych przeszkód, kamienistych raf czy zatopionych drzew. Często bolenie patrolują tak zwane wsteczne nurty, które obfitują w ukleje. Dodatkowo bolenia łatwo jest zlokalizować po bardzo widowiskowym sposobie żerowania. Jeśli gdzieś nad wodę wyskakują małe rybki a za nimi z impetem, pluskiem i  hałasem potężna ryba  to prawdopodobnie jest to właśnie „Rapa”. Ten gatunek ma to do siebie, że wykorzystuje swą niezwykłą szybkość i dynamikę a żeruje tuż pod powierzchnią wody stąd bardzo często zdradza swoje miejsca „ucztowania”.


Ochrona

Wymiar ochronny: 40cm
Okres ochronny: 01 stycznia– 31 kwietnia
Limit dobowy: 3 sztuki

                    
Zredagowali:
mateuszwos, norbiko, Hektores, wobler129, maniek-pc, redakcja

Zobacz co nasi użytkownicy napisali o boleniu.

Uparłem się...

Listopadowy Boleń z rzeki Wkra

Zadrzeć z boleniem



Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się