Clash 1
Brzana (Barbus barbus)
brzana
brzana

Ryba z rodziny karpiowatych, gatunek słodkowodny.

Brzanę możemy spotkać w dorzeczach Loary, Renu, Łaby, Dunaju, Rodanu, Wisły, Odry, Niemna, Tamizy Dniestru i Dniepru oraz na Półwyspie  Iberyjskim.Brzana jest rybą wrażliwą na spadek tlenu w wodzie. występuje jedynie w małych i dużych rzekach. Lubuje się w miejscach o twardym, kamienistym lub kamienisto-żwirowym dnie i szybkim nurcie. Dorosłych ryb powinniśmy szukać w głównym nurcie na głębokiej wodzie, młodsze osobniki przebywają na płytkiej wodzie bliżej brzegu.

Opis:

Największa brzana złowiona w Polsce to ryba o długości 85cm, rekord padł w 2003r. Przeciętna brzana osiąga wymiar 70cm ale największe osobniki mogą dorastać do 120cm i uwaga! - 12 kg masy ciała. Brzana charakteryzuje się długim i walcowatym ciałem. Zaopatrzony w dwie pary wąsików, dolny otwór gębowy jest wysuwany co ułatwia rybie obskubywanie pokarmu z rzecznych kamieni. Dodatkowe cechy to skierowane ku górze oczy oraz głęboko wcięta płetwa ogonowa.  Ostatni promień płetwy grzbietowej jest twardy i gruby, na tylnej krawędzi ząbkowany. Grzbiet brzany jest ciemnoszary lub oliwkowozielony. Grzbietowa i ogonowa płetwa jest szara z ciemniejszym obrzeżeniem. Pozostałe płetwy są przeważnie czerwone. Brzana spławia się w bardzo specyficzny sposób wydając dźwięk podobny do syku lub świstu. Ten odgłos często pozwala namierzyć wędkarzom ryby na łowisku. 

BrzanaOdżywianie:

Brzana jest smakoszem larw owadów wodnych. Pożera w wielkich ilościach jętki, muchówki, widelnice, chruściki, kiełże, mięczaki i skąposzczety. Nie pogardzi również  niewielką rybką.  

Rozmnażanie:

Między drugim a trzecim rokiem życia samce są już dojrzałe płciowo,  samice w wieku czterech - pięciu lat. Tarło odbywa się etapami od V do VIII, w temperaturze 15-18 °C, na piaszczystym lub kamienistym podłożu w płytkiej wodzie. U samca na grzbiecie i głowie występuje wysypka tarłowa. Ikra jest przyklejana do kamieni lub piasku. Wylęg następuje po 6-8 dniach. Młode brzany mają około 9 mm długości zaraz po wykluciu, a po 3 tygodniach osiągają długość 3 cm. Po roku brzana ma około 12 cm. W następnych latach przyrost wynosi około 5 cm. W wieku 13 lat długość wynosi około 50 cm.

Metody połowu: 

Brzana z powodzeniem łowiona jest na spławik, grunt oraz spinning. Dobierając łowisko należy szukać miejsc głębokich z szybkim nurtem. Dobrymi miejscami są rynny o żwirowo - kamienistym dnie oraz szczyty rozmytych, zalanych wodą główek.

Przynęty:

Jako przynętę na brzany używane są najczęściej białe i czerwone robaki, rosówki, pijawki, wszelkiego rodzaju ciasta oraz żółty ser. 

Brzana jest rybą bardzo wrażliwą na spadek zawartości tlenu w wodzie dlatego wykorzystuje się je jako bioindykatory w procesach uzdatniania wody. W okresie tarła trujące są mieśnie jamy brzusznej oraz ikra. Efektem zatrucia może być biegunka oraz wymioty. 

Ochrona:

Okres ochronny brzany przypada od 1 stycznia do 30 czerwca
Wymiar ochronny wynosi 40cm

 

Artykuł Brzana jest artykułem otwartym. Jeśli chciałbyś podzielić się swoimi wiadomościami, fotkami lub filmami na temat tej ryby, zamieść info w poniższym temacie forum.

Brzana - propozycje do katalogu ryb

Zobacz co nasi użytkownicy napisali o brzanie.

Brzany - Bursztynowe Księżniczki
Brzany czas zacząć! 

Zobacz film o połowach brzan
Warszawska brzana


Zredagowali
łysy wąż, redakcja


Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się