Penn Slammer III
Certa (Vimba vimba)

 certa 

Rodzina karpiowatych, słodkowodna 


Opis
alt

Certa to gatunek, który w Polsce upodobał sobie leniwie płynące, duże rzeki a także przybrzeżne wody morskie. Dorosłe osobniki najczęściej dorastają do 45 cm długości, chociaż zdarzają się sztuki przekraczające 50 cm. Ciało certy jest wydłużone i dość mocno spłaszczone po bokach.
Na brzuchu kil o barwie białej pozbawiony całkowicie łusek. Głowa certy jest stosunkowo mała z małym, miękkim otworem gębowym i dużymi oczami.
Grzbiet szarawo niebieski, boki srebrzyste a brzuch biały. Płetwy grzbietowa i ogonowa są przeważnie koloru szarego, natomiast brzuszne i odbytowa o lekko żółtym odcieniu. Z wyglądu lekko przypomina świnkę. Jest rybą dwuśrodowiskową- bytuje w wodach słonych jak i słodkich.
Dawniej licznie występowała w rzekach odkąd zbudowano zapory liczba cert zmalała. Ponieważ jest rybą pół wędrowną i jako jedyna ryba z rodziny karpiowatych odbywa tak dalekie wędrówki. Certy rozpoczynają wędrówkę zwykle we wrześniu, natomiast do tarła przestępują od maja do lipca.


Warunki bytowania

Certy upodobały sobie leniwie płynące wody, dużych, nizinnych rzek. Najczęściej można je spotkać w głębszych partiach rzek o dość twardym, gliniastym lub żwirowym dnie. Polującym na certę polecam posyłać zestaw w dość głębokie rynny przy kamienistych opaskach a także ustyku warkocza ze spokojną wodą a bywa, że żeruje w tych samych miejscach co jej bliski krewniak leszcz.
Dobrze jest gdy uciąg wody nie jest zbyt mocny. W czasie tarła certy zapuszczają się daleko w górę rzeki aż po krainę lipienia, wtedy dość często stają się przyłowem w nietypowych dla siebie miejscach.

certa


certaRozmnażanie :

Certy wędrują na tarło górę rzek. Pojawienie się zapór spowodowało iż wytworzyły się formy stad osiadłych,wędrujących tylko tak daleko w górę rzeki na ile warunki  im pozwalają. I tu w zależności: dojrzałość płciową forma wędrowna osiąga w wieku ok 3 lat zaś forma osiadła tu uwaga wieki aż 7-8 lat. Certa wyciera się w miejscach płytkich.
Tarło odbywa się cyklicznie od maja do lipca w temp ok 15 st. Składana ikra jest drobna, o średnicy 1,2-1,3 mm,  jasnooliwkowa z żółtym odcieniem, a po napęcznieniu średnica jaj wzrasta około dwukrotnie. Płodność samic waha się w granicach 30-120 tys. jaj.
Rozwój jaj w warunkach naturalnych jest stosunkowo szybki, a wykluwanie larw następuje po 3-4 dobach.

Barwa ciała certy zmienia się podczas tarła – głowa i grzbiet przyjmują barwę ciemnoszarą, a wzdłuż ciała biegnie pomarańczowa smuga. Płetwy grzbietowa i ogonowa stają się czarne, natomiast piersiowe i brzuszne – pomarańczowe. Dodatkowo u samców w okresie rozrodu pojawia się wysypka tarłowa w postaci punktowych zgrubień naskórka na głowie i bokach ciała.

Odżywianie:
Żywią się przede wszystkim bezkręgowacami wodnymi : ślimaki, małże oraz larwy ochotkowatych oraz innymi jak zooplanktonem,glonami i ikrą .Najlepiej żeruje w okresie od lata do jesieni. W czasie wędrówki na tarło praktycznie nie żeruje oraz od października.

Metoda połowu - najlepiej łowi się certy feederem oraz picker oraz klasyczna przepływnaka denna luz lekko nad dnem.

Przynęty na haczyk to bezkonkurencyjny biały robak ale także czerwone robaczki ochotki a także inne robaczki żyjące w wodzie. Z przynęt roślinnych to płatki owsiane najlepsze także do nęcenia cert, glony a także ciasta.

certa
Wymiar ochronny
30cm

Okres ochronny
W rzece Wiśle poniżej zapory we Włocławku aż do ujścia od 1 września do 30 listopada. W rzece Wiśle powyżej zapory we Włocławku i w pozostałych wodach od 1 stycznia do 30 czerwca
Dobowy limit: 5 sztuk.


zredagowali
mateuszwos, maniek-pc, wedkarz2309, redakcja, Ania



Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się