Clash 1
Głowacica (Hucho hucho)

glowacica 

 Rodzina łososiowate (salmonidae)
 

portret_glowatki

Opis i budowa

Należy do najsilniejszych i największych śródlądowych ryb łososiowatych, posiada silne szczęki i dobrze wykształcone zęby. Ciało o zielonomiedzianym kolorze z połyskiem o okrągłym przekroju, u starszych głowacic znacznie ciemniejsze niż u osobników młodszych.
W okresie tarła boki samców przybierają odcień różowy a brzuch czernieje.
Szybko rośnie dochodząc do ciężaru 20kg. o rozmiarach 80-100 cm. W sprzyjających warunkach dorasta do 150cm. i może ważyć ponad 50 kg. 

Występowanie
Ulubionym środowiskiem głowacicy są rzeki dobrze natlenione, szybko płynące o kamienistym lub żwirowym dnie. W Polsce występuje w Czarnej Orawie dopływie Wagu oraz Dunajcu . Od dłuższego czasu zarybiane są również rzeki takie jak: Poprad, San, Raba, Skawa, Soła, Nysa Kłodzka, Noteć, Bóbr i Gwda.

 

darek_materna

Dariusz Materna i jego zdobycz 


Rozród i odżywianie

Głowacica żeruje raz na dwa, trzy dni lub rzadziej. To czy występuje samotnie czy w mniejszych grupach jest sprawą dyskusyjną, wielokrotnie wędkarze spotykali kilka osobników w jednym miejscu, niemniej jednak zachowują one między sobą pewien dystans. Jest rybą stanowiskową trzymającą się głębokich i wartkich prądów wody lub na pograniczu gdzie łatwo znajduje odpowiednią dla siebie zdobycz, np. strzeble potokowe, jelce, klenie, płocie, jazie, świnki i inne ryby karpiowate.
Zjada również owady, bezkręgowce, żaby, małe ssaki oraz ptaki wodne. Rozmnaża się w kwietniu i maju bądź na początku czerwca. Larwy głowacicy po około puchar_glowatki_20102 tyg. odżywiania się z woreczka żółciowego przechodzą na bezkręgowce i skorupiaki.

 

Metody połowu

Głowacice łowi się głównie na jesieni i w zimie. Podstawowymi metodami wędkowania jest spinning oraz mucha. Wędzisko, żyłka, plecionka lub linka musi być na tyle wytrzymałe by było w stanie utrzymać dużą rybę w nurcie.

Przynęty

Najczęściej używanymi przynętami są ciężkie duże błystki albo woblery (technik prowadzenia woblera jest całe mnóstwo), również imitacje żab lub myszy. Doskonałą przynętą wykonywaną z gumy jest też tzw. warkocz , czyli sztuczna przynęta imitująca pęczek minogów, oraz przynęty stosowane w wędkarstwie muchowym                                                                                         

 

glowatka_na_muche

Głowacica złowiona na muchę przez Karola Zacharczyka   

rekord_slowacji
Ochrona                       

Okres ochronny- 1 marca- 31 maja.
Wymiar ochronny- 70 cm.
Dobowy limit- 1 szt.


Informacje dodatkowe

Naturalne populacje głowacicy są chronione przez Dyrektywę Siedliskową UE oraz Konwencje Berneńską.
Uznana za gatunek zagrożony znalazła się na:
- CLZGiZwP ( Czerwona Lista Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce) – Instytut Ochrony Przyrody PAN. Kraków
- Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN)

 

 

<- Rekord Słowacji

 

Materiał fotograficzny Karol Zacharczyk

Zredagowali
redakcja, rooster, Karol Zacharczyk


Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się