Berkley 2

Kiełb białopłetwy (Romanogobio albipinnatus)


kiełb białopłetwyGatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae)

Występuje w wodach płynących wschodniej i środkowej Europy. W Polsce spotykany w dorzeczu Odry i Wisły - jak na razie stwierdzono go do linii Narwi.. Żyje stadnie w środkowym i dolnym biegu rzek, w głębszej wodzie nad piaszczystym dnem.
Rybka ta ma wydłużone ciało, o walcowatym kształcie. Głowa niewielka, tępo zakończona z dużymi oczami umieszczonymi wysoko na głowie. Ciało pokryte jest delikatną łuską, łatwo odpadającą.

Kiełb białopletwyKiełb białopletwy


Kiełb białopłetwy ma spodnią część głowy pozbawioną łusek, oraz bocznie spłaszczony trzon ogonowy. Wzdłuż linii bocznej, ponad nią, występuje rząd plam, od 7 do 11 które zwężają się ku tyłowi.
Linia boczna obrzeżona jest ciemnymi plamkami. Podobne plamki tworzą na płetwie ogonowej ciemna wstęgę biegnącą równolegle do jej wcięcia. Czasem są to dwa rzędy plamek słabo zaznaczonych.
Oraz bardzo słabo zaznaczone na płetwie grzbietowej. W płetwie grzbietowej kiełb białopłetwy posiada 7 promieni miękkich. Jest to cecha stosunkowo stała. Otwór gębowy umieszczony położeniu dolnym, zaopatrzony w dwa wąsiki sięgające tylnej krawędzi oka. Przypominające trochę wąsy filmowego, Sienkiewiczowskiego Longinusa Podbipięty z „Ogniem i Mieczem". Ubarwienie: grzbiet metaliczno – niebieski, boki srebrzyste z plamkami, brzuch biały. Płetwy oprócz ogonowej i grzbietowej, białawe.

Pożywienie drobna flora i fauna denna. Większą aktywność wykazuje nocą. Tarło od maja do czerwca. Składa ikrę na kamieniach i korzeniach roślin wodnych. Żyje krótko najwyżej pięć lat. Osiągając w tym czasie długość maksymalnie ok. 10 – 13cm.
Choć czasem potrafi osiągnąć długość 20cm. Najczęściej łowione rybki mają 5 -7cm. długości. Jest stosunkowo wrażliwy na zanieczyszczenie oraz zmniejszenie ilości tlenu w wodzie.

Na terenie Polski podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Objęty jest również zakazem połowu w RAPR

Kiełb białopletwy

Literatura.
1. Andrzej Rudnicki – Atlas. Ryby Wód Polski
2. Jiri Cichar – Przewodnik. Ryby Słodkowodne
3. Andrzej Bakanowski Stanisław Stupkiewicz – Z Rybami na Ty
4. Juraj Holczik Jozef Mihalik – Ryby Słodkowodne
5. Tomasz Hesse – kiełb białopłetwy
6. Internet
7. Zdjęcia Internet


Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się