Clash 1
Troć wędrowna (Salmo trutta m. trutta) troc wedrowna

Anadromiczna ryba wędrowna.

Garbus TroćTroć wędrowna nie jest odrębnym gatunkiem lecz wędrowną formą naszego rodzimego pstrąga potokowego.
Występuję w wodach przybrzeżnych Atlantyku, Morza Bałtyckiego i Północnego.
Ciało troci jest krepę i w odróżnieniu od łososia z którym często jest mylona ma znacznie większą głowę oraz czarne kropy poniżej linii bocznej. Troć dorasta z reguły do około metra długości i około 20 kilogramów wagi choć oczywiście nie jest to regułą.
W Polsce występuje głównie w rzekach przymorza, w których również odbywa wędrówkę tarłową ale coraz częściej docierają wiadomości o pojawieniu się troci wędrujących Odrą i Wisłą z skąd ryby wędrują dalej np. Odra-Warta-Noteć-Drawa-Korytnica

Życie troci możemy podzielić na cztery etapy a mianowicie:

Parr - to stadium od wylęgu po moment rozpoczęcia swojej pierwszej wędrówki.

Smolt - to etap kiedy osobnik młody osobnik troci zaczyna swoją pierwszą wędrówkę czyli spływa do morza.

Srebrniak - to etap kiedy smolt po spłynięciu do morza osiąga swoją dojrzałość fizyczną by za chwilę zacząć swoją pierwszą wędrówkę tarłową.

Kelt - to stadium w którym trocie spływają do morza z gniazd tarłowych, by za kilka miesięcy jako srebrne torpedy znowu wyruszyć na wędrówkę tarłową.

 

Łysy Wąż troćOkres ochronny troci rozpoczyna się w naszych rzekach z dniem 1 października a kończy się 31 grudnia, wtedy też trwa tzw. ciąg tarłowy i w zależności od warunków pogodowych i hydrologicznych trocie i łososie odbywają tarło w naszych rzekach.

Najlepszym a może najbardziej popularnym okresem w naszym kraju dla wielu wędkarzy jest tzw. rozpoczęcie sezonu przypadające na dzień 1 stycznia kiedy to nad pomorskie rzeki zjeżdżają wędkarze z całej Polski, wtedy to możemy liczyć na spotkanie się z keltem czyli trocią spływającą z gniazd trałowych oraz sporadycznie ze srebrniakami.


Kolejnym przełomowym okresem jest czasKowson77 troćpierwszych zimowych sztormów na Bałyku czyli luty i marzec a później czerwiec i lipiec kiedy to właśnie większość łowiących liczy na spotkanie ze srebrnym dynamitem i tak do sierpnia, od sztormu do sztormu.

A od połowy sierpnia a czasem i później zaczyna się znowu łowienie troci wstępującej na tarło czyli połowy trwają do 30 września.

Zobacz również: Drwęca - Trociowe ostatki

Artykuł Troć jest wpisem otwartym. Jeśli chciałbyś podzielić się swoimi wiadomościami, fotkami lub filmami na temat tej ryby, zamieść info w poniższym temacie forum
https://www.wedkarstwotv.pl/forum/73-tro/6889-o-tro-propozycje-do-katalogu-ryb#8265


Zredagowali:
garbus, łysy wąż, redakcja

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się