Rozpiór, Siniec - Abramis ballerus
Gatunek słodkowodnej ryby karpiokształtnej z rodziny karpiowatych (Cyprinidae)
W naszych wodach żyją ryby których ogół wędkarzy zna słabo, lub wcale. Jednym z takich przedstawicieli jest rozpiór. Jest rybą o najbardziej wysmukłym ciele wśród przedstawicieli rodzaju Abramis.
Wyjątkowo długa płetwa odbytowa ( tym różni się od leszcza ) jest wzmocniona trzema promieniami twardymi i 25-44 promieniami miękkimi. Oglądany z boku ma dość szpiczasty pysk i otwór gębowy końcowy skierowany skośnie ku górze. Ubarwienie grzbietu jest ciemnobrązowe z zielonkawym lub niebieskawym pobłyskiem, jaśniejsze boki mają żółtawy odcień, a brzuch jest biały. Dolny płat płetwy ogonowej wydłużony. Płetwy nieparzyste białawe z ciemną krawędzią, a parzyste żółtawe. Osiąga długość do 35 cm i około 1 kg wagi.
Żywi się planktonem, a także drobnymi zwierzętami dennymi. Tarło rozpióra odbywa się w dolnych odcinkach rzek od połowy maja do połowy czerwca.
Występuje tylko w Europie, w zlewisku Morza Północnego, Morza Bałtyckiego i w wielkich jeziorach północno-zachodniej części Niziny Rosyjskiej oraz w zlewiskach mórz Czarnego, Azowskiego i Kaspijskiego jak i w południowej Szwecji i Finlandii.
W naszych wodach gatunek ten jest wyławiany bardzo nielicznie w Wiśle, Warcie i w Zalewie Szczecińskim, oraz ich dopływach. Lubi wody wolno płynące jak i stojące.
W jeziorach trzyma się strefy wolnej wody, w wodach płynących zazwyczaj blisko brzegów w pobliżu dna. Rośnie powoli.
Żyje w małych stadach. Nie ma żadnego znaczenia gospodarczego. Sporadycznie łowiony przez wędkarzy, przy okazji zasiadek na leszcza. Największy rozpiór złowiony na wędkę w Polsce ważył 0,98 kg i mierzył 45 cm.
Ten połów został odnotowany w 1992 roku. Nie podano gdzie!
Wymiar ochronny 25 cm ,w nowym RAPR nie znalazłem okresu ochronnego choć dawniej obowiązywał ( od 15.III - 31.V ).
Czyżby zapomniano o tej rybie! A może zrezygnowano z okresu ochronnego z jakichś powodów.
Bywa łatwo mylony z małym leszczem i krąpiem!
Zdjęcia internet