Wydawałoby się, że wszyscy wędkarze są na tyle zapoznani przy łowieniu ryb z ich wyglądem, że rozpoznawanie nie nastręcza im żadnego problemu. Nie zawsze tak jest. Czasem zdarza się, że po złowieniu ryby wędkarz trochę dziwnie na nią patrzy.
Do jednej z takich ryb należy właśnie Sapa z rodziny karpiowatych. Rodzaj Abramis ten sam co leszcz, rozpiór i dawniej krąp*.
Żyje ona ( sapa ) w Europie zasiedla rzeki w dorzeczu Dunaju, oraz rzeki wpadające do Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego. W Polsce stwierdzono po raz pierwszy występowanie jej w Zalewie Zegrzyńskim w 1989 roku. W 1997 czyli póżniej niż stwierdzono go w Zalewie Zegrzyńskim odkryto jego stanowiska w Bugu i Zbiorniku Włocławskim. Powodem pewnie była słaba rozpoznawalność tej ryby. Tworzy dwie formy: osiadłą i półwędrowną. Dotarła do wód polskich najprawdopodobniej po przez kanały łączące dorzecze Wisły ze zlewnią Morza Czarnego.
Kształtem ciała i długą płetwą odbytową przypomina rozpióra oraz leszcza.
Z leszczem bywa bardzo często mylona, ze względu na wielkie podobieństwo i występowanie w tych samych miejscach.
Ubarwienie grzbietu jest ciemnoszare z zielonym lub niebieskim odcieniem, boki srebrzystoszare, brzuch biały, płetwy koloru jasnoszarego – grzbietowa i odbytowa z ciemnym obrzeżeniem. Leszcz ma kolor boków wpadający w złocisty ( większe osobniki ).
Pysk sapy jest wypukły, tępo zakończony. Wzdłuż linii bocznej ciała od 47 do 52 łusek. W płetwie grzbietowej posiada 11 promieni - leszcz - 9 - 10.
Dolny koniec płetwy ogonowej jest dłuższy od górnego. Oczy sapy są koloru jasnożółtego ( jak u leszcza ), z tym że o wiele większe.
Ryba stadna, żyjąca w strefie dennej dużych rzek, zbiorników zaporowych oraz w słonawych zalewach morskich. Młodociane osobniki zjadają larwy owadów, nieco później również drobne mięczaki. Dorosłe sapy odżywiają się zwierzętami dennymi.
Przeorując dno jak leszcz czy karp.Sapa w mniejszym stopniu.Podstawowym pokarmem są chruściki i larwy ochotkowatych. Zjadają również skąposzczety.
W zasadzie jest rybą osiadłą, występujące w wodach słonawych sapy na okres tarła wędrują do dolnych odcinków rzek, gdzie odbywają tarło, po czym spływają z powrotem do morza. Część osobników jednak zostaje w rzece.
Żyje zazwyczaj w niewielkich stadkach. Mięso sapy jest tłuste i bardzo smaczne. Dojrzewa płciowo osiąga w wieku 3–7 lat. Samce dojrzewają rok wcześniej niż samice.
Tarło odbywa od końca kwietnia do początku maja, (czasem przeciąga się ono do końca maja) przy temp. 10–16 °C.
U samców występuje wysypka tarłowa. Tarło jest jednorazowe. Ikra jest składana w rozlewiskach, na roślinności wodnej oraz zatopionych gałęziach. W Zalewie Zegrzyńskim w wieku 3 lat sapa mierzy około 20 cm, 4-letnia – 24 cm, 5-letnia – 25 cm. Osiąga długość do 30 cm i około 0.5 kg wagi. Wymiar ochronny 25 cm, okres ochronny od 1.04 do 31.05. Nowy RAPR.
Rejon występowania klepca,bez zaznaczonych wód Polski! Wyrażnie widoczna droga rozprzestrzeniania się sapy na zachód i południowy zachód Europy!
* Obecnie krąp zaliczany jest do rodzaju blicca i jest jedynym przedstawicielem tej rodziny w wodach polskich.