Spiderwire Smooth
Jaź (leuciscus idus)

 jaz

 Rodzina karpiowatych, gatunek słodkowodny.


alt
Występowanie
Europa na wschód od Renu i na północ od Alp, oraz Azja. Nie występuje w Europie Południowej i na południe od dorzecza Dunaju. Jazia możemy spotkać w wodach płynących, rzadziej stojących.

Opis
Największy jaź złowiona w Polsce ma długości 57cm, rekord padł w 2001r. Przeciętny jaź osiąga rozmiar 40 - 50 cm ale największe osobniki mogą dorastać do 80cm i osiągać od 2 nawet do 5 kg . Jaź charakteryzuje się wydłużonym i spłaszczonym bocznie ciałem, linia boczna jest lekko wygięty w stronę brzuszną. Płetwa grzbietowa ma równo ściętą tylną krawędź, płetwa ogonowa jest głęboko wcięta. Tylna krawędź płetwy odbytowej jest lekko wklęsła. Pyszczek ryby skierowany jest lekko skośnie ku górze. Grzbiet miewa kolor od szarozielonego do szaroczarnego. Boki są jaśniejsze o intensywnym srebrzystym połysku, a brzuch ma odcień białawy. Jaź jest rybą stadną większość czasu spędzająca w pobliżu powierzchni wody. Jedynie zimą schodzi w jej głębsze partie.

Odżywianie
Jaź żywi się wszelkimi drobnymi zwierzętami wodnymi, ikrą innych ryb, owadami oraz ziarnami zbóż, można wręcz powiedzieć, że jest rybą wszystkożerną.

f

Rozmnażanie
Ryba dojrzewa płciowo w wieku około 3–4 lat. Tarło odbywa się wiosną (kwiecień – maj), w którego czasie odbywa wędrówki w górę rzek. Trze się w miejscach stosunkowo płytkich o piaszczystym lub żwirowym podłożu gdzie samica składa do 100.000 jaj. Ikra jest przyklejana do podłoża lub roślinności. W tym okresie u samców występuje wysypka tarłowa.

Metody połowu
Jaź z powodzeniem łowiony jest na spławik, grunt oraz spinning. Ryby najlepiej biorą zaraz po zmierzchu.

Przynęty
Do połowu jazia stosujemy przynęty naturalne: rosówki, czerwone robaki, pijawki, białe robaki, pinki, kukurydzę i pszenicę oraz groch ( niesamowicie skuteczny przy wiosennym łowieniu )
Sztuczne przynęty: woblerki, małe obrotówki (00-2), twisterki oraz sztuczne muszki.

Ochrona
Okres ochronny: brak
Wymiar ochronny: 25cm
Limit połowu: 10 sztuk na dobę łącznie z kleniem

zredagowali:
włóczykij, kobikobi, młody1995, redakcja


Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się