Revo rocket

Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus - ranae) ,jest - jak sama nazwa wskazuje - rośliną pływającą na powierzchni wody, bez kłącza z pęczkami luźno zwisających korzeni o okrągławych liściach wielkości 15 - 20 mm, o stosunkowo dużych białych "pogiętych" kwiatach z 3 płatkami korony. Kwitnie od maja do czerwca.

altRząd Hydrocharitales (Żabiściekowce) liczy około 100 gatunków zamieszkujących głownie obszary tropikalne i subtropikalne, posiadających jednak także przedstawicieli w krainach o klimacie umiarkowanym.
Należą tu rośliny wodne, żyjące zarówno w wodach słodkich, jak i w morzach,niektóre z nich zwane są pospolicie "trawami morskimi" (nazwa jednak niesłuszna - rośliny te nie maja nic wspólnego z prawdziwymi trawami).
Liście skrętolegle ułożone, równowąskie. Kwiaty promieniste, przeważnie rozdzielnopłciowe, zwykle z podwójnym okwiatem, kielich zwykle 3 - działkowy, zielony, korona zbudowana także z 3 wolnych płatków, najczęściej biała.
Pręciki bardzo różne, złożone najczęściej z 3 pręcików. Słupek 1, zbudowany z różnej, czasami pokaźnej (do 15) liczby owocolistków, o zalążni dolnej podzielonej na komory i po zapyleniu przekształcające się w mięsisty owoc typu jagody. Owoc ten rozwija się zawsze pod woda.

Warto wiedzieć

Żabiściek pływający, występuje przy spokojnych brzegach jezior, w rowach, torfowiskach.
Do niedawna pospolity na całym niżu, obecnie coraz rzadszy ze względu na zabiegi melioracyjne.
Zimuje na dwa sposoby: jesienią jego nasiona opadają na dno, skiełkowane wypływają zaś wiosną
lub jesienią wytwarza pączki przetrwalnikowe zimujące w mule.
Ponieważ rozetki liści tworzą rozłogi często powstają na wodzie gęste płaty żabiścieku. Substancje pokarmowe podbiera za pomocą luźno pływających w wodzie korzeni. Jest jedną z piękniejszych roślin wodnych Europy Środkowej.

 Żabiściek pływający altaltaltaltŻabiściek pływający

{fshare}

 

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się