Abu 1
Województwo: kujawsko-pomorskie

Niby okręg Płocko-Włocławski bo jeszcze trzy lata temu ten odcinek należał do tego okręgu. Teraz do Gospodarstwa Rybackiego Koronowo.

Wisła nr 1,  dla mnie odcinek ten zaczyna się od zamku w miejscowości Bobrowniki. Nad samym brzegiem stoją ruiny XIV wiecznego zamku. W latach 1409-1411 w rękach krzyżaków potem przekształcony na warownię. Warownia stała na wyspie, ponieważ rzeka stworzyła dziką odnogę, która na długie lata odłączyła warownię od lądu.


Dopiero w latach 80 tych XX wieku zasypano odnogę i ruiny zamku z powrotem stała na lądzie. Wspaniały punkt obserwacyjny z widokiem na całą rzekę.
Tuż przy ruinach ciagną się dwie piękne ostrogi.  Idelane niegdyś łowisko pięknych szczupaków i sandaczy
o sumach nie wspomnę. Duże baseny jeszcze do niedawna były oblegane przez rzeszę
wędkarzy - gruntowców . Piękne leszcze a i nie rzadko karpie, które nie jednemu wędkarzowi zrywały zestawy a nawet odpływały z wędką.
Dalej w dół rzeki kolejne ciekawe ostrogi. Chyba najbardziej sentymentalnie traktuję ostrogę tuż przy przepompowni zwanej przeze mnie „główka oczyszczalnia”.


Zaraz za nią jest już jedna wyspa przecięta wpływami do starorzecza. Miejsce tarła leszcza i innych gatunków ryb. Z utęsknieniem czekam do maja aby tam złowić zębacza.
Przecinając w poprzek wyspę dochodzę do tzw dzikiej główki. U jej nasady wpływa woda do starorzecza. Przypomina małą rzeczkę. Nie raz podziwiałam w niej piękne stada kleni i jazi.
Dzika główka to miejsce niesamowite, porośnięte wierzbami i wystającymi konarami z wody - eldorado bolenia.
Tu stawiałam pierwsze kroki w próbie złowienia srebrnej torpedy. Jeśli stan wody jest niski, ostroga ta staje się mostem łączacym ląd z kolejną wyspą tzw Ptasią. Tu można spodziewać się każdego drapieżnika. Przebywając na wyspie trzeba być bardzo czujnym zwłaszcza jeśli weszło się lądem i nie ma się środka pływającego. 

główka na ptasiej

Tama, cudowny twór ludzkich rąk robi psikusy i jeśli wodę podniesie można nocować albo krzyczeć pomocy, do wyboru. Właśnie tama, trochę a nawet mocno rządzi tym odcinkiem. Dwa lata temu ciągłe podnoszenie i opuszczanie wody doprowadzało do szału nie tylko wędkarzy ale też i ryby. Zanik brań
i wiele młodych ryb ginęło w płytkich kałużach. Nie wspominając o cmentarzysku małż.

Dalej w dół rzeki zaraz za przeprawą promową na wysokości Nieszawy są kolejne niesamowite miejsca. Są tu ostrogi a co za tym idzie baseny oraz dwie ogromne opaski tuż koło ujścia rzeczki Mień.
Ze słyszenia wiem, że to miejsce może wędkarza zaskoczyć braniem pięknej troci. Ja nie miałam tej przyjemności ale za to szczupaki, sandacze i garbuski.

Odcinek ten jest bardzo urokliwy a zarazem przerażający swoim ogromem wody łach i kamieni. Licznie zamieszkany przez bobry i inną dziką zwierzynę. W gęstych zaroślach wyspy można natknąć się na dorodnego odyńca a także na jelenie. Po niebie szybują Bieliki, sprawnie płosząc stada dzikich kaczek.

Po ostatniej powodzi zlokalizowanie dobrych miejsc stało się trudne. I bez bliższego poznania trudno wytypować dobre miejsce do zasiadki. Niegdyś głębokie napływy teraz zasypane piachem, niegdyś pachnące grubą wodą przelewy stały się praktycznie nieatrakcyjne.
Od czterech lat coraz gorzej. Ryba zniknęła, gdzie nie będę pisać. Okonie tuż po powodzi wyparowały, przestały gromić stada uklei tuż za boleniami. Te też jakby zamilkły...
O branie szczupaka też trudno.

Ale mimo to nie odejdę, nie zostawię tego wspaniałego odcinka mojej Wisełki. I mam tylko ogromną nadzieję, że żadna kolejna budowla nie powstanie i nie przekształci tej dzikości natury w zwykły zalew.

Pozdrawiam AniaKomentarze   

lawdzoj82
# lawdzoj82 2012-10-24 09:22
Jedyne wyniki miałem koło Nieszawy byłem raz nałowiłem ryb z kumplem ;) Przy zamku kontaktu nie miałem jakieś za płytkie te główki tam są ;) Pozdro Aniu
czaplasiwa
# czaplasiwa 2012-10-24 09:54
Piękna Wisełka i całkiem inna niż w okolicach Krakowa. Żal d.. ściska że tak daleko.
Pozdrawiam Aniu życząc sukcesów.
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2012-11-06 19:56
Fajowsko opisałaś koleżanko ten akwen :-) , szkoda tylko że Obwód Nr1 nie należy do wędkarzy , tylko jakieś spółki ? :-x
kitokno
# kitokno 2012-11-17 17:35
Jeśli Wiselkę przejęla spólka z Koronowa to jest pewne ,że za kolejne 2lata na dzierżawionym przez nich odcinku zostanie tyle co na niegdyś rybnym zalewie koronowskim- mianowicie trochę uklejek i żaby.Na temat w/w dzialalności "specjalistów z Koronowa" mogą coś powiedzieć wędkarze z Bydgoszczy.
Ania
# Ania 2012-11-17 18:00
Czytałam,coś słyszałam co ów spółka potrafi http://www.archiwum.tygodnik.pl/?o=art&n=2195
Fakty są takie ,że wędkarzy z "mojego" odcinka interesuje i cieszy jedno- niska cena licencji.Pamiętam ją z przed niespełna trzech lat jakie to było eldorado a teraz zostawię to bez komentarza .
Ania
# Ania 2012-11-07 18:30
Niestety to co się tu dzieje nie da się opisać w dwóch zdaniach.Zostaje nadzieja ,że to się zmieni i koszmar minie.
Zander96
# Zander96 2012-11-07 19:22
Zupełnie inaczej wygląda ta Wisełka niż we Włocławku.Widzę że tu dużo więcej ciekawych miejsc.
Pozdrawiam ;)
koyot
# koyot 2012-11-18 12:25
Za kilka lat temat pięknej Wisły na tym odcinku stanie sie niestety nieaktualny. Plany budowy zapory nabierają realnych kształtów i wydaje mi sie, że klamka juz zapadła w tej sprawie. Jestem także więcej niż pewny, że wyczerpująca analiza korzyści i kosztów nie zostanie w tym wypadku rzetelnie przeprowadzona. Co My możemy w tej sprawie zrobić? Zainteresowanie i determinacja środowiska wędkarskiego, czyli 1 mln ludzi, mogłyby może przynieść jakieś efekty. Mało to realne ale może..W przypadku zaniechania budowy zapory w Siarzewie najlepszą opcją na rozwiązanie problemu Włocławka byłaby rozbiórka istniejącej zapory. Takie rzeczy robi się powszechnie w USA. Ale My jako kraj jeszcze do tego nie dorośliśmy.
Ania
# Ania 2012-11-19 08:34
Nie ukrywam ,że strach mi gardło ściska jak myślę o zniszczeniu rzeki i przekształceniu jej w stojącą breję wody.Zdaję sobie sprawę ,że wchodzą w grę ogromne wpływy,pieniądze itd ale na Boga co z ochroną środowiska co z tym ptactwem ,które co rok ma miejsca lęgowe na wyspach.Co z Naturą 2000,stoi nad brzegiem niesamowity zabytek zatopią ? czy My społeczeństwo nie mamy nic do powiedzenia to przecież Nasza rzeka.I przychylam się do postu wyżej, jednakże z ogromną złością i nie mocą ,że długo to potrwa zanim jeden z drugim zrozumie.A zanim to się stanie nie jedno piękno, z którego jesteśmy dumni zostanie zniszczone w imię głupoty.
electrodj
# electrodj 2012-12-03 13:06
W następnym sezonie zobaczymy co ten odcinek ma do zaoferowania. Już nie mogę się doczekać, kiedy znowu wyjmę swoje wędki z pokrowca :)
Zander96
# Zander96 2012-12-05 12:57
Korci pojechanie w nieznane wody może w następnym sezonie Pani Ania da się namówić na jakieś wspólne wędkowanie.. ;D
edgra47
# edgra47 2012-12-17 21:24
Tak może pisać o rzece tylko osoba zakochana w Naszej Wiśle-piszę Naszej, ponieważ urodziem sie i mieszkam nad Wislą i patrzę oczami Ani na wyjątkowo urokliwy zakątek ujścia Czarnej Wody (Wdy)do Wisly,na potęzną skarpę wynurzajacą się z nurtu wiślanego,na...
Wszystkiego najlepszego Pani Aniu i polamania "wszystkich kijów" w Nowym Roku.
Wodom Cześć
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2012-12-18 09:14
Wszak Wisła , to królowa polskich rzek .
marcin1521
# marcin1521 2013-01-18 20:08
Zlikwidowane zakłady pracy teraz biorą się za rzeki beton i grodzenie na celu to zniszczyć do końca Polską przyrodę ojj dzieje się wielka tragedia w naszym kraju :
(((
spinn76
# spinn76 2014-09-27 19:38
Usiaśc i płakać.No comment :sad: .

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się