Penn Slammer III

(Trapa natans) rzadki gatunek w naszej florze. Kotewka orzech wodny to dość rzadka roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Jest bardzo rzadkim reliktem trzeciorzędowym. Występuje głównie w dorzeczu górnej Wisły i dolnego Sanu oraz górnej i środkowej Odry. W zasadzie na śląsku wystepuje jedynie w okolicach Cieszyna i Raciborza (stawy), a Także w Rezerwacie Łężczok.

kotewkaalt

Warto wiedzieć że każde stanowisko kotewki warte jest odnotowania a informacja o jego istnieniu dobrze jest zgłosić np do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Roślina ta występuje czasami pospolicie w dość dziwnych miejscach np ostatnio potwierdzono ją w parku w Pszczynie :)

D
ość ciekawe sa owoce kotewki które zaopatrzone w kolce opadają na dno zbiornika (koniecznie muliste)
i zakotwiczają się w nim (stąd nazwa). Jest rośliną jednoroczną co znaczy, że każdorazowo po zamknięciu cyklu rozrodczego i wytworzeniu nasion osobnik obumiera a nowy wyrasta z nasiona.

Warto wiedzieć również ze do wzrostu kotewkap otrzebuje długotrwale stałej temp powyzej 10 stopni Celsjusza, dlatego spotkac ją mozna jedynie w mniejszych płytkich i zabagnionych stawach, gdzie woda szybko sie nagrzewa i posiada tez dostateczną ilość substancji odzywczych. W takich zbiornikach potrafi porastać lustro wody całymi dywanami

alt

zdjęcia pochodzą z portalu Wikipedia


Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się