Abu 1
Wielu Wędkarzy z ciekawością często pyta o wysokość kar nakładanych przez Sądy Państwowe na sprawców wykroczeń przeciwko Ustawie o Rybactwie Śródlądowym. Niejednokrotnie pada pytanie, czy działania polegające na ujawnianiu różnego rodzaju wykroczeń przez strażników Społecznej Straży Rybackiej mają jakikolwiek sens i przynoszą pożądany rezultat w postaci i wysokości orzekanych kar i czy ich wysokość jest w stanie zdyscyplinować niektórych osobników.

Postanowiliśmy zmierzyć się z tym pytaniem i sprawdzić jak w roku 2011 orzekały Sądy Państwowe wobec sprawców wybranych wykroczeń ujawnionych przez społecznych strażników SSR PZW powiat Kamienna Góra.
Strażnicy sporządzali zawiadomienia o wykroczeniu i poprzez Okręg PZW Jelenia Góra przekazywano Państwowej Straży Rybackiej. Dane udało się zweryfikować dzięki uprzejmości i pomocy Komendanta Posterunku Państwowej Straży Rybackiej w Jeleniej Górze.
W większości przypadków wyroki miały charakter nakazowy, czyli sprawy odbywały się pod nieobecność sprawców, którzy już podczas przedstawiania zarzutów przez oskarżyciela publicznego przyznali się do zarzucanego czynu i zgodzili się z zaproponowaną grzywną.
Zapadały również wyroki gdy sprawca wykroczenia nie przyznawał się do popełnianego wykroczenia
i sprawę  rozpatrywał Sąd przesłuchując świadków i osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia.

Wskazując poszczególne rodzaje wykroczeń Sąd wydawał następujące wyroki:

1.      Brak uprawnień do połowu ryb -  średnia 200 złotych + 80 zł kosztów postępowania.
2.      Połów ryb na 3 wędki - średnia 200 złotych + 80 zł kosztów postępowania.
3.      Połów ryb w odległości mniejszej niż 50 metrów od urządzeń hydrotechnicznych służących do piętrzenia wody - średnia 200 złotych + 80 koszty postępowania.
4.      Połów ryb na niedozwoloną przynętę - średnia 200 złotych.
5.      Zaśmiecanie stanowiska wędkarskiego – 280 złotych.
6.      Używanie silnika spalinowego podczas połowu ryb na zbiorniku gdzie obowiązuje zakaz używania silników spalinowych - średnia 200 złotych + 80 zł kosztów postępowania.
7.      Brak przy sobie karty wędkarskiej podczas kontroli - średnia 100 złotych.
8.      Brak wpisu do rejestru połowu ryb - średnia 50 złotych + 80 zł kosztów postępowania.
9.      Połów ryb niewymiarowych - średnia 200 złotych + 80 zł kosztów postępowania.
10.    Połów ryb w okresie ochronnym - średnia 200 złotych + 80 złotych kosztów postępowania.

Powyższe dane pochodzą z 70 orzeczeń Sądu przypadających na koniec 2010 roku i całym  2011 roku
w sprawach ujawnionych przez Społeczną Straż Rybacką Kamienna Góra.
Co ciekawe żadna sprawa nie została umorzona i żaden ze sprawców nie został uniewinniony . Łączna grzywien nałożonych przez Sąd wyniosła 10.130 złotych. Oczywiście wszystkie te grzywny orzeczone zostały na rzecz skarbu Państwa. Nie stwierdzono wyroku nakazującego zapłatę nawiązki na rzecz pokrzywdzonego tj. Polskiego Związku Wędkarskiego.

Z powyższego wynika dla zainteresowanych, że działania społecznych strażników potrafią przynieść pożądany efekt w postaci wskazanych orzeczonych grzywien za popełnione wykroczenia, a Sąd Państwowy stanął na wysokości zadania . Pożądany efekt prewencyjny i wychowawczy został niewątpliwie osiągnięty. Uważamy, że pokrzywdzony w tych wszystkich sprawach czyli PZW powinien czynnie uczestniczyć w takich postępowaniach i skutecznie domagać się nawiązek od sprawców wykroczeń co w znaczny sposób zasiliło by budżet i pieniądze można było przeznaczyć na np. zarybienia i ochronę wód w danym okręgu.

Komentarze   

geddy
# geddy 2012-10-31 08:36
"Brak uprawnień do połowu ryb - średnia 200 złotych + 80 zł kosztów postępowania" nie piszą nic o konfiskacie sprzetu. Czyli mniej wiecej tyle ile kosztuje licencja. W tym roku pomimo tego ze bylem na rybach chyba ponad 100 razy nie mialem kontroli nigdy, w ogóle w życiu zdarzyła mi się kontrola raz jak bylem jeszcze nastolatkiem (teraz mam 34 ;) ). Oczywiście ja wykupię licencję po raz kolejny ale "mądry Polak" przekalkuluje sobie szybko ze mu się to zupełnie nie opłaca.

kary są 10krotnie za niskie - a przynajmniej tutaj powinna być jasność w kwestii surowości, wędkarstwo to nie jazda samochodem, ze czasami jest niezbędna do życia i mandat jest czasem wkalkulowany. Chcesz mieć hobby to przestrzegaj prostych i nie utrudniających jego realizację zasad jak nie to słono płać za to.

ale my żyjemy nadal w Soplicowie
mirasek
# mirasek 2012-10-31 09:18
Tak jest to średnia z 10 wyroków, czyli Sąd orzeka wobec osoby uprawiającej amatorski połów ryb bez uprawnień 200 złotych plus 80 złotych kosztów .Konfiskaty sprzętu nie stwierdzono. Nawiązki na rzecz poszkodowanego nie stwierdzono. Ktoś pisał o taryfikatorze mandatów za dane wykroczenia wędkarskie- ma się on nijak do kar orzekanych przez Sądy.
mirasek
# mirasek 2012-10-31 09:20
Sorry , że post pod postem ale tutaj link z naszego Forum z tematem o taryfikatorze i wysokości grzywien za wykroczenia https://wedkarstwotv.pl/artykuly/spoecznosc/1174-taryfikator-dla-kusownikow .Pozdrawiam
geddy
# geddy 2012-10-31 09:36
Mialem do czynienia troche z działalnością sądów i policji w kwestiach ochrony środowiska. Na palcach jednaj reki policze sprawy które zakonczyly sie ukaraniem kogoś kto niszczył przyrodę, gatunki, siedliska itp - za pare dni znowu ide na jakąś rozprawę dotyczącą rabunkowego korzystania ze srodowiska. Zaloze sie ze jednym z pytan sędziego lub prokuratury będzie "ile kosztuje ta roślina chroniona" - "ile kosztuje jeden świstak" lub coś w tym rodzaju. Niestety nadal kompletnie nie czujemy o co w tym wszystkim chodzi
tiger_spain
# tiger_spain 2012-11-04 19:02
Ze wszystkim sie zgadzam , ale dlamnie to porazka 200 zl. za licencje i to za rok kalendarzowy. Czyli jak przyjade do pl. na wakacje w sierpniu i oplace karte to mam tylko warzna do 31 grudnia !!! to jakies nieporozumienie ze strony PZW !!! na zachodzie jest to rozwiazane logicznie a nie jak w pl.To jest po prostu wyzyskiwanie innych! A jesli chodzi o kary to sa faktycznie smieszne i to wszystko powinno byc zmienione .
pozdrawiam
tiger_spain
# tiger_spain 2012-11-04 19:03
aa i sorki za bledy ;)
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2012-11-30 08:23
Te kary są stanowczo za małe , powinna zrobić się ogromna zmiana w sądownictwie , bo sędziowie po prostu boja się fetować ostrzejsze grzywny . Podam przykład , w Dniu Święta Niepodległości za fizyczną napaść na policjanta , Sąd zasądził tylko 50 zł odszkodowania ! :eek: , to jest bardzo śmieszne i poniżające dla tego człowieka .
mirasek
# mirasek 2012-11-30 16:43
Jurek to jest polska ;-)
Manolo8
# Manolo8 2012-12-29 12:43
Jak na razie najdotkliwszą karą jaką znam dla wędkującego bez stosownych zezwoleń jest wyrok sądowy orzekający 200zł kary, 80 zł koszta sądowe i wpis do rejestru skazanych. W tym przypadku odbyły się trzy sprawy sądowe, bo zatrzymany przez strażników SSR w Warszawie, był zameldowany w Katowicach. Pamiętam miny policjantów jak przekazaliśmy zatrzymanego i komentarz dla czego im to robimy "teraz będą nas wzywać w charakterze świadków na sprawy".

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się