Berkley 2
Jezioro znajduje się w północno-wschodniej części Polski. W województwie podlaskim w powiecie augustowskim, w gminie Płaska. Jest jeziorem granicznym.

Muy_-_09.2012._016

Jego wschodnia część (1/3) należy do Białorusi. Położone prawie na zupełnym odludziu. Połączone rzeką Szlamicą z jeziorem Głębokim. Szlamica już na terenie Białorusi wpada do Czarnej Hańczy, a ta z kolei do Niemna.

Muy_-_09.2012._017Muy_-_09.2012._001

Otoczone całkowicie przez Puszczę Augustowską. Powierzchnia jeziora to nie co ponad 100 ha.
Długość jeziora w zależności od źródła to od 2.140 m do 3.200 m.
Szerokość sięga do 500 metrów Nie jest zbytnio głębokie średnia głębokość to ok. 2 m.
A najgłębsze miejsce ma około 5 m. Zlokalizowane w jego wschodniej części. Na jeziorze wyspa mająca powierzchnię nie co ponad hektar.
Całkowicie porośnięta krzewami i drzewami, otoczona pasem trzcin. Brzegi jeziora trudno dostępne, podmokłe z bujnymi trzcinowiskami oraz szuwarami, w związku, z czym brak możliwości wędkowania
z brzegu. Dno muliste, gdzie niegdzie twarde, ilaste.
Porośnięte moczarką kanadyjską, rdestnicą i rogatkiem. W wielu miejscach na wodzie pływają liście grzybieni, które skutecznie utrudniają wędkowanie.
Jeżeli chodzi o ryby to w jeziorze występują następujące gatunki ryb (kolejność przypadkowa):
leszcz, płoć, okoń, szczupak, lin, karaś. Miejscowi twierdzą, że w jeziorze żyją metrowe szczupaki! Być może. Słyszałem o żyjących tu sumach, ale czy to prawda nie wiem.

muy12

muy14Lasy otaczające jezioro w sezonie są pełne grzybów. Żyje tu również wiele gatunków ptactwa wodnego i nad wodnego. A w lasach tak zwany „gruby zwierz”: sarny jelenie i dziki.

Jezioro jest dzierżawione. Pozwolenie na wędkowanie to 20 zł/dzień. Istnieje możliwość wypożyczenia łodzi również 20 zł/dzień. Nocleg to koszt ok. 30zł (doba). W okolicy jest kilka gospodarstw oferujących noclegi. Na jeziorze obowiązuje RAPR, oraz zakaz połowu na żywca.
Dane GPS: N 53° 54' Muy_-_09.2012._02024'' E 23° 30' 11''
Jak wygląda wędkowanie na tym zbiorniku? Trzeba tu przyjechać i samemu się przekonać.

Ciekawostka turystyczna.
Na południe od jeziora Szlamy - śródleśną drogą (ok. 4 km) jest Kanał Augustowski. Z jego XIV śluzą (licząc od Biebrzy).Wybudowaną w latach 1828-1829 przez inż. Edwarda Tadeusza Bielińskiego i porucznika saperów Michała Horaina. Odnowiona w latach 2005-2008.
Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się