Spider Wire 1

Niepowodzenie w łowieniu wędkarze mają skłonność przypisywać przede wszystkim wszelkim zmianom pogody, fazom księżyca i wszelkim innym zjawiskom przyrody.

 czy pogoda ma wplyw
Jeżeli ryba nie bierze w gorący dzień, to znaczy, że ucieka ona w głębiny i zupełnie się nie interesuje jakąkolwiek przynętą; jeżeli ochłodziło się i zaczął dąć porywisty wiatr północny wywołując na rzece wysoką falę, a w dodatku zaczął padać deszcz — wędkarz znajdzie znowu inne wytłumaczenie.


W czasie niepogody ryba ucieka na głębiny w poszukiwaniu zacisznych i spokojnych miejsc i wówczas nie interesuje się żadną przynętą. W takim wypadku wędkarz wypróbowawszy różnych przynęt i sposobów łowienia powraca do domu bez wyniku.

Jeżeli chodzi o ryby drapieżne, to na ich połów pogoda ma niewątpliwie duży wpływ, gdyż z chwilą zmiany pogody zmieniają one miejsce swego pobytu.

Każdemu wędkarzowi wiadomo, że gdy w cichy wieczór unoszą się nad wodą chmary owadów, to wiele ryb trzyma się tuż pod powierzchnią wody, natomiast podczas chłodnej i wietrznej pogody, gdy na rzece jest duża fala, ryba szuka zacisznych miejsc, bardziej głębokich, i tam właśnie należy ją szukać.

Na podstawie wieloletnich doświadczeń wędkarzy i ich obserwacji można ustalić następujące wytyczne, jeżeli chodzi o czas i miejsce przebywania ryb:

1. Ryby drapieżne pod wpływem zmian pogody,o czym była mowa, zazwyczaj zmieniają miejsca swego stałego pobytu przechodzą na inne, gdzie z powodzeniem można je łowić.

2. Poza tym ryby drapieżne, które stale przebywają w głębinach, opuszczają te miejsca niezależnie od pogody w celu poszukiwania zdobyczy, goniąc za mniejszymi rybami na mieliznach w zaroślach itp. i wtedy idą na wędkę zarówno w dobrą, jak i w złą pogodę.

3. Zdarza się, iż z pewnych przyczyn zabraknie zupełnie lub jest bardzo mało pewnego gatunku małych ryb, które są przysmakiem ryb drapieżnych, wówczas można (ryby drapieżne) łowić na przynętę przypominającą w danej chwili te właśnie rybki.

4. Niektóre gatunki ryb, jak jaź przebywający podczas dobrej pogody zazwyczaj tuż pod powierzchnią wody w poszukiwaniu pożywienia w postaci różnego rodzaju owadów, w razie silnych wiatrów wywołujących dużą falę opuszczają się bliżej dna w poszukiwaniu zacisznych i spokojnych miejsc. W tych więc wypadkach wędkarz musi opuszczać również przynętę na dno, i to na głębokich miejscach. Jeżeli nie można zarzucić przynęty na głębsze miejsca z brzegu, należy posługiwać się łódką.

5. Gorące, bezwietrzne dni latem w ogóle nie są zbyt sprzyjające łowieniu na wędkę. W takie dni ryby najlepiej biorą bardzo wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

6. Chłodna, bezwietrzna pogoda na jesieni sprzyja łowieniu na wędkę ryb drapieżnych głębokowodnych w przybrzeżnych głębinach i jamach.

7. Podczas wietrznej, lecz ciepłej pogody ryby najlepiej biorą wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, po ustaniu wiatru.

8. Przed zbliżającą się burzą ryby drapieżne bardziej intensywnie poszukują żeru, co wędkarze powinni wykorzystać nie obawiając się nawet zmoknięcia.

9. W łowieniu ryb na wędkę bardzo dużą rolę odgrywa również poziom wody oraz jej przejrzystość spowodowana dużymi opadami deszczowymi. W tych wypadkach ryby zazwyczaj zmieniają miejsce swego stałego pobytu,lecz i tu wędkarz może liczyć na pewnie sukcesy tylko wówczas, gdy uda się mu odnaleźć nowe stanowiska ryb.

Ustalenie okresów, w których ryby dobrze biorą na wędkę, jest -prawie niemożliwe, gdyż podczas jednego sezonu pod wpływem pogody, wysokości wody i innych przyczyn ryby najlepiej biorą na wiosnę, w drugim zaś sezonie — w środku lata, w trzecim — znowu tylko na jesieni.

Zupełnie więc zrozumiałe, że niepowodzenie w łowieniu na wędkę nie zależy wyłącznie od złej pogody, poziomu wody itp. przyczyn. Niejednokrotnie ryba przestaje brać z zupełnie innych powodów, które każdy wędkarz powinien starać się poznać, aby - w przyszłości uniknąć popełniania błędów zmuszających go do opuszczenia wody z pustymi rękami.

Zazwyczaj przyczynami niepowodzenia w łowieniu na wędkę jest nieodpowiednie podejście do samej czynności łowienia, a więc nieprzestrzeganie odpowiednich środków ostrożności, zła przynęta, złe zarzucanie przynęty do wody itp.
Źle wybrane miejsce łowienia, z którego ryba od razu zauważy stojącego nad wodą i wymachującego wędziskiem wędkarza, zbyt głośne uderzanie ciężarkami po wodzie — wszystko to również zmniejsza możliwość osiągnięcia dobrych wyników z połowu.
Jak wiadomo, ryby są bardzo ostrożne i jeżeli wędkarz zachowuj się nieostrożnie — uciekają na środek rzeki na głębsze miejsca. W wyniku tego wędkarz straciwszy nieraz wiele czasu ' wraca do domu z pustą siatką, dopatrując się przyczyny niepowodzenia w złej pogodzie, fazach księżyca, poziomie wody i innych okolicznościach.


Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się