Okręg PZW w Katowicach
Zbiornik Przeczyce, Zalew Przeczycko-Siewierski.
I. Wiadomości ogólne.
Przeczyce to kolejna piękna śląska zaporówka, postała w 1963 roku na skutek spiętrzenia rzeki Czarnej Przemszy.
Jak sama nazwa wskazuje znajduje się on na terenie Siewierza oraz Mierzęcic.
Polski Związek Wędkarski twierdzi, że powierzchnia zalewu wynosi 430,7ha, jednak jest ona dość dynamiczna i zmienia się - w zależności od spiętrzenia ? nawet do 520ha. Głębokość maksymalna sięga 9m, średnia 4,5m. Dno zdecydowanie różnorodne, znajdziemy tam podwodne łąki, miejsca zamulone, twarde piaskowe blaty oraz kamienne stoki górek. Wędkując z łodzi mamy pole do popisu.
Działają tam dwie stanice wędkarskie, w których można wynająć domek oraz łódź.
Dookoła zbiornika funkcjonują ośrodki wypoczynkowe oraz pola namiotowe, infrastruktura turystyczna jest świetnie rozwinięta, toteż dla każdego przyjezdnego powinno znaleźć się miejsce.
II. Położenie. Czyli gdzie i jak?
Łowisko znajduje się przy DK 1. Jadąc krajową "jedynką" od strony Katowic należy skręcić w lewo na światłach przed trasą S1 lub w na głównym skrzyżowaniu w miejscowości Siewierz ? też w lewo.
III. Rybostan. Czyli to co tygrysy lubią najbardziej!
1. Zarys ogólny, czyli znowu marketing.
Przeczyce to łowisko wielu okazów ryb spokojnego żeru jak i drapieżników.
Najczęściej poławianą rybą jest leszcz oraz krąp ? trzeba przyznać, oba gatunki są dominującymi, a co za tym idzie ? karłowacieją. Ze zdumiewającą regularnością miejscowi spinningiści łowią sporych rozmiarów sandacze, szczupaki oraz odradzające się okonie. Co jakiś czas w ?lokalnym obiegu informacji? słyszy się meldunki o łowieniu grubaśnych węgorzy.
Przeglądając ?Rekordy na plan? z WW możemy napotkać na medalowe okazy karpia czy amura pochodzące właśnie z Przeczyc. Wiele publikacji traktujących o tym zbiorniku zawiera wzmiankę, iż czasy świetności ma on już za sobą. Czy to prawda? Moim zdaniem tak, ale konsekwentni i wytrwali wędkarze mają szansę na złowienie swojej ?życiówki?, wystarczy dać Przeczycom szansę.
2. Miejscówki, czyli garstka konkretów?
Szczegółowy opis ciekawych miejscówek to materiał na niemałą książkę, dlatego pozwolę sobie pokrótce opisać te ? w moim mniemaniu ? najciekawsze.
Zacznę klasycznie, od spinningu, który mnie opętał.
Gdy pierwszy raz zjawiłem się na tym zbiorniku w celu mieszania wody z łodzi niemal ogłupiałem. Echosonda pokazywała dziwne rzeczy ? gwałtowne uskoki dna, rowy, podwodne górki o stromych stokach, kamienne rafy. Przyzwyczajony do świerklanieckiej ?stolnicy? zupełnie nie wiedziałem od czego zacząć.
Dobrym łowiskiem szczupaków jest rejon cofki zbiornika ? okresowo silnie zarośnięty, płytki (głębokość 2m osiąga w korycie). Każdego fana tudzież fanatyka drapieżników powinny zainteresować postindustrialne miejscówki w okolicach linii wysokiego napięcia oraz okolice wyspy.
Niemal w centrum zbiornika znajduje się tzw garb, stroma górka podwodna, w rejonie której można zapolować zarówno na szczupaka jak i sandacza. Zatoka boguchwałowicka to nic innego jak zbiór głęboczków z niewielkimi cieśninami łączącymi poszczególne dołki oraz kilka ciekawych blatów.
Jeżeli chcemy ? mniej lub bardziej profesjonalnie ? pobawić się z białorybem to niemal cała linia brzegowa jest do tego przystosowana. Najbardziej dogodnym do tego miejscem będzie Tuliszów i Chmielowskie ? dwie miejscówki położone na wschodnim brzegu zbiornika. Dojazd nad samą wodę oraz wygodne i płaskie brzegi pozwalają oddać się wędkarskiej pasji i rekreacji z rodziną.
Wielu Kolegów pytało mnie ? w komentarzach pod opisem Kozłowej Góry ? o łowne przynęty.
Konia z rzędem i pół królewny temu, który jednoznacznie odpowie na to pytanie.
Ryby drapieżne z powodzeniem łowione są na koguty w kolorach białym oraz zielonym. W niczym im nie ustępują przynęty miękkie ? popularne kopyta, rippery czy nieco niedoceniane twistery.
Na początek poleciłbym zastosowanie sprawdzonych klasyków czyli kolorów perłowych, białych, seledynowych czy czerwonych. Kombinacje jak najbardziej wskazane.
Podobnie z rybą białą. Choć moim ?killerem? na większe, nocne leszcze jest kanapka z trzech ziaren ryżu wędkarskiego i trzech robaków białych. Od sezonu 2010 można legalnie wywozić swoje zestawy, co daje nam pole do popisu ? możemy podać swoje przynęty w starannie dobrane i sumiennie nęcone miejsce, a to jest już niemal gwarancją sukcesu.
IV. Informacje końcowe. Czyli czego nie wolno.
1. Wymiar ochronny:
- szczupak, sandacz - 50 cm
Okres ochronny:
- szczupak, sandacz od 1 stycznia do 31 mają włącznie.
Dobowy limit:
- szczupak, sandacz - do 2 szt. łącznie
2. Zakaz spinningowania w okresie od 1 stycznia do 31 mają włącznie.
3. Zakaz połowu na żywe i martwe ryby oraz ich części w okresie od 1stycznia do 31 mają włącznie.
4. Zakaz podmiany ryb złowionych i przetrzymywanych w siatkach.