Penn Slammer III
Zbliża się koniec wakacji i koniec lata. Ruch turystyczny ma już widoczną tendencję spadkową.Na wszelkich akwenach wodnych maleje liczba łódek, żaglówek i kąpiących się wczasowiczów. Powoli wraca spokój.
splawik i grunt Noce są już wyraźnie chłodniejsze i dłuższe, pogoda często nie rozpieszcza. Również temperatura wody w akwenach się zmienia, oscylując w optymalnych wartościach(16-20 stopni) dla większości ryb.
Uwielbiam ten czas. Wyciągam z pokrowca odległościówkę, quiverka i szykuję się do wieczorno- nocno-rannej zasiadki. Wybieram mniejsze łowiska t.j. starorzecza, niewielkie jeziora, stawy, kanały. W miarę kameralne łowiska.2014-07-02-1981widok Celem moich wypraw u schyłku lata są leszcze, liny, karpie, karasie i płocie.
Zestawy, które stosuję, są bardzo proste.
Odlegościówka trzy składowa w długości 4,20 m. Kołowrotek w wielkości 2500-3000, niekoniecznie matchowy. Może być uniwersalny. Na szpuli mam nawiniętą bardzo dobrej jakości, tonącą żyłkę 0,18-0,20 mm. Najczęściej TRABUCCO XPS MATCH SINKING ale ostatnio używam żyłki DRAGONA X-TREME MATCH (kapitalna żyłka) .
Przypon długości około 30-40 cm, również bardzo dobry jakościowo jak żyłka główna (SHIMANO ASPIRE, TRABUCCO MATCH STRONG, ROBINSON SUPERCUP). Średnica przyponu, od 0,10 – 0,12 mm w przypadku gdy w łowisku dominuje płoć, leszcz czy krąp, od 0,14 – 0,18 mm gdy w łowisku występuje lin, karaś albo karp. Przypon łączę z żyłką główną małym(10-14) krętlikiem. Obciążenie składa się z ołowianej, przelotowej oliwki z rurką igielitową oraz małej, pojedynczej śruciny sygnalizacyjnej na przyponie. Wielkość haczyków uzależniam od rodzaju przynęty i wielkości poławianych ryb.

splawik i grunt


Najczęściej łowię na białe robaki, kukurydzę lub pęczak. Do tych przynęt stosuję haczyki w jasnym kolorze(złoty, srebrny) w wielkościach od 12 do 8. Rzadziej stosuję czerwone robaki lub rosówki. Wtedy używam ciemnych haków w wielkościach od 10 do 4. Spławiki przelotowe, z dociążeniem w korpusie lub bez, swobodnie poruszające się po żyłce (żyłka przechodzi przez uszko spławika ), blokowane stoperami sznurkowymi lub silikonowymi.
Gramaturę spławików dobieram w zależności od odległości na jakiej będę łowił, głębokości łowiska i warunków pogodowych panujących na nim( np. im większy wiatr i fala tym bardziej wyporny spławik).
Na taką nocną zasiadkę, stosuję spławiki do których mogę bez problemu zamocować świetlik. Może on być mocowany do antenki albo za pomocą silikonowej rurki albo stosuję spławiki, których konstrukcja daje nam możliwość zamocowania świetlika w jego wnętrzu(np. EXPERT CHEMI LIGHT MATCH, EXPERT NIGHT-LIGHT MATCH). Spławiki wyważam tak, żeby wystawała tylko 1,5-3 cm końcówka spławika. Widać wtedy wyraźnie wszystkie brania, i te podnoszone i te ,,przytapiane,,.

splawik i gruntZestaw do łowienia z koszyczkiem również jest bardzo prosty i klasyczny.
Wędka typu quiver długości 3 metrów i ciężarze wyrzutowym 10-40 gram. Kołowrotek wielkości 3000. Może być z wolnym biegiem, na łowiskach gdzie można spodziewać się karpi ta opcja może się przydać. Żyłka z przeznaczeniem do metod gruntowych. Ja używam SUFIX-A FEEDER MONO w grubości 0,23 mm. Znakomita, wytrzymała, i nie odkształcająca się żyłka. Z podobnych żyłek śmiało polecam TRABUCCO SPECIAL FEEDER albo FIUME FEEDER. Przyponówka w średnicach 0,14 – 0,20 mm, tych samych marek jakie wymieniłem w przypadku odległościówki. Również w metodzie gruntowej przypon z żyłką główną łącze krętlikiem(odpowiednio większym).
Przed krętlikiem, na żyłce głównej zakładam tzw. zbijak. Najczęściej jest to bardzo duży stoper albo duży silikonowy koralik, taki jaki stosuje się w zestawach morskich. Zabezpiecza to węzeł przed uszkodzeniem, przez poruszającą się po żyłce głównej rurkę antysplątaniową. Jeśli chodzi o obciążenie, to najczęściej używam koszyków zanętowych z niewielkim dociążeniem, 15 – 30 gram. Co do haczyków, to obowiązuje ta sama zasada jak w odległościówce( patrz wyżej ). Ponieważ to zasiadka nocna również stosuję świetliki. W sklepie są dostępne specjalne świetliki do drgającej szczytówki. Rozprowadza je TRAPER pod nazwą CLIP-ON.
Produkowane są w trzech rozmiarach SS, S i M. Każdy rozmiar jest do innych średnic szczytówek. Wystarczy tylko dopasować do grubości naszej szczytówki i szlus. Montuje się je bardzo łatwo i sprawnie, świecą długo i intensywnie. Nie używam dzwonków. Jakoś nie mam serca do nich. Często je gubiłem.

splawik i grunt

Zanęty.
Używam gotowych mieszanek. Do odległościówki o mniejszej frakcji, dobrze pracującej w wodzie. Polecam coś z zanęt LORPIO, z serii MAGNETIC, w zależności na jaką rybę się nastawiamy. Do tych zanęt nie stosuję żadnych dodatkowych atraktorów zapachowych. Dosypuję tylko pinkę, słodką kukurydzę czasami pęczak.
Do łowienia z koszyczkiem również stosuję gotowe mieszanki przeznaczone do feedera. Przykładem tu niech będą zanęty TRAPER FEEDER DYNAMIC, MONDIAL-F TEAM FEEDER czy LORPIO SPECIAL FEEDER. Dodatki takie jak wyżej.

splawik i grunt 3

Wyposażeniem dodatkowym i koniecznym do takiego łowienia są : latarka(!!), wiadro zanętowe, wypychacz, podbierak, siatka na ryby, prowiant( w tym coś słodkiego), termos z gorącą kawą lub herbatą, ciepłe ubranie (nocki a szczególnie poranki już chłodne), aparat fotograficzny, coś przeciw deszczowego i repelent na komary.2014-07-02-1988 art1
Do tego jeszcze dobre towarzystwo( wędkowania samemu w nocy nie polecam ), dużo samozaparcia, trochę szczęścia i pozytywnego myślenia.2014-07-03-1999art3
Takie zasiadki mają swój niepowtarzalny urok. Czuć już gdzieś w powietrzu nadchodzącą jesień ale przyroda wokół jeszcze na pełnych obrotach, chłód poranka rześki i przejmujący ale skutecznie odpędza sen.
No i ryby... . W świetnej kondycji, silne i waleczne.
Powodzenia na spławikowo-gruntowych zasiadkach u schyłku lata.
Do następnego razu...

Tomek "Strachu" Straszewski

splawik i grunt

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się