Rogoźnik wraz z kanałem poniżej zbiornika.
I. Wiadomości ogólne.
Łowisko numer 110 to niewielki, bo 13ha akwen znajdujący się w Rogoźniku - miejscowości położonej na Śląsku w powiecie Będzińskim.
Zbiornikiem opiekuje się koło numer 103 w Rogoźniku. Niegdyś zalew był centrum rekreacyjnym powiatu Będzińskiego, a jego brzegi były okupowane przez mieszkańców z sąsiednich miast i wsi. Z uwagi na zwiększoną mobilność ludności woda ta ustępuje miejsca zbiornikom Pogoria oraz Przeczyce, co wcale nie oznacza, iż w sezonie znajdziemy miejsce na plaży oraz wędkarski spokój. Zalew znajduje się w sąsiedztwie pięknego parku rogoźnieńskiego oraz licznych lasów. Powyżej Rogoźnika I znajduje się jego większy brat - Rogoźnik II.
Jest to bardzo dobre miejsce na wypoczynek z wędką w tle jak i na wędkowanie połączone z wypoczynkiem.
Dno muliste oraz piaszczysto-kamieniste. Silnie rozwijająca się roślinność wodna, przewaga moczarki kanadyjskiej.
II. Położenie.
1. Dojazd.
Miejscowość Rogoźnik znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Wojkowic oraz gminy Bobrowniki.
Autobusy, którymi możemy dojechać nad wodę:
Z Będzina liniami numer 722 i 721 oraz okazjonalnie 700 oraz 904.
Z Bytomia 700 oraz 52.
Z Katowic 43, 119 i 170.
Z Wojkowic praktycznie wszystkimi powyższymi oraz 103. Doradzam wysiąść na przystanku 'Rogoźnik Osiedle' i kierować się przez park nad samą tamę. Tym sposobem dotrzemy nad łowisko od południowego wschodu.
Można również udać się nieco dalej albo wysiąść na przystanku 'Dobieszowice Skrzyżowanie' i cofnąć się, tak aby dotrzeć do zbiornika od strony południowo zachodniej.
2. Miejsca postojowe.
Jeżeli wybieramy się na rybki własnym środkiem transportu to nie będziemy mieli problemu z zaparkowaniem. Parking znajduje się zaraz koło tamy i baru zlokalizowanego w sąsiedztwie tejże. Niestety nie ma możliwości dojazdu nad samą wodę - trzeba się przespacerować. Jeżeli chcemy wędkować w górnej części zbiornika i przewidujemy większe ilości sprzętu to polecam zostawić samochód koło tamy zalewu Rogoźnik II.
3. Noclegi.
W parku od wschodniej strony zbiornika znajdują się domki letniskowe, część właścicieli wynajmuje je przyjezdnym, niestety z każdym z nich trzeba rozmawiać indywidualnie. Podobnie sytuacja wygląda z domkami znajdującymi się powyżej zbiornika. Niemniej jednak możliwość zakwaterowania istnieje.
4. Sklepy oraz restauracje.
Zarówno w sezonie jak i poza nim w Rogoźniku działają liczne bary, restauracje i inne małe gastronomie. Tuż obok zbiornika, w okolicach plaży znajdują się dwie budki w których możemy zamówić sobie chłodne piwko albo ciepłą rybkę. Po drugiej stronie tamy również znajdziemy knajpkę. W samej miejscowości znajdziemy kilka barów, dobrze wyposażone sklepy, ośrodek zdrowia oraz aptekę.
III. Rybostan.
W Zalewie Rogoźnieńskim występują takie gatunki ryb jak płoć, wzdręga, jaź, karp, karaś, lin, leszcz, węgorz, sum, szczupak, okoń oraz sandacz.
Woda może nieźle nas zaskoczyć, fani każdej z metod znajdą tu coś dla siebie. Wędkarze karpiowi zachwalają rogoźnieńskie karpie i amury, które osiągają słuszne rozmiary. Łowcy drapieżników też odnajdą powód do radości - w Rogoźniku nie brakuje ryb drapieżnych. Ostatnimi czasy łupem miejscowych wędkarzy padają metrowe szczupaki i sumy osiągające 150cm! O węgorzach nawet nie wspominam.
Podobnie fani białorybu, też się nie zawiodą. Można złowić bowiem pięknego lina, ładnego karasia oraz złotego leszcza.
Molo - pozostałość po wypożyczalni sprzętu pływającego - oblegane jest przez karpiarzy, gdyż jest to miejsce bardzo dogodne na zasiadkę. Ponadto warto tam posiedzieć z batem, gdyż to najlepsze miejsce do połowu spławikówką. 15m od brzegu głębokość wynosi około 2m. Im bardziej na północ tym płycej, ale miejsca od strony parku mogą okazać się dobrym wyborem. To właśnie tam nocą podchodzą te najpiękniejsze - nieraz i 70cm - leszcze.
IV. Informacje końcowe.
Na wodach nizinnych okręgu Katowice obowiązuje:
- wymiar ochronny: szczupak, sandacz - 50cm,
- dobowy limit: szczupak, sandacz - do 2 szt. łącznie,
- zakaz podmiany ryb złowionych i przetrzymywanych w siatkach.