Na początku zaczniemy od wędziska do którego potem dobierzemy kołowrotek.
Zadamy sobie kilka pytań :
Jaki rodzaj wędki teleskopowa czy składowa (segmentowa)?
Z pewnością wędka teleskopowa jest bardziej poręczna jeśli chodzi o transport i pozwalają w ciągu kilkudziesięciu sekund być gotowym do wędkowania. I to tyle zalet wędki teleskopowej.
Wędziska segmentowe zapewniają odpowiednią siłę potrzebną do oddania dalekiego rzutu, przytrzymania ryby a płynność progresji blanku pozwala na maksymalizację efektywnego holu .
W większości wędzisk podawane są następujące parametry Krzywa ugięcia np. 3 lbs czasami ciężaru wyrzutu np. 70gr-120gr Ważne by nie mylić tych pojęć .
Krzywa ugięciaJest wartością określającą wytrzymałość wędziska, to siła potrzebna do ugięcia wędziska tak aby szczytówka z dolnikiem tworzyły kąt prosty. Na ogół wyrażana jest w funtach(lbs) 1 funt = 0,45 kg.
Ciężar wyrzutuNajczęściej jest to przedział podany w gramach (np. 70-120 g.) parametr ten określa minimalny i maksymalny zakres wyrzucanego ciężaru zestawu zalecanego przez producenta . O ile zarzucanie zestawu poniżej dolnej granicy ma co najwyżej wpływ na znaczne skrócenie odległości rzutu ponieważ zestaw lżejszy od dolnej granicy zakresu nie będzie w stanie podczas zarzucania w pełni naładować kija energią, o tyle częste przekraczanie górnego zakresu może doprowadzić do przemęczenia a w następstwie połamania kija.
Tu można się pokusić o zamianę krzywej ugięcia na ciężar wyrzutu choć do końca nie będzie on wiarygodny ,dlatego ze pojęcie krzywej testowej wprowadzono ponad 100 lat temu a dzisiejsze węglówki wytrzymają o wiele więcej choć nadal stosuje się do określenia ich wytrzymałości ten parametr (tzw. karpiowych wędzisk teleskopowych, w postaci krzywej ugięcia w funtach (lbs), ma w większości przypadków niewiele wspólnego z rzeczywistością Definicja powyższa, źródłowo, odnosi się do wędzisk składowych, których akcja wynikająca z konstrukcji jest pochodną zamierzonej progresji, która w wędziskach teleskopowych jest poważnie zdeformowana przez specyfikę połączeń kolejnych segmentów )
Krzywa ugięcia:
2 lbs - ciężar wyrzutu: 30-70 gram
2 i 1/4 lbs - 35-75g
2 i 1/2 - 20-85g
2 i 3/4 lbs - 50-100g
3 lbs - 60-110g
3 i 1/2 lbs - 70-125
4 lbs - 80-140g
Przelicznik znanego karpiarza Przemka Mroczka : ciężar wyrzutowy w gramach= lbs x 454 : 16. np: wędka z opisem 3lbs podstawiona pod wzór ma następujący ciężar wyrzutu: 3lbs x 454: 16=85,125gr.
Po co potrzebne nam te parametry?
Po pierwsze będziemy mogli skonstruować taki zestaw którego ciężar będzie optymalny i pozwoli nam wykorzystać walory rzutowe naszego wędziska jak i dobrać wytrzymałość żyłki co dalej idzie i dobór kołowrotka
Znając krzywą ugięcia naszej wędki mnożymy jej wartość przez 4,5 lub 6 co da nam wytrzymałość właściwej żyłki.
Podczas polowania na okazy zalecają pomnożyć przez 6.
Tak więc np. 3 funty /1,35 kg./ pomnożone przez 6 da nam ok 8 kg. /wytrzymałość żyłki/ co odpowiada żyłce grubości ok. 0,30 . Moc żyłki jest wielokrotnie większa niż wytrzymałość wędziska więc gdybyśmy w takim przypadku zbyt mocno dokręcili hamulec kołowrotka to pierwszy padnie kij a nie żyłka dlatego bardzo ważne jest precyzyjne jego ustawienie. Żyłka musi wysnuwać się z kołowrotka pod wpływem siły mniejszej niż wytrzymałość wędziska ale siła ta nie może być większa niż moc samej żyłki biorąc oczywiście pod uwagę słabsze węzły.
Znając wytrzymałość naszego wędziska potrafimy dobrać do niego żyłkę, nie powinno już być problemu z doborem kołowrotka pod względem pojemności jego szpuli.
Akcja wędziska
To sposób ugięcia , wędziska decydujący o szybkości zacięcia oraz o możliwościach amortyzacyjnych w czasie holu
W handlu przyjęło się stosowanie literowego oznaczenia akcji A, B, C, D, gdzie :
A oznacza akcję szczytową pozwala na odległe i celne umieszczenia zestawu, ugięcie 1/4 wędziska (szybkie zacinanie, słaba amortyzacja w czasie holu)raczej przy długości 3.90m.
D oznacza akcję miękką o ugięciu całego wędziska zwane tez paraboliczna to przyjemność holu ale ograniczenia rzutowe wędzisko o dużym ugięciu bardziej tłumi szarpnięcia, ale utrudnia (opóźnia) zacinanie ryby.
Stosuje się także oznaczanie akcji wędziska symbolami cyfrowymi od 1 do 5, gdzie 1 oznacza akcję miękką, 5 - akcję szczytową, natomiast symbole B,C i 2, 3, 4 oznaczają akcje pośrednie.
lub też
FT (Fast Taper) szybka akcja szczytowa.
CT(Compound Taper) akcja semiparaboliczna.
CPT(Compound Progressive Taper) akcja progresywna.
Długość wędziska
Długość kijów karpiowych zamyka się w przedziale 3.30m-4.20m ,najczęściej używane są wędki 3.60 i 3.90 ponieważ są to dwie najbardziej optymalne długości zarówno do rzutów jak i do holu
Ciekawostki
Czy koniecznie typowa wędka karpiowa ?
Oczywiście ze nie można używać rożnych wędek jak i rodzajów połowów . Na ogół stosowane są wędki gruntowe ale jest kilka ciekawych metod połowu ,
zacznijmy do Feedera
Kiedyś przypadkiem trafiłem na film Węgierskiego specjalisty od połowu feederem Gabora Dome który poławiał karpie za pomocą metody " drgającej szczytówki "
Z dużym zaskoczeniem oglądałem ten film gdzie zastosowano typowe rozwiązania znane z współczesnego karpiarstwa , używał wędek typy heavy feeder i kołowrotków z wolnym biegiem .Jeśli komuś uda się zdobyć polecam "Döme Gábor Feederbottal NAGYpontyokra"
Muszkarstwo
Połowy za pomocą wędki muchowej jest bardo popularne w krajach azjatyckich choć i w innych regionach świata tez ma swoich zwolenników.
Podziekowania dla Damiana M "Wodnika" za pomoc przy tworzeniu tego artykułu.