Mitchell RTE
Dobieramy kołowrotek Kołowrotek moim zdaniem jest to ważny elementem karpiowego zestawu. Obok wędki i żyłki jest to najważniejsza część naszego karpiowego ekwipunku

Znamy już możliwości naszej wędeczki wiec czas dobrać kołowrotek Czym kierować się w doborze kołowrotka jakie parametry są ważne. Pierwsze to pojemność szpuli musimy wiedzieć czy wejdzie nam potrzebna ilość żyłki lub plecionki W poprzednim artykule dałem przykład wędki 3lbs do której dopasowałem żyłkę o wytrzymałości 8kg co dało nam grubość 0,30mm idąc dalej szukamy kołowrotka który pomieści ilość żyłki która nam będzie potrzebna,a jaka ilość żyłki będzie nam potrzebna?

Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć sami . Jeśli będziemy wędkować na małych zbiornikach nie muszą być ona aż tak duże ,moim zadaniem przedział między 300m do 500m żyłki 0,30 jest wystarczający choć są kołowrotki nawet z 1000 metrowym nawinięciem. Jeśli będziemy wywozić przynęty to musimy wziąć to tez pod uwagę jaki mamy zapas .Jest to bardzo istotne by podczas walki ze sporym karpiem mieć bezpieczny zapas żyłki ,nie patrzeć z przerażeniem jak jej nam ubywa .No przyjmujemy dalej że mamy wędeczkę 3,90 m ,3lbs,o akcji szczytowej ,będziemy w większości łowić wykonując rzut z brzegu ilość żyłki jaką mamy mieć na kołowrotku to 400m( bo czasami będziemy tez łowić tak zwanej wywózki)

Ważnym w tym wypadku elementem będzie szpula ,jej kształt. Podczas rzutu istotną rzeczą jest to by żyłka łatwo schodziła ze szpuli ,więc potrzebujemy kołowrotek o szpuli długiej i w miarę dużej{grubej)np. typu Long Cast do dalekich rzutów . Na rynku jest spory wybór tego typu kołowrotków ,ważne jest by na szpuli żyłka była precyzyjnie nawijana np posuw szpuli typu "Worm Shaft" zapewniający idealne układanie się żyłki. 

Bardzo ważnym, a zarazem newralgicznym elementem  kołowrotka  jest rolka kabłąka. dobrym rozwiązaniem jest  rolka z systemem zapobiegającym skręcaniu żyłki np.typu „Anti-twist”.Jeszcze lepiej kiedy jest łożyskowana  łożyskiem kulkowym.Trzeba  pamiętać ze jej zatrzymanie  prowadzi do uszkodzenia żyłki i samej rolki, więc pamiętajmy więc o  kontroli i konserwacji tego elementu .

Kolejnym newralgicznym elementem jest sprężyna kabłąka,najlepiej  kiedy  sprężyna  jest ściskana a nie zwijana  z polecanych rozwiązań  sprężyna kabłąka typu Longlife o wydłużonej żywotności.

 

Co do wolnego biegu szpuli ,jest to duże udogodnienie ,ale trzeba pamiętać że jest ta funkcja w kołowrotku włączona, bo będziemy mieli piękne zacięcia na wyjącym wniebogłosy hamulcu i poplątaną żyłkę. Wolny bieg jest bardzo przydatny ale nie

jest wymagany w tym wypadku trzeba pilnować wędek. Co do samego hamulca to jak w innych metodach połowów ,płynna praca to najważniejsze. Ogólnie kołowrotek musi być mocny i solidny ,tu nie ma kompromisu,przez kiepski kołowrotek możemy stracić rybę swojego życia lub uszkodzić sobie wędzisko. Co do firm i modeli to kwestia gustu tak samo jak wędziska w poprzednim artykule celowo nie użyłem materiału z jakiego powinny być wykonane wędki nie każda firma potrafi wykorzystać odpowiednie włókno węglowe a i komponenty też są różne .warto czasami przed zakupem przeszukać fora poczytać opinie na temat ,lub zadać pytanie na jakimś forum internetowym. Co do rodzajów  kołowrotków  to najczęściej stosowane są  kołowrotki o szpuli stałej ale też  można spotkać tez o szpuli ruchomej  .W tym wypadku stosowane są multiplikatory  które używa się raczej do tak zwanej wywózki, zaletą multiplikatora jest to iż nie skręca żyłki czy plecionki. Co do rzucania multiplikatorem, to nie jest to łatwa sprawa i wymaga dużej wprawy.

Terminy i oznaczenia

Worm Shaft - Ślimakowy system posuwu szpuli

Ony Way Clutch - natychmiastowa blokada biegu wstecznego - jednokierunkowe łożysko oporowe

Long Cast - Szpula dalekiego rzutu    ( Rekord Wysp Brytyjskich, który wynosi 223,10 m (150 g obciążnik), został ustanowiony przy użyciu kołowrotka Shimano AERO TECHNIUM XT przez Petera Thaina.)

miałem opisać terminy ale jest ich tak wiele każda firma ma swoje innowacyjne systemy

 1 stopa (UK foot)=30,48 centymetr [cm]




Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się