Revo rocket
Mieszkańcy stolicy nie zawsze mają czas, aby jechać z wędką kilkadziesiąt kilometrów nad wodę. aq16W takiej sytuacji możemy wybrać się na łowiska, które mamy stosunkowo blisko miejsca zamieszkania. Jednym z takich akwenów jest Kanał Żerański. Co prawda nie przepadam za łowiskami tego typu, ale wczesną wiosną warto tam czasem zajrzeć, zapolować na okonia, grubą płoć lina lub leszcza. Niestety z wiosennej atrakcyjności kanałku zdają sobie sprawę nie tylko wędkarze.

Po wiadomości od znajomego, że nad kanałkiem ruszył się okoń, szybko organizuję się z portalowymi kumplami Kamilem i Arturem. Jako cel wyprawy obieramy „zimny port”. Boczna odnoga głównego kanału usytuowana jest między ulicą Płochowiecką i Marywilską.

aq3

Otoczenie łowiska nie jest zbyt atrakcyjne, sąsiadujące z nim stare opuszczone magazyny i wszechobecne zwałki śmieci tworzą posępną scenerię. Śmiało można by tu wykonać zdjęcia do kolejnego odcinka Mad Maxa lub jakiegoś apokaliptycznego horroru.

aq4aq5aq6

Przemieszczając się po zaśmieconym brzegu, dostrzegamy oddalających się w pośpiechu, prawdopodobnie spłoszonych przez nas trzech osobników. Robocze ubrania podejrzanych typów świadczą o tym, że wyrwali się na moment z pracy. Po chwili już dobrze wiemy w jaki sposób relaksują się nad wodą ztyrani robotą panowie. Kamil odnajduje zakamuflowany w przybrzeżnym zielsku koniec linki. Znalezisko okazuje się kłusowniczą samoróbką. Korzystając z faktu, że Łysy jest również Strażnikiem SSR, niewielki ekran zostaje wyciągnięty na brzeg i „zutylizowany”

aq1aq2

Łysy Wąż utylizuje ekran

Chęć do dalszego cieszenia się „urokami” miejscówki odbiera nam wyłowiony z wody gadżet szarpakowca. Jigową główką dozbrojoną wielką kotwicą można by wytargać z wody niewielkiego hipopotama.

aq7aq8

Wierząc w potencjał portu po upływie tygodnia jestem z powrotem nad wodą. Tym razem towarzyszą mi Bary, Norbiko i Roster. Kłusownicy również ten potencjał doceniają. Po kilku rzutach Bary zacina ich własność. Tym razem ekran jest umiejscowiony głębiej i z brzegu byśmy go nie wypatrzyli. Dzisiaj nie ma z nami Kamila więc dzwonię pod 112. Pani z dyżurki powiadamia komisariat wodny i po około 40 minutach pojawia się zmotoryzowany patrol policji.

aq9aq10

Bary zacina siatę.

aq11aq12aq13aq14aq17aq15

Ekran - 200 na 140cm

Kłusole postanowili odbić sobie poniesioną poprzednio stratę. Ekran jest dwa razy większy i tym razem nie jest pusty. W cienką siatkę zaplątały się odbywające tarło szczupaki oraz płoć i krąp. Ryby udaje się uwolnić i zwrócić im wolność. Czy przeżyją? - ciężko powiedzieć, właściwie nie wiadomo ile czasu przebywały w pułapce. Funkcjonariusz policji wyjaśnia nam, że w przypadku gdy sprawca jest jeszcze na miejscu przestępstwa a my czujemy się na siłach, możemy dokonać zatrzymania obywatelskiego. Jeśli jest to konieczne należy użyć siły. 

Zimny port nie jest opustoszałym miejscem na końcu świata. Tu zawsze można spotkać wędkarzy, wcześniej mijaliśmy spinningistów a na przeciwległym brzegu siedzą spławikowcy. Jak to jest, że w biały dzień, wręcz na wędkarskich oczach odbywa się kłusowniczy proceder? Tak niestety wygląda nasza wędkarska rzeczywistość. Jeśli sami nie zadbamy o nasze wody to nikt tego za nas nie zrobi.

Sebastian (kowson77) Kowalczyk


Komentarze   

norbiko
# norbiko 2011-04-02 19:41
Tak to prawda, rybki były bardzo zmęczone i zestresowane. Zaplatane płetwy w nieubłaganie wcinającą się żyłkę z której utkana była kłusownicza siatka.
Ponieważ oczekuję na podpisaną legitymację przez Komendanta Okręgowego jako przyszły strażnik SSR miałem kilka pytań. Zatrzymanie obywatelskie związane jest również z daniem pacjentowi w mordę, a jeśli sytuacja wymyka się spod kontroli użycia też ostrzejszych środków w tym wypadku obrony własnej osoby.
Kowson i Bary wezwanie Policji to była mądra decyzja, zachęcamy Kolegów do zgłaszania takich sytuacji.
Bary.
# Bary. 2011-04-02 20:09
Przykre ale prawdziwe, zas..ni kłusole. Gdyby nie kłusownictwo i masy śmieci, można by było spędzić naprawdę mile czas nad wodą, bo woda jest urodzajna, no ale niestety. Bardzo fajnie się czyta. :)
rooster
# rooster 2011-04-02 20:56
Buraki pastewne straciły już drugą samoróbkę, być może że skoczył im już gul, jeśli tak to bardzo dobrze :-) Życzę aby następny ekran jaki postawią również został zwinięty... razem z nimi!
norbiko
# norbiko 2011-04-02 21:19
Przyłączam się do tych życzeń...
Szympans
# Szympans 2011-04-03 17:33
i ja ;-)
łysy-wąż
# łysy-wąż 2011-04-03 21:57
Powiem szczerze, że kilka ładnych lat nie byłem nad kanałem Żerańskim. Kilkanaście dni temu wybrałem się tam z Sebą.... widok jak dla mnie - potworny. Góry śmieci, wędkarz musi chodzić po puszkach, butelkach, foliowych torbach. Wyciągając przynętę z wody trzeba uważać, żeby nie zaczepić o dryfujące śmieci. Do tego stawiana w biały dzień ( !!! ) siata, wyciągnięta kotwica - szarpak... Ja pierniczę, gdzie my żyjemy ???!!!???
Zastanawia mnie, dlaczego NIKT nie sprząta tych terenów? Czy PZW jako dzierżawca nie powinien dbać o czystość tej wody? Czy koło wędkarskie ( jeśli ta woda jest pod opieką któregoś z kół ) opiekujące się kanałkiem, nie powinno organizować akcji sprzątania tego syfu? Nie wiem, może to "miasto" powinno zadbać o czystość? Tak jak jest teraz, to skandal...

Wędkarstwo wędkarstwem, ryby rybami, ale estetyka też jakaś być musi. Mnie odrzuca na samą myśl o wędkowaniu w takim śmietniku. Nawet jeśli ograniczam swoje szanse na spotkanie z ładną rybą ( a takie ponoć w kanale pływają ), to świadomie wybieram miejsca mniej rybne, jednak nie przypominające "fajansu".

Niestety - tekst bardzo smutny i realistyczny. Ale taka jest rzeczywistość, więc dla Autora piątal, a dla kanałku - "pa pa". Przynajmniej do wiosny 2012... Z żalem...
maniek111
# maniek111 2011-04-03 23:41
moja noga jeszcze nie postala nad kanale ale niestety wszedzie dookola nas jest tak samo !!!
nie raz spacerujac nad niejednym z naszych akwenow plulem sobie w brode i przeklinalem kolegow po kiju co za pi........ burdelarze i syfiarze !!!! Czy niemozna ze soba zabrac tego co sie przynioslo nad wode (budelek papierkow puszek i.t.p)NIE!!!bo poco ? I takie jest podejscie wiekszosci z nas . Trzeba wielu lat i zmiany pokolenia , i moze kiedys cos sie zmieni a moze ktos wkoncu zrozumie ze zyjemy w wielkim smietniku . warzne jest to ze jest coraz wiecej takich jak wy koledzy i ze ktos chce cos z tym zrobic dobrego . pozdrawiam !!!
Skierosiek
# Skierosiek 2011-04-04 13:02
to co tam się dzieje to jest sk...stwo-takie łowisko a tak zaniedbane że PZW powinno karę dostać za dewastację i brak reakcji na postępującą degradację tego łowiska...a i wędkarze nie są bez winy...ostatnio jak z Kamilem byliśmy na Wiśle to też koleś na bezczela przypon i twister i "tak se wyskoczył"...ja to bym i machnął ręką ale Łysy już go chciał "kapiszonować" :) prawda jest taka że ja to bym kolesia raz zapytał ale jakby coś odburknął to bym go lutował bo s...nów nienawidzę

Kanał Żerański to temat na rozmowę z kimś z Miasta Stołecznego Warszawy-była tam pani co się tym zajmowała to ją ze stanowiska przerzucili na inne i teraz nie ma nikogo kto by się nad przyrodą w stolicy pochylił..PZW ma to wszystko jak zwykle w d...
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2011-04-09 15:57
Skąd ja znam te żałosne zdjęcia . Panowie , kłusole byli , są i będą , to tylko od Nas wędkarzy i miłośników przyrody zależy , żeby ten nikczemny proceder ukrócić , Pytam się dlaczego ludzie widzą formy kłusowania i odwracają głowę do tylu ... :sad:

A wystarczy zadzwonić lub zastosować tzw . Ujęcie Obywatelskie . Ma do niego prawo każdy , gdy widzi popełniane przestępstwo i nie tylko nad wodą .
uklejkowski50
# uklejkowski50 2011-04-10 15:35
Kiedy to się w koncu s :-x kończy ????????????
barwin50
# barwin50 2011-04-10 15:42
Do wiezienia albo zsyłka na Sybir dla takich psubratów :eek:
gebski
# gebski 2011-04-17 15:45
Smietnisko nad kanalem a to ciekawe.Ztych samych powodow smieci w jazd nad wisle od strony kanalu w padajacego do Wisly zostal zamkniety slabanem.powod smieci tak mi powjedziano w Urzedzie.Za slaban niema odpowiedzialnego.Teraz nalezy odgrodzic slabanami kanal zeranski.Jestem tylko gosciem na wodach Warszawskich i widze tylko utrudnienia w swobodnym dojazdem do wody.Co do smieci placimy duze skladki z pewnoscia wystarcza na oplate kontenerow na smieci.Pozdrowienia z Hannoveru
warhammer1982
# warhammer1982 2011-05-05 09:31
smutne, że nikt z wędkarzy nie reaguje gdy w biały dzień kłusują im pod kijem, ale akurat w tym miejscu to dopiero w nocy zaczyna się cyrk.

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się