Spider Wire 1
Od użytkowników wielu portali wędkarskich często otrzymuję zapytanie treści "W jaki sposób mogę zostać strażnikiem SSR", które kierujecie na profil Facebook Społecznej Straży Rybackiej. Aby móc przystąpić do szeregów Społecznej Straży rybackiej należy na samym początku wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów.

odznaka_ssrMusimy wiedzieć, że praca Strażniczka Społecznej Straży Rybackiej jest służbą czynioną charytatywnie, z którą nie wiążą się żadne korzyści finansowe, a którą to trzeba traktować poważnie. Należy również przemyśleć czy osoba zainteresowana będzie dysponować czasem oraz środkami (dojazd na miejsce akcji, częściowe wyposażenie, itp.) by stawiać się na wezwania komendanta oraz na wezwania społeczności lokalnej.

To są w zasadzie dwa z wielu, jednak jakże ważne czynniki które należy wziąć pod uwgę przy rozważaniach  wstąpienia do SSR. Zakładając, że ocena naszej analizy wychodzi dodatnio i z osobistego punku widzenia nic nie stoi nam na przeszkodzie należy poznać zasady działania SSR, zapoznać się z przepisami w które skład wchodzą ustawy i rozporządzenia oraz regulaminy.

Na pierwszym miejscu usytuujemy Ustawę  o Rybactwie Śródlądowym, która określa zasady tworzenia i funkcjonowania zarówno Państwowej, jak i Społecznej Straży Rybackiej. Tekst jednolity tej Ustawy opublikowano w 2009 r. (paragrafy od 22 do 26),  zaś przeprowadzona w 2010 roku nowelizacja zamknęła się w zmianie katalogu wykroczeń i przestępstw. Zatem powoływanie oraz funkcjonowanie służb PSR oraz SSR nie uległo zmianom. Z zapisów w/w Ustawy jednoznacznie wynika, że członkowie SSR mają takie same wymogi przy wstępowaniu, jak funkcjonariusze PSR, a ich szkoleniem, werbunkiem i utrzymaniem zajmuje się Starosta na podstawie uchwały Rady Powiatu. 23 pkt. 1-3 i 4 lit. b.

Wstąpienie zainteresowanych do SSR zależy w głównej mierze od etapu zawansowania stworzenia lub istnienia straży SSR na danym terenie. Jeśli jej nie ma to ogniwo PZW (okręg, koło)  występuje do Starosty powiatu o jej utworzenie, określa zasady i warunki przyszłej współpracy oraz zajmuje się werbunkiem członków SSR. Takie same możliwości posiada gospodarz wód lub inne towarzystwo zrzeszające wędkarzy. Art. 24; Art. 25; Art. 26 

Podstawowe warunki jakie musi spełniać kandydat na Strażnika Społecznej Straży Rybackiej, są identyczne jak w przypadku werbowania strażników PSR a są nimi:

- niekaralność

- ukończony 21 rok życia (wedle regulaminu danego Wojewody)

- min 3 letni okres członkowstwa w PZW (wedle regulaminu danego Wojewody)

- sprawność fizyczna, itd

- brak cech porywczego usposobienia

Każda jednostka SSR pełniąca służbę przy danym kole PZW posiada swojego komendanta ewentualnie koordynatora, do którego to należy się zgłosić jak również to z nim uzgodnić warunki wstąpienia  "na służbę".

Pomocne materiały a więc ustawy, rozporządzenia oraz regulamin RAPR z którymi powinien się zapoznać kandydat na strażnika SSR.

Ustawa o Rybactwie Śródlądowym z dnia 18 kwietnia 1985 r.

Ustawa Prawo Wodne z dnia 18 lipca 2001 r.

Ustawa Prawo Ochrony Środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 stycznia 2002 r.

W sprawie zakresu i warunków współpracy Państwowej Straży Rybackiej ze Społeczną Strażą Rybacką.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 17 maja 1999 r.

W sprawie zasad sprawowania nadzoru specjalistycznego nad Społeczną Strażą Rybacką oraz ramowego regulaminu tej straży. (Dz. U. z dnia 31 maja 1999 r.)

Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi osoby zaintersowane już wiedzą jakie muszą spełnić warunki oraz do kogo się udać aby zostać społecznikiem straży rybackiej. Chciało by się powiedzieć  "mało nas, mało nas do pieczenia chleba, tylko nam , tylko nam ciebie tu potrzeba" zatem czekamy na ciebie,  Dołącz i ty do szeregów SSR.

Zapraszam na profil Społecznej Straży rybackiej którego znajdziecie na Facebook pod adresem https://www.facebook.com/srybacka?sk=wall

Czekamy na wasze zgłoszenia do zamkniętych grup widocznych tylko dla osób zaproszonych do danej grupy, strażnicy SSR oraz kandytaci na strażników SSR. Przysyłajcie fotki z akcji antykłusowniczych, ukazujących waklę ze złem nadrzędnym jakim jest kłusownictwo, którego nie można nazwać inaczej jak bezczelne złodziejstwo połączone z okrucieństwem.

Pozdrawiam

Norbert Stolarczyk

Komentarze   

jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2011-07-14 07:25
Bardzo dobra wiadomość Norbercie , należy też dodać , że w Kołach może powstać Terenową Grupa SSR wraz z Komendantem , który podlega Komendantowi Głównemu SSR w danym powiecie .

Strażnicy uczestniczą także w licznych zarybieniach oraz zawsze są podczas czynów społecznych oraz sami też sprzątają łowiska po wędkarzach , czy turystach.

Także chętnych zapraszamy w Nasze szeregi :-)
Hektores
# Hektores 2011-07-14 07:55
Komendant terenowy podlega komendantowi powiatowemu a głównego u nas nie ma a on podlega o ile pamiętam komendantowi PSR (nie wiem jak w innych województwach )
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2011-07-14 09:58
Zgadza się # Hektores , pomyliłem się , oczywiście , że powiatowemu , powiatowy jest pod PSR , a dalej Wojewoda i minister ........... pozdrawiam. :-)
norbiko
# norbiko 2011-07-14 11:09
Dobrze prawicie Koledzy. Wydaje mi się jednak, że dla kandydata na strażnika SSR w początkowej fazie ubiegania się o wakat, informacje co do zależności komendantów między sobą są mniej znaczące niż sam fakt gdzie można i do kogo się udać aby zgłosić swój akces. W związku z tym w swoim wpisie skupiłem się na istocie poruszonego zagadnienia.
Nie wspominałem też o regulaminie tworzonym w formie załącznika tworzonego przez Radę Powiatu na podstawie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i innych zapisach, ponieważ jak wspomniałem jest to kolejny etap zgłębiania wiedzy.
norbiko
# norbiko 2011-07-14 11:40
Przykry jest tylko fakt, że w niektórych kołach PZW szczególnie tych niszowych, Komendanci SSR uniemożliwiają o ile nie utrudniają nowym chętnym wstąpienia do SSR. Przez takimi opieszałymi działaniami odbierają innym ludziom zapał i ambicję. Przez dwa lata byłem ofiarą takiego co by nie mówić postępowania, w rezultacie zmieniłem koło i oto jestem...:)
Dlatego jeśli napotkacie taką sytuację, zgłoście ten fakt do Starostwa lub zmieńcie komendanta. Przystąpienie do innego większego koła też jest w pewnym sensie rozwiązaniem, tam na pewno docenią wasze starania...


- utrudnianie wstąpienia do szeregów SSR
- "martwe blachy" blokujące przyjmowanie nowych strażników

Są to jednak tematy na inne dyskusje.
mateuszwos
# mateuszwos 2011-07-14 21:56
Dzięki Norbi
norbiko
# norbiko 2011-08-17 20:12
Koledzy!
Chętnym wstąpienia w szeregi Społecznej Straży Rybackiej, przypominam.
Mamy dopiero połowę sierpnia lecz tak naprawdę koniec roku zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz przeanalizować swoją kandydaturę. Co prawda nie ma obligatoryjnego zapisu do kiedy czy też kiedy należy zgłaszać nowe kandydatury. Utarło się i w większości przypadków weszło w życie, że komendanci SSR kół PZW pod koniec roku zgłaszają nowych kandydatów na strażników SSR, przy okazji zdając sprawozdania z realizacji założonych działań swoim przełożonym tzn. komendantom wojewódzkim. Nie przegapcie tego okresu, w przeciwnym wypadku będziecie zmuszeni czekać kolejny rok.
Pozdrawiam
Norbert
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2011-08-19 11:30
Z tego co ja wiem , to w każdym możliwym miesiącu wędkarz może zgłosić chęć przystąpienia do społecznej straży rybackiej
norbiko
# norbiko 2011-08-31 17:02
Tak owszem wspomniałem o tym "Co prawda nie ma obligatoryjnego zapisu do kiedy czy też kiedy należy zgłaszać nowe kandydatury...."
Tak powinno być, jednak (być może dla wygody lub zachowania porządku) większość komendantów takie wakaty zamyka z końcem roku kalendarzowego a otwiera z początkiem kolejnego roku.
Związane jest to zapewne w niektórych przypadkach z redukcjami strażników, na przykład podziękowawszy za służbę strażnikowi który ani razu w ciągu roku nie był na patrolu... co też się często zdarza..
norbiko
# norbiko 2011-08-31 17:04
Z tego tytułu, chęć przystąpienia to jedno a przyjęcie do SSR to kolejna "para kaloszy"
zamki
# zamki 2011-08-31 18:19
Cytuję jurek-strażnik:
Z tego co ja wiem , to w każdym możliwym miesiącu wędkarz może zgłosić chęć przystąpienia do społecznej straży rybackiej


Zgadza się może w każdej chwili.
Jednak takim najlepszym czasem i miejscem jest roczne zebranie sprawozdawcze gdzie w obecności świadków mozna opornego komendanta przycisnąć do muru i zapytać dlaczego nie chce nowych ludzi do strazy oczywiście o ile ma opory.
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2011-08-31 18:31
A właśnie tych oporni komendantów to trzeba usuwać , jeszcze są chętni na ich miejsca
197cm130kg
# 197cm130kg 2012-01-23 10:58
Ja dodam link do podstawowej wiedzy jaką powinien posiadać każdy wędkarz wraz z ustawą.
RAPR obowiązuje tylko na wodach PZW
http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-rolnictwa-i-rozwoju-wsi-z-dnia-12-listopada-2001-r-w-sprawie-polowu-ryb-oraz-warunkow-chowu-hodowli-i-polowu-innych-organizmow-zyjacych-w-wodzie/
Były Straznik SSR
# Były Straznik SSR 2015-04-28 12:34
Witam, byłem strażnikiem przez dwa lata i powiem ogólnie szkoda czasu i to w dodatku społecznie zero praw, czegokolwiek a Wędkarze robią ze społecznymi co chcą. Wiem to na swoim przykładzie i innych posterunków...Tak więc jak ktoś ma zamiar wstąpić do SSR to niech zastanowi się dwa razy. Pamiętajmy małe prawa + SPOŁECZNIE a w razie co po sądach jeździć za swoje i tracić nerwy to na prawdę, ludzie zastanówcie się dwa razy. Do Społecznej szukają tylko Jeleni...
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2015-05-05 12:15
Cytat:
Były Straznik SSR 2015-04-28 11:34 Witam, byłem strażnikiem przez dwa lata i powiem ogólnie szkoda czasu i to w dodatku społecznie zero praw, czegokolwiek a Wędkarze robią ze społecznymi co chcą. Wiem to na swoim przykładzie i innych posterunków...Tak więc jak ktoś ma zamiar wstąpić do SSR to niech zastanowi się dwa razy. Pamiętajmy małe prawa + SPOŁECZNIE a w razie co po sądach jeździć za swoje i tracić nerwy to na prawdę, ludzie zastanówcie się dwa razy. Do Społecznej szukają tylko Jeleni...
To trochę za krótko byłeś strażnikiem , czy miałeś praktykę z PSR ?, lub Policją , znam strażników etycznych i umiejących sobie poradzić w większości przypadków , trzeba tylko posiadać wiedzę na temat przepisów , Ustaw , Rozporządzeń .
multir
# multir 2015-05-26 16:43
Witam
czy osoba niebędąca członkiem PZW może zostac strażnikiem?
Amazonka 264
# Amazonka 264 2017-01-03 08:35
Hejka :-)
Czy żona wędkarza, który ma 4 lata stażu PZW może zostać SSR lub PSR?
mirasek
# mirasek 2017-01-13 11:42
może zdecydowanie tak :)

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się