Część z nas, a w szczególności ci, którzy choć raz pomyśleli o posiadaniu własnego sklepu, zastanawia się, czy trudno jest prowadzić własną wirtualną witrynę zakupową.
Trudno odpowiedzieć na to pytanie w dwóch słowach. Nie jest to pewnie tak trudne, jak większości się wydaje (szczególnie jeśli chodzi o „ogarnięcie” wszystkich zamówień klientów, itd.), jednak wiadomo, że trzeba włożyć we własny biznes całkiem sporo pracy i czasu, niezależnie od tego, czy internetowy, czy prowadzony offline. Warto wiedzieć, w jaki sposób działają sklepy internetowe i jak zarządzają nimi ich właściciele.Myślę, że najważniejsze to wiedzieć, że sklepy internetowe i sposób ich działania zależny jest od oprogramowania, jakie wybierze właściciel. A opcji do wyboru na rynku internetowym mamy kilka. Pierwszą z nich jest darmowe (więc kuszące) oprogramowanie dostępne do ściągnięcia w internecie (typu Open Source). Kolejna to oprogramowanie pisane na zlecenie przez firmę informatyczną (od podstaw) i trzecia, czyli licencjonowane (dopasowane do potrzeb zlecającego), płatne oprogramowanie sklepu internetowego.
Właściwie trudno udzielić komuś w 100% trafionej rady, jakie oprogramowanie będzie akurat dla jego działalności dobre. Lepiej skupić się na krótkim przedstawieniu wszystkich trzech i powiedzeniu sobie, które zdecydowanie jest odradzane.
Raczej trudno polecić darmową wersję oprogramowania, ponieważ w ogóle nie jest dopasowana do indywidualnych potrzeb, a raczej szablonowa i mało elastyczna. Dostajemy w pakiecie moduły, które nie są w ogóle robione „pod nas”. Z części korzystamy, a część w ogóle nie jest przez nas używana.
Ponadto, nikt nie udzieli nam wsparcia przy zapoznawaniu się ze sposobem obsługi sklepu oraz w przypadku ewentualnych problemów, usterek (które przy darmowym oprogramowaniu mogą się zdarzyć). Z kolei jeśli chodzi o oprogramowanie pisane na zlecenie, polecam osobom, które potrzebują bardzo oryginalnych rozwiązań i mają spory budżet na swój przyszły biznes.
Najlepszym dla większości rozwiązaniem są sklepy internetowe, które pracują w oparciu o licencjonowane oprogramowania sprzedawane przez najlepsze firmy informatyczne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że firma sprzedająca nam jakiś swój produkt daje nam na niego gwarancję. A przynajmniej powinna! Ponadto, dobre firmy zajmujące się tworzeniem produktów e-commerce dają swoim klientom możliwość dopasowania modułów, funkcjonalności do indywidualnych wymagań, potrzeb. Dzięki temu sklepy internetowe mają wyłącznie funkcjonalność taką, jakiej faktycznie potrzebują i możliwość rozwoju w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba.
Odpowiadając po raz kolejny na pytanie, czy sprzedaż poprzez sklepy internetowe jest trudna, z pełnym przekonaniem powiem, że przy dobrym oprogramowaniu nie jest. Pamiętajmy jednak, aby wybrać dobrego wykonawcę tego typu produktów i postawić na możliwie najlepsze rozwiązanie. To właśnie od panelu administracyjnego naszego „silnika” sklepu, a dokładniej od systemu obsługi zamówień, sposobu zamawiania przez naszych klientów (a te wszystkie rzeczy zależne są właśnie od oprogramowania), zależy, czy będzie nam się dobrze sprzedawało, czy będziemy mieli problem z ogarnięciem całego biznesu. Sposób naszej pracy wpłynie przecież na sukces naszej firmy. Promocje w sklepach internetowych są niezbędne jak i zniżki w sklepach internetowych.