Sebile 1
Przy odrobinie szczęścia czasem można nad wodą zaobserwować kolorowego ptaszka. Siedzącego nieruchomo na gałązce tuż nad wodą. Jest to: Zimorodek zwyczajny ( Alcedo atthis) Linneus1758 - niewielki ptak rybożerny z rodziny zimorodkowatych, zamieszkujący południową i środkową Europę, północną Afrykę i południową Azję od Indii po Archipelag Malajski.

Nie odbywa regularnych wędrówek pojedyncze osobniki zimują nad niezamarzającymi zbiornikami wodnymi. Pozostałe przelatują do południowej części areału lęgowego.
W Polsce pospolity, lecz niezbyt liczny. Jest wielkości mniej więcej szpaka. Uważany za jednego z najpiękniejszych naszych ptaków, z uwagi na różną kolorystykę upierzenia. Wierzch ciała jest metalicznie niebieski, a spód cynamonowobrązowy.
Długi szary dziób u podstawy czerwony, krótki ogon, małe czerwone nogi. Białe gardło i policzki,
oczy ciemnobrązowe. Bardzo dobrze widoczny w okresie zimowym, kiedy przelatuje na tle białego śniegu jak mała błękitna strzała. Nad wodą samotny, spokojny niczym wędkarz.

Główną zdobyczą są małe rybki, na które czatuje siedząc na gałązce lub kołku nad powierzchnią wody. Na upatrzoną zdobycz rzuca się głową do przodu nurkując dość głęboko.
Zimorodek broni swojego obszaru wody na przestrzeni do 5 km.
Gnieździ się w stromych brzegach strumyków i niewielkich rzek, z których zwisają gałęzie i korzenie mogące służyć jako punkty obserwacyjne, wygrzebuje norki o długości niejednokrotnie 1 metra. Na końcu rozszerzona i wysłana opłukanymi ośćmi ryb.
Składa 6 - 8 jaj.
Młode opuszczają gniazdo po 22 - 27 dniach.
Teren, na którym się gnieździł opuszcza dopiero wtedy, gdy woda pokryje się lodem.
Niektóre ptaki zimują nad niezamarzającymi strumykami.
Długość całego ciała jest bardzo zmienna średnio wynosi 17 cm, masa ciała 23 - 35 g.

Zimorodek w Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Literatura:
1.      Jan Sokołowski ? Atlas Ptaki Polski.
2.      Internet Wikipedia
3.      Zdjęcia Marek Szczepanek i Bogusław Kotlarz


Komentarze   

norbiko
# norbiko 2012-02-02 09:37
Śliczny ptak.
*****
wedkarz2309
# wedkarz2309 2012-02-02 09:50
Piękny ptak :)
Osobiście nie rzadko go widzę, nad Odrą i jej dopływach :)

"...mała błękitna strzała..." - idealne porównanie... :)
Ikar
# Ikar 2012-02-09 11:34
fajne opowiadanko ! piękny ptak :)
okonek
# okonek 2012-02-10 19:58
To znaczy że ja miałem, wielkie szczęście. I nie tylko ja. Na Skawie, za mostem, po prawej stronie w Grodzisku jest piękna rynna, nad nią jest skarpa, jakby z piasku.
Tam w tej skarpie tysiące otworów a w nich tysiące Zimorodków. Kiedy się patrzy wydaje się być w raju, nie do opisania zjawisko, a jak one znikają szybko pod wodą pomiędzy kamieniami. Tam też bawiłem się muchą i spinningiem. :lol:
Spokojny
# Spokojny 2012-02-21 19:42
Ciekawy artykuł, Andrzeju.I piękny ten ptaszek.

Pozdrawiam

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się