Abu 1

Jestem zwykłym wędkarzem chcącym podzielić się swoimi "poradami" a raczej spostrzeżeniami dotyczacymi łowienia jazi.

Może na początku dodam tylko że staram się poławiać ten gatunek ryb za pomoca spiningu. Lubię ten sposób wędkowania poniewać pozwala na poznawanie większej ilości "miejscówek", poza tym w ten sposób to ja szukam ryb a nie one mojej przynęty.

 

Łowieniem jazi zaraziłem się oglądając zdjęcia oraz filmy o poławianiu techniką spiningową. Większa ryba (czyli jaź mierzący przynajmniej 30cm) jest rybą, której hol dostarcza wielu emocji. Walczy do samego końca i nie jesteśmy jej w stanie przewidzieć. W przeciwieństwie do samej walki i holu ryby, branie jest bardzo delikatne. I tutaj właśnie chciałbym się podzielić moją radą dla tych którzy chcą "zapiąć" na hak większe osobniki które w pobieraniu przynęt są bardzo ostrożne.

Moją sprawdzoną sztuczką na przechytrzenie dużego jazia jest:

- po pierwsze zamiana kotwiczki przynęty spiningowej na taką której odległość ostrzy od siebie nie przekracza 7mm (dodam tylko że jeśli stosuję blachy obrotowe to sa to numery 00, 0 oraz 1 a w przypadku woblerków są to woblery o długości do 4cm i uzbrojone tylko w końcową kotwiczkę. Zarówno na kotwiczkę blaszek jak i woblerów na trzonek kotwiczki zaciskam śrucinę ołowianą 0,4gr aby kotwiczka schodziła w wodzie szybciej.

- po drugie ostatnie 1,5 metra przed przynęta stosuję bardzo cienką plecionkę o średnicy od 0,04 do 0,06. Żyłka o bardzo małym przekroju (np.0,08) nie jest tak wytrzymała a większe jazie walczą ostro. Ponadto zarówno plecionkę lub żyłkę niezależnie od koloru malują wodoodpornym flamastrem na czarno, wtedy plecionka lub żyłka nie jest tak widoczna w wodzie i co ważne nie odbija światła.

Wykorzystując te porady można mieć szansę na takie jazie.
Z Wędkarskim Pozdrowieniem.

ja_41cm_110kg

Komentarze   

pisaq
# pisaq 2012-04-19 17:59
Witamy na WTV!
Pierwsza porada bardzo fajna i warta wypróbowania.
Druga jest nieco dziwna. Naprawdę uważasz, że 1,5m odcinek plecionki wzmocni Twój zestaw? Oprócz tego, że osłabiasz go niepotrzebnym węzłem (plecionka->żyłka), to jeszcze narażasz się na utratę ryby, gdyż plecionka jest mniej odporna na przetarcia.
Tekst trochę przykrótki, ale podoba mi się język, pomimo kilku literówek i błędów interpunkcyjnych. Do tego całkiem fajne zdjęcie. Szkoda, że nie dałeś więcej.
Cztery gwiazdki na zachętę.
Pozdrawiam,
Marcin.
PS Zapraszam do aktywności na portalowym forum ;)
kamil90
# kamil90 2012-04-28 15:09
Pierwsza porada warta wykorzystania i myślę że powinna być bardzo przydatna
a co do: Cytuję pisaq:
Naprawdę uważasz, że 1,5m odcinek plecionki wzmocni Twój zestaw? Oprócz tego, że osłabiasz go niepotrzebnym węzłem (plecionka->żyłka), to jeszcze narażasz się na utratę ryby, gdyż plecionka jest mniej odporna na przetarcia.


po co bawić się w dowiązywanie 1,5m plecionki i bać się o utratę ryby, skoro można założyć 150m bez żyłki i mamy problem z głowy(tylko że ja najcieńszej używam 0,18 a 0,04-0,06 jeszcze nie stosowałem i nie wiem jak się będzie zachowywać na kołowrotku)... A o malowaniu pierwszy raz słyszę ale chyba też to wypróbuje dzięki za fajną poradę ;-)
kamil90
# kamil90 2012-04-28 15:11
I ode mnie na początek 5 gwiazdek :lol:
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2012-04-29 12:44
Ale rybka ładna :-)
Skierosiek
# Skierosiek 2012-04-30 08:41
Cytuję pisaq:

Pierwsza porada bardzo fajna i warta wypróbowania.
Druga jest nieco dziwna.


Kolego pisaq - autor podaje swój sposób na połów jazi spinningiem i najwidoczniej te półtora metra plecionki się u niego sprawdza :)przecież inaczej by o tym nie pisał-zgadzam się z Tobą jednak, że można by było opisać czemu tylko 1,5 metra a nie tak jak pisał kolega kamil90 cała szpula.

ode mnie 5*
pozdrawiam i czekam na więcej ciekawych sposobów :)
rooster
# rooster 2012-05-01 19:49
Uważam że nie ma tu nic nadzwyczaj dziwnego, łatwo się domyślić o co tak naprawdę chodziło kol. juukii pisząc o zastosowaniu plecionki na 1,5 m. przed przynętą. Chodziło o maksymalne zmniejszenie widoczności końcowego odcinka i wyrównanie wytrzymałości całego zestawu. Z pewnością plecionka np. 0,08 będzie mniej widoczna jak żyłka 0,16 czy 0,18 a wytrzymała tak samo lub nawet bardziej***** pozdrawiam
tomek r.
# tomek r. 2012-10-11 07:47
Ja łowię jazie w Odrze na linkę nanofil 0.12 która ma kolor śnieżno biały i zapewniam was ze zarówno osobniki 30 cm a także osobniki 45+ nie maja problemu z widocznością linki i udaje mi się takie łowić. Łowię tylko na obrotówki tuż przy powierzchni. pozdrawiam.

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się