Penn Slammer III
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Szczupak - prawidłowe zacięcie

O:Szczupak - prawidłowe zacięcie 2013/08/20 18:39 #46363

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 48
Pozwolę się nie zgodzić z tą tezą.
Blacha czy wobler zawsze dla szczupaka będą przedmiotami twardymi (obojętnie na jakiej wędce), więc po braniu często wypluwa - jak zdąży się z zacięciem to dobrze. Przynęty miękkie czy żywiec są bardziej "przyjazne" i dłużej trzyma je w pysku.
Biorąc na żywca chwyta coś naturalnego - nie ma to porównania z przynętami twardymi typu błystka czy wobler. Jeśli łapie w paszczę naturalną rybę to ją połyka - z resztą łowiący na żywca często albo przegapiają pierwsze branie albo celowo czekają by głębiej połknął.
CRET
Ostatnio zmieniany: 2013/08/20 18:40 przez okonhel.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Szczupak - prawidłowe zacięcie 2013/08/20 19:04 #46364

• lolo_STG
  • lolo_STG Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
No nie do końca się z tobą zgodzę że nie czując oporu szczupak połyka przynęte głębiej. Przecież szczupak w wiekszości przypadków atakuje ofiarę od boku lub od tyłu i nie połyka od razu tylko odpływa w bezpieczne miejsce aby ją obrócić i połknąć .
A to jak głęboko złapie przynęte bardziej uzależnił bym od prędkości jej prowadzenia niż od wyczuwania oporu stawianego przez wędke .
Przy prowadzeniu wolnym zaatakuje pewniej i złapie głębiej bo ma chwile czasu na "wycelowanie" a w szybko płynącą przynęte walnie bez zastanowienia raz trafiając ledwie w ogon a raz zupełnie pudłując.

O:Szczupak - prawidłowe zacięcie 2013/08/20 19:15 #46365

• pers
  • pers Avatar
  • Wylogowany
  • Miłośnik przyrody
Gdyby szczupaki mówiły, to by nam powiedziały, w czym problem :laugh: Jednego popołudnia dwa szczupaki kręciły się przy mojej łodzi nie zwracając uwagi na żadne przynęty, oprócz czerwonej gumy 11 cm, podpływały, na przemian i łapały od tyłu do połowy i puszczały, za żadne skarby nie mogłem zaciąć, trwało to jakiś 10 minut. Spakowałem klamoty i zakończyłem w tym dniu łowienie

O:Szczupak - prawidłowe zacięcie 2013/08/20 19:22 #46366

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Niekoniecznie. Małego okoniowego twisterka wymiarowy szczupak praktycznie nie połyka. Delikatnie go bierze bo po co zużywać tyle energii na calowy twister czy kopytko. Wszystkie szczupaki złowione przez mnie na takie maluszki były zacięte za wargę lub w nożyczkach. Co innego mała przynęta generująca dużą falę akustyczną - mała wahadłówka czy wirówka łykana była już głębiej...
CRET

O:Szczupak - prawidłowe zacięcie 2013/08/20 20:58 #46368

• Zander96
  • Zander96 Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Ale takie same problemy są z boleniami. Nie raz pięknie uderzy i pusto. Nie pomaga wtedy ani żyłka, ani inna wędka.
Ostatnio zmieniany: 2013/08/20 20:59 przez okonhel.

O:Szczupak - prawidłowe zacięcie 2013/08/20 21:01 #46371

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Dlatego spinning nie jest nudny -zawsze coś się dzieje, ryby są nieprzewidywalne. Czasem nad rzeką widzisz fajną miejscówkę, wiesz ze tam jest ryba i prowadzisz przynętę. Jak już myślisz że nie wzięła i wyjmujesz przynętę, wtedy wyskakuje nad wodę i łapie w locie. Miałem takie zdarzenie u Persa na łowisku - szczupak wyskoczył do Slidera wiszącego jakieś 60 cm nad wodą.
CRET

O:Szczupak - prawidłowe zacięcie 2013/08/20 21:09 #46372

• pers
  • pers Avatar
  • Wylogowany
  • Miłośnik przyrody
Ja miałem takie zdarzenie 25 lat temu, szczupak wyskoczył do meppsa 3 z gumową rybka , kładka była wysoka, przynęta wyciągana w pionie i mepps za 15 dolców urwał się z żyłką :(

O:Szczupak - prawidłowe zacięcie 2013/08/20 21:35 #46374

• wedkarz2309
  • wedkarz2309 Avatar
  • Wylogowany
  • góró
okonhel napisał:
Miałem takie zdarzenie u Persa na łowisku - szczupak wyskoczył do Slidera wiszącego jakieś 60 cm nad wodą.

Ja nie, ale znajomy miał podobne zdarzenie. Rzucał wzdłuż pasa trzcin i w którymś rzucie zaczepiła się przynęta o trzciny i zawisła nad wodą. Nie musiał jej odczepiać, zrobił to za niego szczupak, który wyskoczył nad powierzchnię wody i ją "zjadł". Ile miał cm, nie pamiętam, ale został wyjęty ;)

O:Szczupak - prawidłowe zacięcie 2013/08/20 21:42 #46376

• Zander96
  • Zander96 Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Ja tak miałem w tym roku. Stałem w spodniobutqch na równi z pasem trzcin i gdy wahadłówka była nad wodą wyskoczył do niej szczupak. Zmieniłem przynęte na soft4 playa i wziął w następnym rzucie.
Ostatnio zmieniany: 2013/08/21 09:44 przez okonhel.

O:Szczupak - prawidłowe zacięcie 2014/01/15 21:10 #50894

• ROBERT666
  • ROBERT666 Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
Jeśli łowisz na ALGE 2 to trochę dziwne że masz spięcia, może przykręć hamulec mocniej a gdy już zatniesz zębatego odblokuj hamulec i wyreguluj. Trochę zabawy przy tym ale w moim wypadku to się sprawdza. Na blachę czuć wtedy naprawdę mocne kopnięcie...pozdro
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: spines21, glizdziarz, okonhel
Czas generowania strony: 0.050 s.