Berkley 1
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Kołowrotek karpiowy.

O:Kołowrotek karpiowy. 2011/02/28 23:07 #13605

• Adam
  • Adam Avatar
  • Wylogowany
  • znawca tematu
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dobra bo już się ta rozmowa zaczyna przeistaczać kłótnię o to kto miał rację. Ja myślę że każdy ma swoje doświadczenie i zgodnie z jego przekonaniami udziela porad. Jak ktoś tu wcześniej wspomniał ... "tyle porad ile wędkarzy". Ja z tego wszystkiego wysnułem wnioski i wyniosłem pewną naukę którą będę się kierował przy wyborze sprzętu w najbliższych latach. B) Łysy zauważyłem że podchodzi do wędkarstwa bardzo wyczynowo i proponował mi sprzęty takiej jakości które wytrzymają mocne obciążenia, jednak o większych kosztach. Okonek jednak doradzał mi sprzęt nieco tańszy i delikatniejszy co nie wyklucza że nie sprawdzi on się w trudniejszych warunkach.

Póki co odłożyłem kupno na późną wiosnę ... zobaczymy za te kilka miesięcy w jakim będę nastroju do wędkowania i wydawania pieniędzy. Na pewno zakupu dokonam bo kijek leży i czeka ... :cheer:

Pozdrawiam i dzięki wszystkim za udzielenie wszelkich porad ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Kołowrotek karpiowy. 2011/02/28 23:07 #13606

• maniek-pc
  • maniek-pc Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Ciekawi mnie tylko czy sazany można łowić tym samym kołowrotkiem co lustrzenie, bo mam wrażenie, że nie bardzo?!

O:Kołowrotek karpiowy. 2011/02/28 23:24 #13610

• saw
  • saw Avatar
  • Wylogowany
  • wędkoholik
Maniek, absolutnie nie można! Golce łowimy innym zupełnie zestawem niż sazana! inna wędka, kołowrotek, plecionka itp :woohoo:

O:Kołowrotek karpiowy. 2011/02/28 23:30 #13612

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 66
Koledze Adamowi chodziło pewnie o kołowrotek z wolnym biegiem - takie uznaje się za karpiowe co nie znaczy że nie można łowić na inne. Ale nasze akademickie dyskusje mogą zejść do poziomu kołowrotka "uklejowego" jeśli tylko komuś "zagotuje" się lekko. Ważne że koledzy chcieli pomóc Adamowi i coś na pewno pomogli w podjęciu decyzji - prześpi się parę nocy z tym, pomaca w sklepie i pewnie coś kupi.
CRET

O:Kołowrotek karpiowy. 2011/03/01 10:30 #13653

• norbiko
  • norbiko Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Skoro już Kolega Adam otrzymał od nas garść informacji a temat wątku jest kołowrotek karpiowy, pozwolę sobie na pewną ocenę.
Chodzi mi o potrzebę posiadania lub nie posiadania przez wędkarza kołowrotka z wolnym biegiem szpuli (LCS)
Powiem tak, jeśli o mnie chodzi to nie wyobrażam sobie innego rozwiązania, choć zanim finanse mi pozwoliły nabyć pierwszy kołowrotek z LCS minęło trochę czasu. Swoje pierwsze karpiowe podboje robiłem na „kołowrotku” ze stadionu o nazwie „Okuma” Obecnie łowi na nim mój syn
tak, łowiłem na kołowrotku którego nawet nie chciałem umieszczać na swoich fotkach, dlatego jestem tym nielicznym który uważa że na złomach z braku laku też się da połowić, w myśl mojej zasady (nauczysz się jeździć złomem pojedziesz i ekskluzywną limuzyną)
Zastosowanie wolnego biegu szpuli mógłbym porównać do hamulca walki (SDS) oczywiście jako wprowadzenie ułatwienia dla wędkującego, który jest na wyposażeniu niektórych kołowrotków spinningowych.
Czy jest on niezbędny? Otóż moje odczucie jest takie, że można się bez tego obyć.
Nie zmienia to jednak faktu, że wolny bieg na pewno jest rewelacją a już na pewno ułatwia nam życie.
Nastawiając się na dużą rybę słodkowodną (gatunek nie ma znaczenia) podstawowa zasada jest taka aby przy akcie zacięcia zawsze dłonią trzymać od dołu za szpulę powodując nie oddawanie przez nią pobieranej linki (żyłka, plecionka) Następnie gdy jesteśmy upewnieni, że nasza rybka miło faluje na szczytówce szybciutko ustawiamy hamulec na pożądany przez nas a raczej przez sytuację poziom. Zasada taka pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji zakładając, że nie zawsze łowimy na swoim sprzęcie bo np. zacinamy wędki naszego kolegi po kiju i nie mamy czasu oglądać gdzie u niego co trzeba włączyć czy wyłączyć, przy czym kolega akurat poszedł na k… itd.
Jednak aby ułatwić to zadanie (sytuacja taka sama jest przy SDS) produkuje się kołowrotki z wolnym biegiem, który tak jak w moim przypadku jest nie zastąpiony.
Oczywiście nie każdy z nich (systemów wolnego biegu) jest dla mnie pomocny , są np. takie wzorowane na angielskim systemie wolnego biegu, że ja posiadając taki kołowrotek byłbym bardziej umęczony niż zrelaksowany.
Pamiętajmy jednak ostatecznego wyboru dokonujemy my, powinniśmy zatem wiedzieć co najbardziej nam jest potrzebne.

Ostatnia edycja: przez norbiko.

O:Kołowrotek karpiowy. 2011/04/06 12:46 #16847

• pisaq
  • pisaq Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Temat stary i z wąsami, ale dorzucę swoje 3 grosze.
Nie jestem człowiekiem zamożnym, wręcz przeciwnie, dwa razy oglądam każdą wydaną złotówkę. Prawda jest taka, że ludzie o mniejszej zasobności portfeli nie mogą sobie pozwolić na kupowanie bubli.
"Tanio kupisz - psom wyrzucisz". Teraz się przekonałem, że lepiej raz zapłacić więcej i mieć spokój, niż co sezon wymieniać młynek za 100zł.
Tym bardziej jeżeli zawiedzie nas w najbardziej nieodpowiednim momencie...

Mam "kołowrotek karpiowy" z LCS za 100zł (Robinson FreeRunner 606) i powiem Wam tyle: śmiech na sali. Nowy młynek wyglądał OK, po nawinięciu 0,5km żyłki 0,30mm wyglądał już niemal profesjonalnie. Rzuty oddaje się całkiem przyjemnie, zestaw z ciężarkiem 50g na karpiówce 3lbs leci bardzo daleko.
Niestety, ten kołowrotek NIE NADAJE SIĘ na duże karpie. Nie nadaje się na żadne większe ryby. Po holu (kijem, nie kołowrotkiem!) kilku większych leszczy, kilku karpików (nie mylić z karpiami!) ów "betoniarka" jest tak rozklekotana, że nadaje się na kij pod marker :/
Ojciec ma dwa kołowrotki z wolnym biegiem, jeden to Conger Team Carp, taki sam klekot...
Takie rozwiązania zdają egzamin na linkach, leszczach czy płotkach, ale po co komu do tego wolny bieg szpuli i pojemność 1000m 0,30mm? :x
Powiem tak - wiedząc, że jakaś metoda połowu mnie wciągnie i mając świadomość tego, że często będę z niej korzystał wolałbym odłożyć przynajmniej te 200-300zł i kupić coś lepszego. W tym przedziale cenowym znajdziemy coś nieco solidniejszego.
Co jak co, ale kołowrotek (do każdej metody! Match, feeder, spinning) musi być solidny, przekonałem się o tym na własnej skórze... Młynek możemy sobie odpuścić przy... bacie :p
Pozdrawiam

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

O:Kołowrotek karpiowy. 2012/09/23 13:23 #36885

• bodzio239
  • bodzio239 Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
Ponieważ ja również nie mogę sobie pozwolić na kupno jakiegoś bubla ,a potrzebuję kołowrotka do wędziska , które miało być użytkowane jako zapasowe lecz będzie chodziło na zmianę z pozostałymi dwoma i aby nie przekładać kołowrotków chciał bym kolegów użytkujących Shimano Ultegrę 14000 zapytać o jego trwałość , wygodę użytkowania oraz o użyteczność i jakość zastosowanego w nim innego niż tradycyjny wolnego biegu . Pozdrawiam

This message has an attachment image.
Please log in or register to see it.

O:Kołowrotek karpiowy. 2012/09/23 16:02 #36892

• tomasz kwieciński
  • tomasz kwieciński Avatar
  • Wylogowany
  • góró
Fajnie że poruszyliście temat kołowrotków będę się przymierzał do kupna właśnie pod karpika. Na nowy sezon chciałbym mieć nowy kręciołek i nową wędeczkę.Już raz wydałem 100 zł na kołowrotek firmy Mistral i okazał się zwykłą tandetą, na bazarze 10 lat temu kupowałem leprze kręciołki,takie czasy.Niedawno kupowałem kołowrotek do spiningu i popytałem i okonhel doradził mi Spro 400 jestem super zadowolony z niego .Lepiej dołożyć tą stówę i mieć przyjemność z wędkowania.Takie jest moje zdanie .Pozdrawiam :)

Ostatnia edycja: przez tomasz kwieciński.

O:Kołowrotek karpiowy. 2012/09/24 07:39 #36900

• JKarp
  • JKarp Avatar
  • Wylogowany
  • moczykij
  • Otrzymane podziękowania: 1
bodzio239 napisał:

Ponieważ ja również nie mogę sobie pozwolić na kupno jakiegoś bubla ,a potrzebuję kołowrotka do wędziska , które miało być użytkowane jako zapasowe lecz będzie chodziło na zmianę z pozostałymi dwoma i aby nie przekładać kołowrotków chciał bym kolegów użytkujących Shimano Ultegrę 14000 zapytać o jego trwałość , wygodę użytkowania oraz o użyteczność i jakość zastosowanego w nim innego niż tradycyjny wolnego biegu . Pozdrawiam

Cześć
Klasa sama w sobie. Nie słyszałem, żeby ktokolwiek narzekał na jakość i walory użytkowe tych kołowrotków. Co do rozwiązania wolnego biegu i jego użyteczności - widziałem raz na żywo jak to działa. Może na początku wydawać nietypowe i uciążliwe ale myślę, że idzie się przyzwyczaić. Powiem Ci, że sam mam chęć na dwa takie kręcioły :woohoo:

@Tomek
Dobrą propozycją są Rybobi:
www.askari.pl/product/ryobi_proskyer_nose_/145/
Tylko coś mi tu się nie zgadza - moje Ryobi mają obie metalowe szpule a nie jakieś czarne i zapewne plastikowe.
Inne to :
www.sklep-karpiowy.pl/anacondakolowrotek...908.html?cPath=48_82
www.sklep-karpiowy.pl/sprokolowroteksupe...318.html?cPath=48_82
www.sklep-karpiowy.pl/okumapowerlinerfd6...814.html?cPath=48_81
JK

O:Kołowrotek karpiowy. 2012/09/24 11:25 #36903

• bodzio239
  • bodzio239 Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
JK - twoja opinia jest dla mnie bardzo pomocna . Spotkałem się również na którymś z for ze stwierdzeniem , iż Ultegra ma większą kulturę pracy niż BBLC o , którym również myślę .Ale Ultegra jest chyba znacznie lżejsza , a to dla mnie argument na plus. Jestem coraz bliżej decyzji o jej zakupie .

O:Kołowrotek karpiowy. 2012/12/13 20:17 #38552

• tomasz kwieciński
  • Wylogowany
  • góró
Witam czytam i czytam i sam nie wiem na jaki kręciołek kasę zbierać.Pochlebne opinie słyszałem na temat Ryobi Zauberze ale na niego musiał bym ze dwie świnie sprzedać ha ha (żart).Chciałbym aby miał wolny bieg i będę miał do wydanie ako 230 zł max .Posiadam jednego młynka firmy Pro Sport i maszyna spisuje się u mnie rewelacyjnie może coś z tej firmy poszukać .Sam już nie wiem .Może koledzy doradzą Pozdrawiam

Ostatnia edycja: przez tomasz kwieciński.

O:Kołowrotek karpiowy. 2012/12/13 20:30 #38553

• salto
  • salto Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
Witam,Ryobi Zauber to raczej pod spina,no chyba że chcesz karpiować blisko brzegu.
Do 230zł.kupisz Spro Super Long Cast Pro 460,młynek bardzo chwalony,używany też do połowu plażowego.
Jakbyś do tej sumy trochę dorzucił to kup Ryobi proskyer nose,naprawdę porządna maszyna,miałem okazję na niego łowić.W Askari jest za 270zł,szpule zapasową dorwiesz na allegro za około 40zł.

O:Kołowrotek karpiowy. 2012/12/13 20:36 #38554

• tomasz kwieciński
  • Wylogowany
  • góró
Dzięki za szybką odpowiedz .Spro jest z wolnym biegiem ?

O:Kołowrotek karpiowy. 2012/12/13 21:00 #38555

• salto
  • salto Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
Te które wymieniłem nie posiadają wolnego biegu,zresztą z tego co widzę to karpiarze odchodzą od wolnego biegu choć zdania są jak zwykle podzielone.Jeśli chcesz coś z wolnym biegiem to poszukaj wśród kręciołków okumy.
Bardzo dobra opinię mają Okumy Travertine,tylko nie mają szpul typu long cast.

Ostatnia edycja: przez okonhel.

O:Kołowrotek karpiowy. 2012/12/27 16:45 #38864

• Feederek
  • Feederek Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
salto napisał:

Te które wymieniłem nie posiadają wolnego biegu,zresztą z tego co widzę to karpiarze odchodzą od wolnego biegu choć zdania są jak zwykle podzielone.Jeśli chcesz coś z wolnym biegiem to poszukaj wśród kręciołków okumy.
Bardzo dobra opinię mają Okumy Travertine,tylko nie mają szpul typu long cast.

Okuma o której piszesz jest całkiem ciekawym kręciołkiem, mam taki 3 sezony i nic złego nie mogę o nim napisać. A kupiłem taki bo znudziły mi się moje 15-sto letnie kołowrotki Cormoran Freerunner Reel nr1. Mimo że maja swoje lata i dostały dobrze popalić pracują bez zastrzeżeń.Myślę że posłużą jeszcze kilka sezonów, bo z waszych wypowiedzi widzę że mało który wytrzyma tyle lat.
Nie wiele jest w sprzedaży kręciołków z przekładnią ślimakową. Tak jak Dam Quick 1220 czy Abu C4.I mocnym korpusem z alu.

W rozsądnej cenie na tą chwilę można kupić Shimano Catana. Mimo że nie ma 4 łożysk pięknie układa żyłkę i ma precyzyjny hamulec. Nie jest to kręciło karpiowy a używam go do ciężkiego feedera łowiąc karpie i jak na razie wytrzymał 3 sezony.Nie łowię wielkich karpi ale ósemki się trafiają i kręciołek wytrzymuje.

Kołowrotek karpiowy 2013/03/02 23:15 #41205

• ...:::ZAPŁON:::...
  • ...:::ZAPŁON:::... Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
Witam
Chciałem się poradzić w sprawie zakupu kołowrotka za ok 100 zł na karpia. Ktoś ma jakieś propozycje sprawdzone lub mu znane??
Z góry dzięki !

Ostatnia edycja: przez spines21.

O:Kołowrotek karpiowy 2013/03/02 23:50 #41206

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 66
Wątek powitalny jest tutaj:
wedkarstwotv.pl/forum/11-jeste-nowy/3-pr...?limit=20&start=1500
Na karpia raczej kołowrotka nie kupisz za 100 zł. Chyba że zamierzasz łowić karpie do kilograma.
CRET

Ostatnia edycja: przez spines21.

O:Kołowrotek karpiowy. 2013/03/03 08:07 #41211

• catrinna
  • catrinna Avatar
  • Wylogowany
  • znawca tematu
By mieć dobry kołowrotek i pewność, że wytrzyma hol karpia, musisz troszkę zainwestować.
allegro.pl/kolowrotek-okuma-travertine-5...0zl-i3061541708.html
allegro.pl/kolowrotek-okuma-travertine-t...0zl-i3053317170.html :)
Te to już się nadają na karpie ;)

Ostatnia edycja: przez okonhel.

O:Kołowrotek karpiowy. 2013/03/03 10:46 #41216

• JKarp
  • JKarp Avatar
  • Wylogowany
  • moczykij
Cześć
Za około 100 zł można kupić w miarę dobry i mocny kołowrotek. Oczywiście nie ukrywam, że im droższy ( chodzi o półkę cenową a nie o 10 zł :blush: ) tym lepszy. Znana karpiarzom firma Anaconda ma w swojej ofercie sprzęt drogi ale również sprzęt dla adeptów karpiowania. Jednym z nich jest:
www.sklep-karpiowy.pl/kolowroteksangeran...631.html?cPath=48_81
Robinson FR 506:
allegro.pl/robinson-kolowrotek-free-runner-506-i3023030578.html
JK

O:Kołowrotek karpiowy. 2013/03/03 15:17 #41230

• catrinna
  • catrinna Avatar
  • Wylogowany
  • znawca tematu
Ale lepiej zainwestować w coś pewniejszego ;)
Już za 150zł, będą lepsze :)

• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: spines21glizdziarzokonhel
Czas generowania strony: 0.131 s.