Clash 1
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Plecionka

O:Plecionka 2015/02/26 21:16 #56920

• Longin
  • Longin Avatar
  • Wylogowany
  • góró
  • Otrzymane podziękowania: 6
Ok. Zrobię tak. Mam kilka kijów które używam z innymi kołowrotkam i jest w porządku! Mam Penn'a,ale dużego morskiego.
Jestem Polakiem gorszego sortu, z ukrytą opcją niemiecką!
Ostatnio zmieniany: 2015/02/26 21:20 przez Longin.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

O:Plecionka 2015/02/26 22:34 #56921

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 44
Andrzej - Penny mają to do siebie że kiepsko układają cienkie plecionki i przy rzutach, szczególnie mocnych robia co drugi rzut brodę. To mocne maszyny ale mało subtelne. Przewiń tą plecionkę na inny kołowrotek i wszystko się zmieni jak u mnie.
CRET

O:Plecionka 2015/11/09 07:20 #58699

• glizdziarz
  • glizdziarz Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 57
Za pasem Nowy Rok i... sezon na pstrąga. I tu zaczyna się mój dylemat: plecionka czy żyłka? Do tej pory królowała u mnie na moich okolicznych pstrągowych wodach żyłka STROFT GTM. Niestety straciłem kilka robionych na zamówienie woblerów i zaczynam zastanawiać się nad przejściem z żyłki na plecionkę. I teraz pytanie co wybrać i jaka średnica? Łowię dość delikatnie i lekko. Kij do 15g wklejanka, kołowrotek rozmiar 2000, przynęty to głównie woblery pływające do 5-6cm i gumki na główkach do 8g. Wolałbym zostać przy żyłce bo nie nasiąka i na mrozie tak nie przymarza ale w moich okolicznych wodach bobry zrobiły już solidną robotę więc łatwo stracić przynętę. Do bardziej doświadczonych użytkowników plecionek kieruję pytanie jaką wybrać? Kryterium cenowe też jest istotne bo nie wydam za 135m 120-200zł. Z góry dziękuję za pomoc.
O rzut beretem od wielkiej dziury

O:Plecionka 2015/11/09 08:21 #58700

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Plecionka nie jest "lekiem na całe zło" ale część przynęt uratuje ale czy wszystkie? Wędkarstwo pstrągowe to niestety częste kupowanie przynęt. Na początku sezonu łowi się bliżej dna a to generuje straty.
Nie lubię chodzić na pstrągi zimą ale jak już się wybierałem to przy dodatniej temperaturze. Wtedy plecionka 0,10 mm, jak był minus to żyłka 0,22. W torbie obowiązkowo odczepiacz do przynęt typu V-Free z plecionką PP 65 lbs. Oczywiście do plecionki nie może być zbyt sztywne wędzisko ale z wklejanką też kłopot - potrafią nie wytrzymać przeciążeń w połączeniu z plecionką. Wystarczy że zatniesz zaczep i może być po wędce, z resztą widziałem kolegę jak zaciął 40-taka na zestawie wklejanka z plecionką i połamał ją w dolnej części - oczywiście hamulec dokręcony. O rozrywaniu pstrągowych pysków takim zestawem nie muszę mówić. Dlatego jeśli już plecionka to z miękką, kluskowatą wędką a łowienie zaczynamy od regulacji hamulca.
Co do samej plecionki i jej kosztów to wybór jest spory. Osobiście używam Mikado Nihonto Octa Braid 0,10 mm - przyzwoicie wytrzymała, mało spłaszczona, dość gładka i bardzo tania jak na tą jakość. Oczywiście są plecionki lepsze, bardziej okrągłe w przekroju, wytrzymalsze, wolniej tracące kolor itp ale kosztują 3-4 razy więcej. Nie polecam innych plecionek w tej klasie cenowej bo zazwyczaj są mocno przegrubione, bardzo szorstkie, nie mają większej wytrzymałości i często o przekroju deski parkietowej. Odradzam też kupowanie plecionek nieznanych firm po okazyjnych cenach. Kiedyś kilkanaście lat temu z kolegą kupiliśmy po szpulce linki z nazwą "Wanted" - po 2 godzinach pstrągowania zrobiła się z niej "wełna" i taką też miała wytrzymałość - rwała się w rękach.
Na pstrągach czy trociach i tak często trzeba coś urwać, więc z czasem plecionki ubywa. Jest różnica czy ubywa plecionki za 50 zł czy za 200 zł i w połowie sezonu trzeba dokupić a miało być niedrogo...
CRET

O:Plecionka 2015/11/09 09:28 #58701

• glizdziarz
  • glizdziarz Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
No i to jest wyczerpująca odpowiedź od fachowca, który zęby zjadł na niejednej plecionce. Z plećką do ciężkiego i grubego łowienia to problemów nie ma ale przy delikatniejszym już są. Muszę przyglądnąć się tej plecionce zaproponowanej przez Jacka.

O:Plecionka 2015/11/09 10:08 #58702

• Alex
  • Alex Avatar
  • Wylogowany
  • wędkoholik
  • Otrzymane podziękowania: 15
Do okoniowej "wklejanki" z brzegu używam MIKADO Octa Braid 0,08mm. Jak napisał @Okonhel, za tę cenę lepszej się nie kupi, a za wyższą też nie koniecznie. Ma deklarowaną wytrzymałość 5,15kg a już dwukrotnie wyholowałem nią (w lipcu i wczoraj) mocno rozgałęzione konarki o wadze dobrze ponad 5 kg. Wczoraj przy holowaniu tego zaczepu zdało też egzamin nowe wędzisko KONGER Maxim Twist 1-10g/300cm.
Pozytywnie oceniam też plecionkę MIKADO Trython, wydaje się, że ma nawet bardziej okrągły przekrój od Octa, a cenowo jest minimalnie droższa, tyle że zaczyna się od 0,10mm.
Obydwie nie mają nadmiernej tendencji do strzępienia się, nawet przy dość intensywnym spinningowaniu w łowisku obfitującym w zaczepy.
Nie doświadczyłem też żeby miały tendencję do tworzenia gniazd. Przez Ostatnie trzy dni po kilka godzin wędkowania nie utworzyły się gniazda ani @Nicce, ani mnie (kołowrotki JAXON Armand HTX 300M).
Wymuszony powrót syna marnotrawnego na łono monopolisty PZW :(
O/Nadnotecki, Koło RCK Rogoźno.

O:Plecionka 2015/11/09 10:31 #58704

• glizdziarz
  • glizdziarz Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Alex dzięki za odpowiedź. Kolejna plećka do rozważenia. Nurtuje mnie tylko jak obie sprawdzają się przy używaniu obrotówek? Na niektórych grubszych zwiększa to szanse na ptasie gniazdo przy rzucie. A jak z tymi?

O:Plecionka 2015/11/09 11:44 #58705

• okonhel
  • okonhel Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Grześ - obrotówka skręca każdą linkę, może bardziej te miękkie ale skręca każdą. Mikado jest sztywniejsza niż np Daiwa T8 Braid, więc wolniej się skręci ale każdą linkę da się skręcić. Trzeba szukać innych rozwiązań by nie skręcało. Są obrotówki z niesymetrycznym korpusem które nie skręcają linki, możesz zastosować małego spinerbaita a jak chcesz podłubać to mogę Ci na maila wysłać coś co zapobiega skręcaniu.
CRET

O:Plecionka 2015/11/09 16:11 #58708

• Alex
  • Alex Avatar
  • Wylogowany
  • wędkoholik
  • Otrzymane podziękowania: 15
Błystka ze specjalnym korpusem

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

mimośrodowe główki JAXON

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.

Można również lekko skrzywić - ok 30' - oś błystki powyżej strzemiączka.
Wymuszony powrót syna marnotrawnego na łono monopolisty PZW :(
O/Nadnotecki, Koło RCK Rogoźno.
Ostatnio zmieniany: 2015/11/09 16:12 przez Alex.

O:Plecionka 2015/11/09 17:48 #58710

• glizdziarz
  • glizdziarz Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Ja używam półkola z tworzywa (np klisza) o wielkości połowy monety 50gr. Wzdłuż krawędzi robię cztery otworki i przekładam przez to żyłkę lub plecionkę. Problem tylko jak jest wiatr to trochę znosi przy rzutach.

O:Plecionka 2017/01/03 11:11 #59848

• Robik
  • Robik Avatar
  • Wylogowany
  • kopacz robali
  • Otrzymane podziękowania: 1
Zgadzam się z Alexem - octa za tą cenę jest na prawdę plecionką godną uwagi której niestety wielu niedocenia prawdopodobnie z powodu robienia złego fejmu na forach... co jest niestety smutne
Za tę wiadomość podziękował(a): Alex
Moderatorzy: spines21, glizdziarz, okonhel
Czas generowania strony: 0.056 s.