Abu 1
images

Pomysł wprowadzenia w życie nagrywania interwencji  przez SSR PZW Kamienna Góra wywołał  na różnego rodzaju stronach internetowych i portalach burzliwe dyskusje. Dziś 31.05.2012 roku otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Państwowej Straży Rybackiej z dnia 29.05.2012 napisane na wniosek Ministerstwa Spaw Wewnętrznych dotyczące nagrywania i fotografowania sprawców wykroczeń i przestępstw wędkarskich oraz  osób zachowujących się agresywnie wobec strażników SSR .  Zadano pytania wysłane do Ministra Spraw Wewnętrznych:

  1. Czy Strażnik Społecznej Straży Rybackiej może nagrać na nośnik video sprawcę, który popełnia przestępstwo przeciwko ustawie o rybactwie śródlądowym? (w celu wykorzystania jako dowód w Sadzie?).
  2. Czy Strażnik Społecznej Straży Rybackiej może nagrać na nośnik video sprawcę, który popełnia wykroczenie przeciwko ustawie o rybactwie śródlądowym ( w celu wykorzystania jako dowód w Sądzie?).
  3. Czy Strażnik Społecznej Straży Rybackiej może nagrać na nośnik video agresywne zachowanie wobec siebie osoby np. kontrolowanej (aby uniknąć ewentualnych pomówień sprawcy agresywnego zachowania) w celu wykorzystania jako dowód w Sądzie?
  4. Czy takie nagrywanie (dokumentowanie) w powyższych przypadkach nie łamie prawa?

Otrzymane pismo informuje ,że Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej mogą dokonywać nagrań obrazu
i dźwięku przy użyciu kamer i innych urządzeń posiadających funkcję rejestrowania obrazu i urządzeń posiadających funkcję nagrywania dźwięku oraz sporządzania dokumentacji fotograficznej osoby lub osób, które popełniają przestępstwo lub wykroczenie  przeciwko przepisom ustawy o rybactwie śródlądowym i przepisów wydanych na jej podstawie.
Strażnik może również nagrać obraz video, uwiecznić dźwięk  oraz robić zdjęcia osoby, która podczas kontroli zachowuje się agresywnie, a nagranie to ma służyć jako dowód poglądowy do sprawy dla Sądu Rejonowego, aby strażnik społeczny mógł uniknąć ewentualnych pomówień sprawcy w celu źle przeprowadzonej kontroli przez strażnika SSR. Osobę nagrywaną należy poinformować, ze jest nagrywana. Co najważniejsze osoba, która została poinformowana o wykonaniu takich czynności podczas kontroli nie ma prawa żądać , aby strażnik SSR zaprzestał wykonywania takiej czynności oraz osoba nie może utrudniać wykonywania tej czynności strażnikowi.. materiał wraz z zawiadomieniem o wykroczeniu i przestępstwie przesyła się do odpowiedniego organu ścigania.
Dowody pozyskane poprzez utrwalenie dźwięku, obrazu lub dokumentacji fotograficznej nie mogą być upubliczniane i umieszczane na forach internetowych oraz przekazywane do publicznej wiadomości przez media bez zgody Sądu. Mam nadzieję, że powyższe rozwieje wszystkie wątpliwości i posłuży innym grupom Społecznej Straży Rybackiej działającej na terenie naszego Kraju.
Poniżej podaję linki do pisma Państwowej Straży Rybackiej .

Aby przeczytać pismo wejdź w linki poniżej:

http://img215.imageshack.us/img215/7305/ccf2012053100000.jpg
http://img521.imageshack.us/img521/6317/ccf2012053100001.jpg

http://www.spoleczna-straz-rybacka.com.pl/

{fshare}

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się