Clash 1

Nowa publikacja Stanisława Kałuckiego to pokłosie zawodu, który uprawiał przez lata. Przez jedenaście lat był komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Rybackiej w woj. ostrołęckim, później przez dziewięć lat pełnił funkcję komendanta Posterunku Terenowego w Ostrołęce Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie.

Liczne akcje, na które jeździł, i wiążące się z nimi wspomnienia zaowocowały dwudziestoma dwoma opowiadaniami, które mówią o kłusownictwie na wodach śródlądowych, na Narwi i Bugu. I o tym, jak je zwalczano.

W opowiadaniach – pisze Stanisław Kałucki w „Od autora" – starałem się przedstawić akcje przeciwkłusownicze, patrole prowadzone przez Państwową i Społeczną Straż Rybacką w terenie w sposób dynamiczny i ciekawy (...) Na końcu tej książki, w postscriptum, podałem całoroczne wyniki osiągnięte w niektórych latach. Jest to pierwsza książka w Polsce podejmująca temat kłusownictwa słodkowodnego.

Jest to więc swojego rodzaju pamiętnik tego – pisze w swojej recenzji Dorota Czyż – co działo się w życiu zawodowym autora. Ze względu na charakter w teksach są zrelacjonowane prawdziwe zdarzenia, choć pojawia się nieco fikcji literackiej. Dzięki temu opowiadania są bardzo interesujące.

A tak o książce pisze Karol Samsel: Doprawdy, dziwna to książka. Ma w sobie coś z pamiętnika, a także coś z rejestru We wstępie z łatwością odnajdujemy informacje o okolicznościach, w których kłusownicy i strażnicy powstawali.

Książka ukazała się nakładem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki.

źródł: to.com.pl

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się