Berkley 1

WMHSpojrzeń na wędkarską wiosnę jest bez liku. Zupełnie inaczej widzą ją amatorzy łowienia białorybu na grunt lub spławik, nizinni spinningiści,  karpiarze czy wreszcie miłośnicy trociowo-pstrągowych podchodów.

Dla jednych będzie to rozgrzewka i zaostrzająca wędkarskie apetyty przystawka przed pełnią sezonu, dla innych wytchnienie po surowości zimowego wędkowania spod lodu, wśród zasp i ślizgawic. Niektórzy dopiero teraz wyciągają wędki zza przysłowiowej szafy, ale są i tacy, którzy nie odkładali ich do kąta przez całą zimę. I tak dalej, i tak dalej.

Ich wszystkich łączy jednak oczywista dla każdego człowieka skłonność do korzystania z dobrodziejstw coraz cieplejszej aury. Ten sam odwieczny pęd, który po surowej zimie wyganiał z domu naszych przodków, działa także na nas. Podlega mu każdy, kto żyje w stałej łączności z naturą, a wszak my – wędkarze – właśnie tacy jesteśmy. W przeciwieństwie do wielu grup społecznych żyjemy bowiem w zgodzie z rytmem przyrody. Tak na marginesie, dbajmy o nią, aby to samo mogło powiedzieć następne pokolenie wędkarzy. 

Wiosna to nie tylko ciesząca oko świeża zieleń, ciepły wietrzyk i przygrzewające słońce, które umilają pobyty nad wodą. To także całkiem realna szansa na złowienie pokaźnej ryby. Wiele gatunków właśnie teraz zaczyna ożywiony żer po zimowym spowolnieniu.
Proponujemy Wam dziś zbiór artykułów, których autorzy omawiają różne aspekty i sposoby wiosennego wędkowania. Pomyśleliśmy o wszystkich najpopularniejszych metodach: odległościówce spławikowej, gruntówce ze szczytówką sygnalizacyjną, wędce karpiowej i spinningu. Podpowiadamy, jak łowić w różnych typach wód – od małych stawów i starorzeczy po... Bałtyk.
Takie właśnie jest pierwsze w nowym cyklu wydanie specjalne WMH. Kolejne będą się ukazywały regularnie co trzy miesiące i zawsze – jest to nowość – z  premierowym filmem lub filmami. Tym razem mamy dla Was dwa: o łowieniu karpi w wiosennych (i jesiennych) łowiskach oraz o poszukiwaniu coraz rzadszej w Polsce troci wędrownej.
To jednak nie koniec zmian. Jak już zdążyliście się zorientować, nasze nowe wydania specjalne można zaprenumerować osobno lub w połączeniu z „normalnymi” miesięcznikami. Po szczegóły odsyłamy na stronę www.wmh.pl/prenumerata, a także do zamieszczonej w każdym numerze WMH informacji na ten temat.

Dołączone filmy:

Zimne karpiowanie - jesień i wiosna

Zapraszamy Was na kilkudniową zasiadkę nad pewną niewielką żwirownią. Adrian i Kasia postanowili zapolować na karpie i udowodnić, że teraz - późną jesienią (ale również wczesną wiosną) można liczyć na wiele brań i emocjonujących holi.

Zimna aura wcale nie przeszkadza karpiowym zapaleńcom w uprawianiu ich ukochanego hobby. W materiale filmowym, który oddajemy w Wasze ręce, Adrian omawia krok po kroku prawidłową budowę zastawów, prezentuje używany przez siebie sprzęt, ale też podpowiada, gdzie szukać cyprinusów o tej porze roku i w tak zimnej wodzie. Dowiecie się ponadto, jak wybrać odpowiednią miejscówkę do położenia zestawów oraz czym i jak nęcić. Ciekawy i kompletny materiał instruktażowy, przeplatany licznymi holami pięknych, grubych karpi.

 

Szukając troci


Zimowe warunki bardzo często utrudniają wędkarskie wyprawy, zwłaszcza gdy nastają tęgie mrozy. Zamarzają kołowrotki, plecionki i przelotki, śnieg wciska się do oczu, a wychłodzone palce odmawiają posłuszeństwa.

Tym razem dwóch Pawłów – Mirecki oraz Nadrowski oraz Mateusz zapraszają Was na wyprawę nad rzekę łososiową. Arktyczne warunki oraz wciąż zmieniający się poziom wody w rzece nie ułatwiają łowienia, lecz nasi niestrudzeni łowcy nie rezygnują i próbują różnych przynęt oraz wielu sposobów ich prowadzenia. Czy udało im się przezwyciężyć zimę, ciężkie warunki oraz własne słabości? – tego dowiecie się, oglądając nasz najnowszy film.

W numerze:

  • Wstęp  3
  • Wiosna na słono 4 (Michał Krzyżanowski)
  • Łowienie odległościówką na płytkich zalewach (Marcin Kostera)
  • Wiosenny okoń w... zieleni 12 (Wojciech Krzyszczyk)
  • Method feeder na łowiskach specjalnych 16 (Damian Furmańczyk)
  • Wiosna na Pomorzu 20 (Paweł Mirecki)
  • Picker i wiosenne rozlewiska 24 (Kamil Walicki)
  • Wiosenne łowiska karpi 27 (Adrian Modzelewski)

 

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się