Clash 1

Kilka dni temu na nielegalnym połowie troci w pobliżu Stepnicy przyłapano… emerytowanego profesora Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Dowody są mocne i jednoznaczne: na zdjęciach wyraźnie widać pana profesora łowiącego w rzece, na której obowiązuje obecnie zakaz połowu. Sprawa została przekazana policji.– Skoro kłusować potrafi profesor, czegóż wymagać od zwykłych ludzi? – rozkłada ręce Artur Furdyna, zamiłowany wędkarz i absolwent wydziału rybactwa, który w zatrzymanym starszym panu rozpoznał swojego profesora.
Nie ma wątpliwości, że pan naukowiec wiedział, co robi: łowił na tarlisku, które onegdaj było tematem jego pracy naukowej. Od października do końca grudnia troci łowić nie wolno, jest okres ochronny.

Kłusownictwo kwitnie w najlepsze, choć zmieniają się metody. Jeszcze niedawno proceder polegał na staniu nad brzegami rzek i strumieni z widłami, którymi wybierano z płytkiej wody ryby płynące na tarliska. Patrole policji, straży gminnych i straży rybackich, których wiele pojawia się nad wodami w ostatnich latach, nieco ograniczyły skalę drobnego kłusownictwa. Prawdziwym problemem jest kłusownictwo zorganizowane, odbywające się z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu i metod omalże przemysłowego odłowu. To dobrze zorganizowany biznes, przynoszący przestępcom duże dochody, a ogromne straty w populacji szlachetnych ryb, z trudem odbudowywanej po latach dewastowania rzek.

24Kurier.pl

Komentarze   

marek j
# marek j 2014-11-08 12:52
Gdyby nie ten proceder każda rzeka Pomorza była by taką Morrum. Co do profesora nie wykształcenie stanowi o moralności w tym wypadku wędkarskiej. Dodatkowo wrzodzienica i salmonidy będą trudne do złowienia.
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2014-11-08 14:27
Może profesor ma za mała emeryturę ? :eek:
piter
# piter 2014-11-08 19:26
Naprawdę ręce opadają. My później naiwni kilometry nad rzeką robimy żeby choć jedną trotkę w sezonie złowić i wypuścić. Karać, karać i jeszcze raz karać.
Pawgas
# Pawgas 2014-11-09 10:59
Ja pier..... No brak słów po prostu.
sum100
# sum100 2014-11-15 01:22
No co...połowy w celach naukowych przecie...

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się