Berkley 2
SpecjalnyDobiega końca nasz minicykl wydań specjalnych WMH poświęconych łowiskom typowym dla danej pory roku. Poznaliście już nasze propozycje na wiosnę, lato i jesień, naturalną zatem koleją rzeczy przyszedł czas na zimę. Zimowe łowiska w Polsce…
Co można o nich powiedzieć?
Na pierwszy plan nieodparcie nasuwa się temat lodu. Swój sposób na grube jeziorowe leszcze z dużych i głębokich jezior skutych lodową skorupą opisał Bogdan Barton, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Właśnie zimą jest szansa na te największe sztuki, a nasz stały współpracownik podpowiada, jak się do nich dobrać w takich łowiskach.
Również Michał Krzyżanowski zachęca do podlodowego wędkowania, skupiając się jednak na poszukiwaniu przede wszystkim okoni zamieszkujących tonie jezior – tych dużych i tych zupełnie małych.
Przenieśmy się teraz nad bystro toczące swoje wody przepiękne rzeki Pomorza Zachodniego, a dokładniej – Regę i Inę. Zaprasza nas tam Dariusz Mrongas w poszukiwaniu walecznych srebrnych ryb z płetwą tłuszczową, czyli troci. Właśnie srebrnych, bo autor skupia się na łowieniu silnych i agresywnych srebrniaków. Surowe rzeki trociowe to zupełnie inny świat niż podgrzane wody elektrowni, takich jak rybnicka czy konińska. Do tego typu łowisk chce Was przekonać Paweł Szewc. W ciepłych wodach karpie żerują co prawda dobrze, ale zimowa zasiadka bywa sama w sobie przedsięwzięciem ekstremalnym. Na dodatek jest to wędkowanie bardzo specyficzne w zależności od typu łowiska (zbiornik czy kanał), warto się więc zapoznać ze wskazówkami autora. Bonusem jest krótkie omówienie organizacji zimowej wyprawy karpiowej na południe Europy.  No i na koniec Marek Forycki zachęca do zimowego łowienia muchówką pstrągów na Białej i Czarnej Przemszy. Polowanie na tęczaki i potokowce o tej porze roku bywa niezwykle urokliwe i każda ryba złowiona w siarczysty mróz „smakuje” podwójnie.

Na dołączonej płycie DVD znalazły się dwa filmy: „Method feeder na lekko” (tytuł mówi wszystko) oraz „Wędkarski wielobój”, w ramach którego nasza ekipa zmierzyła się z różnymi odsłonami pogoni za płetwą tłuszczową… 
Musimy nadmienić, że niniejsze wydanie specjalne WMH jest ostatnim z dotychczasowego cyklu wydawniczego. W 2015 r. płyta DVD „wraca” do miesięcznika, do którego będzie dołączana raz na kwartał. Po szczegóły odsyłam jednak do artykułu wstępnego numeru 99 WMH.

 

Spis treści:

Zimowe leszcze z dużych jezior - Bogdan Barton
Karpie z ciepłej wody - Paweł Szewc
Na błystkę i mormyszkę spod lodu - Michał Krzyżanowski
Srebrna troć - Dariusz Mrongas
Zimowe pstrągi - Marek Forycki

 

na dołączonym dvd:

Wędkarski wielobój

Cztery epizody, w czasie których pokażemy różne oblicza pogoni za płetwą tłuszczową i różne sposoby na ryby łososiowate. 

Spinning, sztuczna mucha i trolling; rzeki, wody stojące i Bałtyk; z brzegu, brodząc, z łodzi i z belly boata. Wszystko zaś w łowiskach gdzie spotkania z rekordową rybą są bardzo prawdopodobne, co nie znaczy że nasza ekipa miała łatwo w tym istnym wędkarskim wieloboju.

Method feeder na lekko


Pierwsza w WMH filmowa odsłona bardzo skutecznej i coraz popularniejszej w naszym kraju „metody”. Paweł i Marcin wybrali się na polskie łowisko, aby zaprezentować zarówno sposób łowienia na nią, jak i jej skuteczność. 

Instruktaże okraszone holami ładnych ryb pozwolą dosyć szybko zapoznać się z elementami zestawu do „metody”, sposobami przygotowania zanęt i prezentowania przynęty, a także wymaganiami sprzętowymi i strategią łowienia. Ten film to gratka dla dużej rzeszy sympatyków gruntowego łowienia ryb spokojnego żeru.

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się