Mitchell RTE

Łomżyńscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 27, 28 i 33 lata, w związku z nielegalnym połowem ryb z Biebrzy. Policjanci zabezpieczyli między innymi łódkę, sprzęt służący do połowów i ryby o wartości około 600 zł. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Dodatkowo, 33- latek i jego 27-letni kompan, odpowiedzą przed sądem za czynną napaść na funkcjonariuszy.

Łomżyńscy policjanci, którzy w nocy wspólnie ze Strażnikiem Państwowej Straży Rybackiej patrolowali brzegi Biebrzy, zauważyli łódkę, z której trzech mężczyzn nielegalnie łowiło ryby. Kłusownicy oświetlali wodę przy pomocy ręcznej lampy, a narzędziami kaleczącymi – tzw. ościeniami, wyławiali ryby z rzeki - informuje KMP w Łomży.
Gdy funkcjonariusze próbowali ich zatrzymać jeden z kłusowników zaatakował drewnianym wiosłem strażnika uderzając go w ramię, natomiast drugi atakował policjanta grożąc mu i wymachując metalowym ościeniem. Policjant oddał dwa strzały ostrzegawcze w górę.

Kłusownicy, rzucili się do ucieczki. Jeden z nich, próbował uciekać wpław na drugą stronę rzeki, jednak szybko został zatrzymany przez policjanta. Był to 33–letni mieszkaniec gminy Jedwabne. Niedługo później mundurowi zatrzymali też pozostałą dwójkę uciekinierów: 27-latka zamieszkałego na terenie gminy Wizna oraz 28-latka z gminy Jedwabne.

Policjanci zabezpieczyli również aluminiową łódkę, którą kłusownicy wykorzystywali przy nielegalnym połowie, dwa ościenie, siekierę, sieć typu drygawica i złowione ryby. Były to między innymi szczupaki i płocie, a także boleń, karaś oraz lin.

Trzej zatrzymani usłyszeli zarzuty nielegalnego połowu ryb w wyniku którego straty w wysokości około 600 zł poniósł Biebrzański Park Narodowy i za swoje postępowanie odpowiadać będą przed sądem. Za nielegalny połów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo 33-latek oraz jego 27-letni kompan, w prokuraturze usłyszeli zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Nasze Miasto Białystok

Komentarze   

jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2015-03-09 10:32
No to sobie posiedzą i będą mieli czas na rozmyślanie , czy warto było :-x
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
JKarp
# JKarp 2015-03-09 16:46
Odpowiednie służby, odpowiednie uprawnienia, odpowiednie działanie :-)
Dobre pytanie Jurek - czy było warto ?
JK
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2015-03-09 17:05
Co było warto , kłusować ? , czy zostać pobitym ? , pomimo , że służby odpowiednie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
JKarp
# JKarp 2015-03-09 17:17
Jurek kłusować i czynnie napaść na funkcjonariusza. No przecież nie pobitym ;-)
JK
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Pawgas
# Pawgas 2015-03-09 17:56
Kłusole nie rozpatrują tego czy było warto czy nie. Oni nad wodę idą jak po swoje - takie jest pobłażanie dla tego procederu, że ludzie ci mają zupełne wypaczenie rzeczywistości i uważają ryby za swoją własność.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
bbomba
# bbomba 2015-03-10 17:07
Dałbym najwyższy wymiar kary za to.Będą mogli przemyśleć co nieco.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
marek j
# marek j 2015-03-10 19:51
JKarp zgadza się, tylko to promil udanych zatrzymań. Jak widać w opisie, kłusole nie wystraszyli się odpowiednich służb i ich zaatakowali. Czy to Policja, OSA, Batman :lol:
kosmici jest mi obojętne jak walczą z patologią.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Longin
# Longin 2015-03-10 20:14
Karą dla takich bęcwałów powinna być kastracja! Może to by odstraszało! :cry:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
JKarp
# JKarp 2015-03-10 21:31
Longin ale oni nie gwałcili :D

@ marek j - Przecież płacimy na " ochronę wód ". Gdzie jest i na co idzie ta kasa ? Na pewno nie na ochronę wód. Kiedyś oglądałem na Discovery taką serię programów o Alasce. Był tam też wątek kontroli wędkarzy. Strażnik był sam, podpływał, sprawdzał uprawnienia, sprawdzał ryby , mierzył wielkość przynęt ( !!! ), wypisywał mandaty na kwoty niebagatelne. Dlaczego kuźwa tak nie może być u nas? Dlaczego PZW nie zatrudni na etat strażników z odpowiednim przygotowaniem ? Dlaczego u nas nadal pokutuje mit " o małej szkodliwości czynu " ? Dlaczego nikt nie występuje jako oskarżyciel posiłkowy na procesach ? Można by tak " dlaczego " długo. To tylko my na forach sobie pogadamy, popiszemy. Nikogo więcej to nie obchodzi. Panów z PZW ( OKRĘGI i ZG PZW ) obchodzi KASA !!!

JK
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
marek j
# marek j 2015-03-10 21:55
Nasuwa się banalna odpowiedź- bo to Polska właśnie. Niby w Europie a jednak obok :sad:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
clementino
# clementino 2015-03-11 17:51
Nie potrzebnie sie szarpali powinni spokojnie spłynąć do brzegu zapłacić po 300 grzywny i po sprawie :D :D :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Gilbert
# Gilbert 2015-03-12 13:39
Jak sobie przypominam spływ Biebrzą sprzed trzydziestu paru lat, sieci kłusownicze wisiały obok każdej chałupy nikt się nie krępował. Wątpię że dziś jest inaczej. To że złapali trzech spośród wielu kłusujących z dziada pradziada to miło, ja się ucieszę jak ich wsadzą do kicia, a znając realia prawie nic im nie zrobią. Polecam dyrekcji BPN zakup dronów - to przydatna maszynka do monitorowania dużych i niedostępnych obszarów takich jak rozlewiska Biebrzy. Pozwoli to zlokalizować amatorów łatwego mięsa i gnębić ich do skutku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
warhammer1982
# warhammer1982 2015-03-17 13:01
Na miejscu policjantów spuściłbym bym im porządny wpierdol nad tą wodą jak już byli skuci to by się odechciało śmieciom kłusować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować