Mitchell RTE


Boje o wędkowanie na jeziorach wokół Szczecinka zmierzają do szczęśliwego finału, od maja będzie tu można łowić ryby.

Satysfakcji z tego, że jego spotkania i interpelacje odniosły skutek, nie kryje poseł ze Szczecinka Wiesław Suchowiejko, który właśnie dostał pismo z Ministerstwa Rolnictwa.

Najważniejsze słowa z tego pisma to, że - cytujemy - "próbując zniwelować niekorzystne skutki wynikające z nieoddania w użytkowanie niektórych obwodów rybackich, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu zaproponował, wzorem roku ubiegłego, nieodpłatne wydawanie zezwoleń na prowadzenie amatorskiego połowu ryb w terminie od początku maja do końca października".

- RZGWodnej w Poznaniu uruchomił adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., na który każdy wędkarz może wysłać wniosek o wydanie zezwolenia na uprawianie amatorskiego połowu ryb na obwodach rybackich, w których uprawnionym do rybactwa jest dyrektor RZGW w Poznaniu - mówi Anna Małysz, rzeczniczka RZGW. Zastrzega, że równolegle trwają prace nad rozporządzeniem dzielącym obwód rybacki jezior szczecineckich na kilka mniejszych. To kwestia tygodni. Wtedy wędkarze jeszcze raz będą musieli wystąpić o zgodę na połów na akwenach, które ich interesują.

Na dziś jednak wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ten sezon będzie uratowany nie tylko dla wędkarzy, ale i całej branży żyjącej z turystyki wędkarskiej – ośrodków wypoczynkowych, gospodarstw agroturystycznych, sklepików itp..

Przypomnijmy, że w skład obwodu Gwda nr 1 wchodzą tak atrakcyjne jeziora jak Wierzchowo, Wielimie, Spore czy Drężno. W sumie około 3,5 tysiąca hektarów pod wodą. RZGW chce na jego bazie utworzyć obwód jeziora Wierzchowo na rzece Gwda – nr 1a, który będzie obejmował m.in. wody jezior: Wierzchowa, Studnicy, Łąkowego, Wierzchówka oraz obwód rybacki jeziora Wielimie na rzece Gwda – Nr 1c, który będzie obejmował m.in. wody jeziora Wielimie.

Ubiegłoroczny zakaz połowów to pokłosie kontroli NIK, która – choć w całkiem innym regionie Polski – zakwestionował prawo RZGW do pobierania opłata na akwenach nie mających wyłonionego użytkownika rybackiego. Poznański RZGW zaprzestał więc sprzedawać pozwolenia i na swoim terenie. Przed rokiem, już w trakcie sezonu, pozwolono jednak łowić wędkarzom.

Jak załatwić sobie zezwolenie? We wniosku wędkarz powinien zamieścić: imię i nazwisko, numer karty wędkarskiej, nazwę obwodu na którym chce uprawiać amatorski połów ryb, czas na który ma zostać wydane zezwolenie.

Bezpłatne zezwolenia będą wydawane od 1 maja do 31 października.
Pracownicy RZGW w Poznaniu odeślą wędkarzowi zezwolenie. W związku z koniecznością prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb, do zezwolenia dołączona będzie ankieta, którą wędkarz jest zobowiązany uzupełnić i odesłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie 14 dni od upływu terminu ważności zezwolenia.


Serwis Głosu Koszalińskiego

Komentarze   

marek j
# marek j 2015-04-27 19:20
Potwierdzenie informacji romek679. Dobra wiadomość dla okolicznych wędkarzy i tych co spędzą tam wakacje.
romek679
# romek679 2015-04-27 21:03
A ja proponuję żeby RZGW nie dawało zezwoleń tym którzy w zeszłym roku olali wysłanie rejestrów.

Marek to jest wygrana bitwa. Bo wojna idzie o Ustawę i podejście do rybaczenia.
Nie partykularny interes jednostki (rybaka) tylko dobro regionu, i między innymi wędkarzy którzy więcej kasy zostawiają niż wyłowi rybak. Na zachodzie zrozumieli tylko u nas jest BETON !!!
romek679
# romek679 2015-05-12 20:31
Ludzieeeeeee!!!! Tam gdzie nie ma rybaka, nie ma zarybiań SĄ RYBY !!! Kurde anomalia jakaś. Wbrew operatom, wbrew czcigodnym uczonym. Jak to się dzieje????
romek679
# romek679 2015-05-25 20:32
Chciałbym jeszcze TU podziękować Panu Posłowi Suchowiejce, Panu Jacku Kolendowicz (WŚ), Panu Rajmundowi Wełnic ( GK-24), Przemkowi Morczek ( KM), Grzesiowi i innym którzy byli zaangażowani w SPRAWĘ.
A WW oczywiście jak co roku miało to gdzieś. Skończą jak ex Prezydent z takim podejściem.

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się