Spiderwire Smooth


Zamiast do skarbu państwa pieniądze od wędkarzy łowiących nieprzepisowo mogły trafiać do PZW. Proceder może trwać od lat.

Posiadanie odpowiednich uprawnień do korzystania z łowisk śródlądowych kontroluje Państwowa Straż Rybacka, a w jej imieniu także Społeczna Straż Rybacka. - Jeśli dana osoba nie ma karty wędkarskiej i/lub zezwolenia na połów w danym miejscu, społeczni strażnicy spisują notatkę służbową z danymi wędkarza - wskazuje uprawnienia SSR Jan Świerczewski, komendant PSR w Szczecinie. - Mogą także zarekwirować sprzęt wędkarski, jako dowód w sprawie. Na tym jednak kończą się ich uprawnienia. Nie mają prawa nakładać żadnych mandatów, a notatkę za każdym razem mają obowiązek przekazać nam lub policji.

Dalej to już PSR, ewentualnie sąd decyduje o wysokości kary - 200-500 zł. My jednak dostaliśmy informację, że na okołokoszalińskich łowiskach bywa inaczej. - Społeczni strażnicy obiecują możliwość uniknięcia mandatu w zamian za "dobrowolną wpłatę" na koszaliński okręg Polskiego Związku Wędkarskiego - mówią działacze związku (nazw. do wiad. red.).

Wcieliliśmy się w przyłapanego bez uprawnień na Jez. Rosnowskim i zadzwoniliśmy do prezesa koła zrzeszającego strażników SSR, którego numer widnieje na niektórych notatkach wręczanych wędkarzom. Kiedy wyjaśniliśmy "problem", mężczyzna nie był zdziwiony i zachowywał się bardzo rutynowo. - Proszę przyjść z dowodem wpłaty, a załatwimy sprawę mandatu - zakończył, kiedy zobowiązaliśmy się do wpłaty 150 zł na "zarybianie".
Serwis Głosu Koszalińskiego

Komentarze   

jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2015-06-16 10:21
Jest to dla mnie okropne draństwo :-x , jeżeli tak bywa , to zapewne za przyzwoleniem cichym Prezesa :eek: , i ogromny wstyd dla innych społecznych strażników , którzy są po to przede wszystkim , żeby pomagać , informować , uczyć wędkarzy , a walczyć z patologią , jest mi za nich po prostu wstyd :oops:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
JKarp
# JKarp 2015-06-16 12:07
Ja znam co najmniej jeden okręg PZW gdzie strażnicy SSR postępowali w podobny sposób. Nawiązałem nawet korespondencję z Komendantem PSR który w kilku słowach odniósł się do takiego procederu. Oczywiście był zdziwiony i zbulwersowany takimi praktykami. Odciął się od tych praktyk i wyraźnie napisał, że SSR nie ma takiego prawa. Niech to będzie nauczka dla co niektórych strażników SSR. Przez takich ludzi cierpi cała straż SSR a doskonale wiem i znam strażników SSR, którzy są prawi, sprawiedliwi i gotowi służyć pomocą. Pozdrawiam Mirka, Jurka, Krzyśka, Krzyśka i Tych, którzy są takimi Strażnikami.
JK
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
mirasek
# mirasek 2015-06-16 15:52
Witajcie Koledzy. Janusz zdziwiłeś mnie, że w końcu się przekonałeś;). Odniosę się do artykułu. Pobieranie jakichkolwiek pieniędzy lub obiecywanie o nie kierowanie sprawy na drogę sądową w zamian za tzw. "dobrowolną wpłatę" jest rażącym naruszeniem obowiązującego prawa. Ten przypadek to wstyd dla SSR i PZW. Pozdrawiam wszystkich uczciwych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
kapselek
# kapselek 2015-06-19 12:48
POZDRAWIAM EKIPĘ. Jestem tego samego zdania co Jurek,Janusz,i Mirek.Musimy dbać o swoją reputację i postępować zgodnie z prawem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
jaqback
# jaqback 2015-06-23 13:22
Niestety nie łowię za dużo z powodu dwójki małych dzieci, ale SSR w Bydgoszczy chyba niewiele robi w mieście. Na kanale Bydgoskim kłusole łowią w pobliżu śluz a nawet na samej budowli. Zgłaszałem kilka razy ale nadal proceder trwa.. przy opłacie składki dostałem informację, że wiedzą o procederze ale zaraz było tłumaczenie, że np. tubylcy szybko się zwijają. Nawiasem mówiąc, jak płacę za pozwolenie to na moją prośbę o akwen w którym często sprawdzają mogliby odpowiedzieć. Z chęcią bym tam pojechał łowić. Miałbym pewność, że kłusownik ma tam mocno pod górę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
mirgag
# mirgag 2015-06-24 23:50
Kto finansuje działalność SSR i PSR? PZW dzięki opłatom wędkarskim, czyli ze składek. Często koła PZW same dofinansowują Strażników. Prawda?
Jeśli mandaty wpływają dzięki Wam do skarbu państwa, a Wy Szanowni Strażnicy utrzymywani jesteście ze składek Wędkarzy, to wreszcie, kogo Wy reprezentujecie? Wędkarzy, czy pensje urzędników i polityków?
Wobec tego stanu rzeczy, Polski Związek Wędkarski powinien zorganizować własne służby ochrony swego majątku, a Wam – Szanowni Strażnicy – nie powinien PZW nawet pozwolić zbliżać się do wody. Czy Wam się to podoba czy nie, działacie na szkodę Polskiego Związku Wędkarskiego i Wędkarzy w nim stowarzyszonych, bo zadośćuczynienie w postaci np. mandatu za wyrządzone szkody np. przez złodziei ryb nie idzie dla poszkodowanego koła PZW, tylko dla Waszych mocodawców.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2015-06-25 10:50
Praca społecznych strażników jest darmowa i nie mogą oni wystawiać mandatów , a jak jest gdzieś inaczej , to grozi prokurator :-x
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
mirgag
# mirgag 2015-06-25 14:30
Nikt nie powiedział, że SSR wystawia mandaty, ale jasno choćby tekst informuje, że SSR przekazuje sprawę PSR lub policji, którzy następnie napychają kieszenie politykom i prawnikom pieniędzmi często Wędkarzy, którzy popełnili lub nie jakieś drobne niedopatrzenia, (ale powiedzmy że pieniędzmi złodziei majątku Wędkarzy za popełnione szkody).

Nie zmieniaj więc Kolego tematu.

Wasi mocodawcy (jak np. starosta, który Was powołuje) szkód nie ponieśli, tylko Wędkarze opłacający składki i zarządy Kół PZW.

Szkody ponieśli również oddani sprawie działacze, którzy wnieśli swój czas i często własne pieniądze w pomnażanie majątku Wędkarzy.

Pytam więc: Dlaczego działacie na szkodę PZW i ich Wędkarzy?

„Praca społecznych strażników jest darmowa (…)” – to tym gorzej dla Was. Bo nawet niewolnicy nie pracowali za darmo... a wysługiwać się "swemu panu" staroście (kiedy on bierze tłustą pensję)za darmo, to co to jest?...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2015-06-25 15:49
Cytat:
Nikt nie powiedział, że SSR wystawia mandaty, ale jasno choćby tekst informuje, że SSR przekazuje sprawę PSR lub policji, którzy następnie napychają kieszenie politykom i prawnikom pieniędzmi często Wędkarzy, którzy popełnili lub nie jakieś drobne niedopatrzenia, (ale powiedzmy że pieniędzmi złodziei majątku Wędkarzy za popełnione szkody).
O tym wyraźnie mówi Ustawa z 18.04.1985 roku z poprawkami 8) Jeżeli Ty kolego byłbyś świadkiem przestępstwa , to co byłbyś bierny , czy powiadomiłbyś Policję , że okradli staruszkę , to również przestępstwo :eek:

I nie szukaj zgrzytu , bo koledzy strażnicy dawno się w w/w postach wypowiedzieli na ten temat. Tak widocznie jestem niewolnikiem , jeżeli chodzę na zarybiania i sprzątam po wędkarzach śmieci na brzegach akwenów.Mi to pasuje za darmo ( a nawet dopłacam ze swego ), może chcesz to wynagrodzić --- nie brudź nad wodą .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
kapselek
# kapselek 2015-06-25 16:03
Kol. mirgag. Z Twojej wypowiedzi wynika że SSRyb. nie powinna istnieć. I co dalej ? Na wodach PZW wolna amerykanka? Nikt nie pilnuje-hulaj dusza,piekła nie ma.Chciałbyś tego? Nie sądzę. Gwarantuję Ci ze już byś nie połapał bo nie byłoby co. PZW poniosło by jeszcze większe straty w związku z zarybianiem (o ile były by w ogóle możliwości dorybiania)To że pracujemy za friko to jest nasz wybór a nie przymus.Jeżeli chodzi o MK. nakładane przez instytucje państwowe to tego my nie zmienimy. Jeżeli na drodze dojdzie do kolizji i Policja nakłada sprawcy mandat to gdzie idą pieniądze ??? do poszkodowanego? Nie. Idą do Skarbu Państwa i pewno do ,,polityków".Dobrze by było żeby chociaż część pieniędzy za wykroczenia wędkarskie trafiała do PZW jako rekompensata za poniesione szkody wyrządzone przez kłusowników i nieuczciwych wędkarzy.Może to miałeś na myśli.Tego niestety nie wiem. SSRyb jest organizacją społeczną działającą nieodpłatnie dla dobra wszystkich wędkarzy (tych zrzeszonych w PZW i tych niezrzeszonych).Nie mamy więc nic wspólnego z niewolnictwem bo pracujemy DOBROWOLNIE Z WŁASNEJ I NIE PRZYMUSZONEJ WOLI !!! I to proszę docenić i uszanować Strażnik SSRyb z 30-letnim stażem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
mirgag
# mirgag 2015-06-25 18:26
Moi Szanowni Koledzy Strażnicy.
Jurku. Piszesz: „I nie szukaj zgrzytu , bo koledzy strażnicy dawno się w w/w postach wypowiedzieli na ten temat”. Otóż mnie nie interesuje zdanie (teraz, w tym temacie) Kolegów Strażników, mnie interesuje odpowiedź na zadane pytanie. Ty nadal nie odpowiadasz, tylko odwracasz kota d…
Kapselek Kolego. Nie tyle chciałbym likwidacji SSR czy SSR, ile chciałbym abyście działali na rzecz PZW i Wędkarzy.
To nie ja to zrobię, ale to Wy musicie… wpierw zrozumieć bezsens Waszych działań, by rozpocząć proces, gdzie będziecie ludźmi Wędkarzy, PZW czy innej organizacji, która z wami podpisze umowę na ochronę – nazwijmy to umownie – majątku. To TY Kolego Kapselek, jako społecznik z 30 letnim stażem masz doświadczenie i „z niejednego pieca jadłeś”. To Ty i Tobie podobni jesteście władni wpłynąć na nawet kształt ustawy, czy choćby regulaminu, który opracowała Wam obecnie rada powiatu zza biurek.
Cytuję: „Dobrze by było żeby chociaż część pieniędzy za wykroczenia wędkarskie trafiała do PZW jako rekompensata za poniesione szkody wyrządzone przez kłusowników i nieuczciwych wędkarzy. Może to miałeś na myśli. Tego niestety nie wiem”.
Ależ to miałem na myśli. Przeczytaj jeszcze raz mój tekst i doskonale mnie zrozumiałeś. Natomiast nie zgadzam się, że pracujecie dla dobra Wędkarzy (choć oczywiście nie macie na to wpływu, to bądźcie świadomi swojego postępowania).
Wyprzedzę ewentualne Twoje pytanie, dlaczego zarzucam Wam błędy? Otóż sam byłem wiele lat sekretarzem, później prezesem i znam każdy ból koła. Szlag mnie trafiał, kiedy na 80 dzieci Szkółki Wędkarskiej otrzymywałem na Dzień Dziecka, na zorganizowanie imprezy 400 zł, bo tyle mogłem otrzymać.
Kiedy pojechaliście po tytułowym Prezesie, to we mnie się zagotowało. To Gość ma rację, to chłopina pomyślał jak zdobyć trochę pieniędzy na cele statutowe, a Wy pojechaliście po nim jak po psie.
Kolego Kapselek. Doceniam bardziej Waszą pracę niż mógłbym to wyrazić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
romek679
# romek679 2015-06-25 22:03
Następny bubel prawny. PSR została powołana kiedy to jeszcze były PGRY rybackie czyli państwowa gospodarka . I w imię jakiego prawa PSR ma kontrolować wody cudze??? PZW niech sobie własną straż powoła. A PSR niech kontroluje gospodarkę PZW i innych dzierżawców. Wody przepływowe są w jurysdykcji RZGW i w formie przetargów oddawane w dzierżawę , więc niech dzierżawca sobie pilnuje swojej wody a nie PSR za nasze publiczne pieniądze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować