Spiderwire Smooth


Wciąż nieznane są przyczyny śnięcia tysięcy ryb w jednym z jezior w Ostrowcu Świętokrzyskim (woj. świętokrzyskie).

Badania wykazały na razie, że w wodzie był bardzo niski poziom tlenu. Dlaczego? Nie wiadomo. Śnięte ryby zauważyli wędkarze.
Z oświadczenia wydanego przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska wynika, że w jeziorze był zbyt niski poziom tlenu. Inspektorat nie wskazuje jednak, co mogło być tego przyczyną.

 

W wodzie nie wykryto żadnych substancji chemicznych.
Przyczyny nieznane

Jak mówi reporter TVN24 Leszek Labłak, przyczyn, dla których w wodzie znajdowała się niewystarczająca ilość tlenu może być wiele. Jedną z nich jest upał. Drugą: podniesiony poziom wody w stawie.

- Jakby ktoś dużo wody dopompował, co spowodowało podniesienie osadów z dna - zaznacza Kabłak. Na miejscu rybacy i strażacy usuwają martwy narybek.

Wędkarze, którzy natknęli się na tysiące martwych ryb pływających w jeziorze należących do związku wędkarskiego mówili: "jest masakrycznie". - Padł chyba cały narybek, staw jest cały biały. To około trzech ton martwych ryb: sandacze, karpie leszcze – wyliczał Tadeusz Soja, komendant powiatowy społecznej straży rybackiej.

"Kilka dni temu wszystko było w porządku"
- Tragedia. Wędkowaliśmy tutaj i piękne ryby brały. Widocznie to te upały – mówił Marek, inny wędkarz.

Zaznaczył też uwagę, że na sąsiednim stawie należącym do prywatnego właściciela żadnych śniętych ryb nie ma.

Gdy rybacy dokonali tego makabrycznego odkrycia o sprawie powiadomili straż pożarną. Robert Grudzień z JRG tłumaczył, że na początku było trudno ocenić, co się właściwie stało, bo na jeziorze nie było widać miejsc ewentualnych skażeń.

Sprawę śniętych ryb bada też prokuratura.

tvn24.pl

Komentarze   

ryzel1976
# ryzel1976 2015-08-21 15:29
Kolejna tragedia dopadła wędkarską brać.
Można tylko gdybać czy śnięcie nastąpiło z przyczyn naturalnych - okropny upał który zdominował niemalże całą Polskę, czy też ktoś pomógł ( zatruł wodę ) :cry: .
Zastanawiające jest to co pisze autor,że w sąsiednim stawie do tego zjawiska nie doszło ? Ukształtowanie dna, osady w zbiorniku ? Prawda jest taka, że coś tu jest nie " halo ". :o
Adam
# Adam 2015-08-24 09:37
Natura poradzi sobie z upałami bez ingerencji człowieka, ponieważ o tej porze roku w wodach roślinność jest najbardziej bujna,a co za tym idzie - tlenu produkowane jest więcej.
Moim zdaniem, ktoś maczał w tym jeziorze swoje brudne palce i takie oto mamy teraz skutki :-|
jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2015-08-26 10:19
Równie dobrze ktoś mógł wlać , wrzucić , wsypać coś do tego akwenu i związało ( zużyło większość tlenu w wodzie ) pozbawiając ryb życia.

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się