Abu 1


We wtorek, 17 listopada wczesnym rankiem funkcjonariusze Posterunku Państwowej Straży Rybackiej w Kościerzynie wspólnie ze strażnikami Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Kartuskiego zatrzymali na gorącym uczynku kłusownika ryb na jeziorze Mielonko w Kartuzach. Mieszkańcowi powiatu bytowskiego grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek 16 listopada Posterunek Państwowej Straży Rybackiej w Kościerzynie otrzymał telefoniczne zgłoszenie od Komendanta Powiatowego Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Kartuskiego Wojciecha Gillmeister o zastawionych sieciach na jeziorze Mielonko w Kartuzach. Funkcjonariusze wspólnie ze strażnikami z powiatu kartuskiego rozpoczęli obserwację akwenu celem ujęcia sprawcy kłusownictwa.

- W nocy z 16/17 listopada funkcjonariusze PSR i strażnicy SSR rozlokowali się w strategicznych miejscach jeziora Mielonko i zaczęli obserwować linię brzegową i zastawioną sieć. Nie było żadnej pewności, że właśnie tej nocy kłusownik zacznie działać, ale intuicja i doświadczenie podpowiadały strażnikom, że kłusownik wpadnie w ich ręce - informuje Wiesław Troka, Komendant Posterunku PSR w Kościerzynie.

Tuż po godzinie 4. nad jeziorem zaparkował VW Caddy, z którego wysiadł mężczyzna.

- Mężczyzna napompował ponton i wypłynął nim na jezioro w miejsce zastawionych sieci. Pospiesznie wyciągnął sieci umieszczając je w pontonie, po czym popłynął w miejsce, gdzie pozostawił samochód. W tym czasie strażnicy byli już przygotowani na jego "powitanie". Został zatrzymany w trakcie przenoszenia do samochodu skrzynki z rybami - podaje Wiesław Troka.

Zatrzymany to mieszkaniec gminy Czarna Dąbrówka. Efekt jego nielegalnego połowu to 20 szczupaków o łącznej masie 16,2 kg, karasie złociste (7 sztuk - 2,1 kg), okoń (0,3 kg) i leszcze (6 szt. - 1,4 kg). W sumie wartość ryb to około 500 zł. Strażnicy zabezpieczyli też sieci stawne, wiosła, ponton, skrzynki oraz kotwicę do podejmowania sieci.

Sprawę przekazano do Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach celem wszczęcia dochodzenia. Za kłusownictwo mężczyźnie grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Dodajmy, że straż rybacka systematycznie monitoruje jeziora. Na bieżąco zdejmuje zastawiane sieci i żaki. Jak podkreślają strażnicy, złapać kłusownika na gorącym uczynku nie jest prostym zadaniem. Wymagało wielogodzinnych obserwacji, ale jak dodają, opłacało się.

Zaledwie w tym roku straż rybacka wystawiła już około 50 mandatów za nielegalny połów ryb.

Kartuzy Info

Komentarze   

jurek-strażnik
# jurek-strażnik 2015-11-25 16:03
Jesień to prawdziwe żniwa dla kłusowników .
pop4
# pop4 2015-11-25 20:04
powinni mu tak dowalic az by sie osral
jure
# jure 2015-11-28 15:33
W tym przypadku o ile się przepisy nie zmieniły,samochód tez powinien być zabrany jako narzędzie kłusownicze.
jure
# jure 2015-11-28 15:34
a samochód do likwidacji
Jacek Sasak
# Jacek Sasak 2015-11-28 15:49
Wreszcie szkoda że tak rzadko nad wodami się ich tępi kopią doły na drogach dojazdowych stawiają wnyki oprócz sieci na Wiśle to jest szok co się dziej ale są bezkarni niestety tu gdzie wędkuję Wisła W6 W7 nawet raz w tym roku nie byłem kontrolowany a co do kary to ten drań powinien już zostać bez samochodu i kolegium takie że nigdy do głowy by mu nie przyszło bawić się siecią.Pozdrawiam
matyldaleona
# matyldaleona 2015-11-29 14:54
Należałoby sobie życzyć by straż rybacka z takim zapałem walczyła z pozostawianiem stert śmieci nad brzegami jezior przez wędkarzy i turystów.
Klopsik1
# Klopsik1 2015-12-04 20:08
Ja się w ogóle dziwię, że za 1400zł pensji ktoś pracuje zawodowo jako strażnik państwowy. Dobrze, że są ludzie co społecznie wspomagają państwówkę.
Kamil23
# Kamil23 2015-12-06 17:36
50 mandatów i oni sie tym szczycą ? to chyba niezbyt wiele patrząc na ilości ludzi z kijami nad woda
Tomcio
# Tomcio 2015-12-08 15:37
Klopsik1. a skąd Ty wiesz, że Oni zarabiają 1400zł? Z tego co ja wiem to oni mają grubo powyżej 3 tysi na rączkę plus dodatki, także nie gadaj głupot. A nawiązując to tematu to brawo za akcję.

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się