Berkley 2

W ubiegły weekend na rzece Guadiana, w okolicy miasta Merida w zachodniej Hiszpanii, odbyły się XXIII Spławikowe Mistrzostwa Świata Kobiet. Wielki sukces osiągnęły nasze zawodniczki.

Polki walczyły tytuł drużynowego Mistrza Świata. Nasza ekipa osiągnęła doskonały wynik, łowiąc w ciągu dwóch dni 146,533 kg ryb oraz zdobywając 33 punkty sektorowe.

 

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła reprezentantka Włoch Silvana Turrini. Złota medalistka zdobyła 3 punkty sektorowe i złowiła 36,674 kg ryb. Najlepszy wynik jednej tury tej zawodniczki to 18,756 kg ryb. Na drugim miejscu uplasowała się Ornella Tosta Viliano (Hiszpania) - 3 punkty sektorowe, 35,687 kg ryb, najlepszy wynik jednej tury to 18,064 kg ryb. Brązowy medal zdobyła nasza zawodniczka Bożena Larisch - 3 punkty sektorowe, 31,358 kg ryb, najlepszy wynik jednej tury to 16,269 kg ryb. Pozostałe miejsca naszych zawodniczek: 9. Joanna Drgas, 10. Marta Gottwald, 11. Patrycja Wojtas, 20. Kamila Justa-Kowalska.

Ostatni trening tuż przed zawodami udowodnił, że dobry wynik może dać zarówno łowienie dużych ryb, jak i odławianie wszędobylskich małych rybek. Te drugie były jednak dość pewne. Z kolei te pierwsze były obarczone istotnym ryzykiem. Plan zakładał nęcenie dwóch punktów. Na tyczkę podawano klejone ze żwirem białe robaki i kukurydzę, na bacika klasyczną zanętę 1:1 z gliną, z dodatkiem białych robaków oraz kukurydzy i również klejone robaki. Kukurydza miała przyciągać bonusy w postaci znacznie większych od karasi małych karpików, tzw. sazanków.

Ciekawostką jest, że długie siatki były możliwie najbardziej napinane i układane w wodzie, prostopadle do brzegu. Zanętę i robaki wrzucano tuż obok siatki i małe ryby chętnie żerowały w tym miejscu, być może ze względu na padający cień. Taktyka pod kątem obu tur różniła się tylko tym, że w sobotę, niezależnie od sytuacji, donęcano dwa punkty. W niedzielę natomiast już tylko bacik i jedynie pojawienie się w nieoczekiwanej ilości dużych ryb miało skłonić do sięgnięcia po tyczkę.

Rezprezntacja Polski na XXIII Spławikowych Mistrzostwach Ś wiata Kobiet: Kamila Justa-Kowalska, Marta Gottwald, Bożena Larisch, Natalia Jabłońska, Patrycja Wojtas , Joanna Drgas, trenerzy - Adam Niemiec , Janusz Czulak , pomoc trenerska - Maciej Białdyga , Piotr Larisch, Andrzej Gottwald.

Express Bydgoski

 

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się