Sebile 1
Blisko 3 tony zagubionych sieci rybackich czyli tzw. sieci-widm zostało wyciągniętych na polskim wybrzeżu Bałtyku w ramach tegorocznej edycji międzynarodowej akcji "Marelitt” - poinformował PAP w środę WWF Polska. Organizacja szacuje, że w polskiej strefie może zalegać 800 ton sieci.

sieci rybackie
Według specjalistów, zagubione sieci rybackie nadal łowią ryby, zaplątać się w nie mogą także ptaki i ssaki morskie. Sieci-widma są źródłem mikrocząsteczek plastiku, które wpływają negatywnie na stan ekosystemu morskiego. Pokryte parafinami mogą przyczyniać się do lokalnego zanieczyszczenia wód substancjami oleistymi. Sieci zaczepione na wrakach statków mogą również stanowić poważne zagrożenia dla nurków.

"W tym roku spędziliśmy około 500 godzin na rejsach po Morzu Bałtyckim w poszukiwaniu zagubionych narzędzi połowowych" - powiedział Sebastian Kobus z WWF Polska, organizacji, która bierze udział w przedsięwzięciu "Marelitt".

"Razem z rybakami wypływaliśmy w rejsy z Kołobrzegu, Ustki oraz Władysławowa. W polskiej strefie ekonomicznej odnaleźliśmy i wyciągnęliśmy blisko 3 tony sieci. Podczas naszych poszukiwań odkryliśmy również kable stalowe, które także zaśmiecają Bałtyk i stanowią zagrożenie dla stworzeń żyjących w morzu. Wyciągnęliśmy około 3,5 tony kabla komunikacyjnego o długości 15 km" - oznajmił.

Jak zaznaczył Kobus, Morze Bałtyckie jest "stosunkowo młodym akwenem, ale jednocześnie jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz świata".

Początki akcji wyławiania porzuconych sieci sięgają w Polsce 2011 r. "Do tej pory udało nam się wraz z polskimi rybakami wyciągnąć około 270 ton sieci-widm i zagubionych narzędzi połowowych. Szacujemy, że w naszej strefie brzegowej może zalegać ponad 800 ton sieci" - dodał.

Jak zapowiadają organizatorzy akcja wyciągania sieci-widm z dna Bałtyku będzie powtórzona w okresie od czerwca do września 2018 r. Podobne działania będą prowadzone także na wodach szwedzkich, niemieckich i estońskich.

"Marelitt" jest współfinansowany przez unijny Program Regionu Morza Bałtyckiego. Budżet międzynarodowego projektu na najbliższe 3 lata to 3,7 mln euro, z czego 60 proc. przeznaczone jest na działania na morzu.

Portal Morski

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się