-
Szczegóły
-
Odsłony: 7430
Usuwanie śniętych ryb na Zalewie Zegrzyńskim i monitoring zanieczyszczenia wody na Narwi i Bugu - to tylko niektóre przykłady działań Państwowej Straży Rybackiej. Lepsza ochrona wód obszarów Europejskiej Sieci Natura 2000 oraz sprawne pobieranie i przekazywanie próbek wody do badań laboratoryjnych będzie możliwe dzięki zakupowi specjalistycznego sprzętu i czterech samochodów terenowych dla straży. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 486 tys. zł.
W ostatnim czasie terenowe patrole straży rybackiej kilkukrotnie stwierdziły zanieczyszczenia rzek, najgłośniejsze dotyczyły Narwi w Ostrołęce. Cieszę się, że wreszcie dysponujemy sprzętem, który ułatwi nam wykonywanie pracy – powiedział Robert Kucyk, komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie. Zakup sprzętu sfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (po 200 tys. zł) oraz cztery okręgi Polskiego Związku Wędkarskiego: ciechanowski, mazowiecki, płocko-włocławski i skierniewicki.
Każdy z trzech zestawów do pobierania próbek wody powierzchniowej składa się z przewodu doprowadzającego badaną wodę, pompki oraz pojemników zamykanych hermetycznie, w których przechowywane będą pobrane próbki. Zbudowany jest z tworzywa odpornego na uszkodzenia mechaniczne, dlatego bez przeszkód można go przewozić w samochodzie patrolowym. Przechowywany jest w podręcznej walizce, która dodatkowo zabezpiecza sprzęt.
Państwowa Straż Rybacka w Warszawie jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną, bezpośrednio podległą wojewodzie mazowieckiemu. Zwalcza nielegalne wysypiska śmieci, wycinkę drzew, niszczenie wałów przeciwpowodziowych oraz zanieczyszczenia wód powierzchniowych. W sytuacjach wyjątkowych uczestniczy również w likwidacji skutków klęsk żywiołowych. W tym roku patrole terenowe ujęły 44 sprawców przestępstw, odnotowały 2263 wykroczenia. Do końca września nałożono 1478 mandatów karnych na łączną kwotę 268 750 zł i zatrzymano 942 sztuki sprzętu kłusowniczego.
źródło: mazowsze.uw.gov.p
Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się