Rzeki w Polce są zaśmiecone i zaśmiecane. Śmieci zatruwają wodę, ostatecznie spływając do Bałtyku zatruwając nasze morze. Możemy, musimy to zmienić. Połączmy nasze siły i wspólnie zatroszczmy się o polskie rzeki. Naszym celem jest ochrona polskich rzek przed odpadami oraz inicjowanie lokalnych działań na rzecz ich czystości.
Akcja recykling „Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne”, którą Fundacja PlasticsEurope Polska zorganizowała wspólnie z podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. Jest to kolejna inicjatywa proekologiczna, która ma zwrócić uwagę na wartość odpadów z tworzyw sztucznych i korzyści jakie przynosi ich właściwe zagospodarowanie. Tym razem akcja powiązana jest z problematyką zaśmiecania - odpady porzucone w środowisku często w efekcie trafiają do rzek i dalej do mórz. Podczas 500 km samotnego kajakowego spływu Odrą, Dominik Dobrowolski - wrocławski ekolog i podróżnik spotykał się z lokalnymi mieszkańcami namawiając do wspólnej troski o czystość rzeki.
Przebieg wyprawy począwszy od Wrocławia dnia 8 sierpnia, kończąc na Szczecinie 20 sierpnia 2011
Wrocław - start - 8 sierpnia 2011 - Zatoka Gondoli
Brzeg Dolny
Chobienia
Bytom Odrzański
Nowa Sól
Cigacice
Połęcko
Słubice
Gozdowice
Bielinek Rezerwat
Bielinek
Widuchowa
Szczecin - finał - 20.08 - Marina w Szczecinie (k. Dworca Morskiego)
Kilka słów o sobie Eekolog i podróżnik, Pan Dominik Dobrowolski.
- Wszystko zaczęło się pod koniec lat 80, kiedy razem z przyjaciółmi tworzyłem ruch Wolność i Pokój. Pierwszym naszym celem była Huta Siechnice, zatruwająca rakotwórczym chromem źródła wody dla Wrocławia.
Udało się, zamknięto toksyczną produkcję. W tym czasie studiowałem na Akademii Rolniczej, moim marzeniem było założenie gospodarstwa ekologicznego. Życie jednak tworzy własne historie i zamiast wytwarzać oscypki i miód stworzyłem dział fundraisingu w Fundacji Oławy i Nysy Kłodzkiej. Późnej przez wiele lat organizowałem w Polsce odzysk i recykling aluminiowych puszek w Fundacji Recal, włącznie z ich eksportem pracując w korporacji. Przez kolejnych pięć lat "sprzątałem świat" z Fundacją Nasza Ziemia. Od 2005 prowadzę własną firmę prowadząc edukację ekologiczną dla firm, samorządów i szkół. W swoich projektach łączę ekonomię, zdrowie, sport, kulturę i sztukę czy architekturę z ekologią. W dzisiejszym świecie wszystkie dyscypliny muszą się uzupełniać i wspierać. Prowadzę projekty odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR), zielonego PR i marketingu. Organizuję także wydarzenia (konferencje, seminaria, imprezy integracyjne) w standardzie carbon neutral, oraz happeningi ekologiczne np. Recykling daje owoce, Zamień Odpady na Kulturalne Wypady. Razem z przyjaciółmi z Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ odbudowujemy w Sokołowsku (k. Wałbrzycha) dawne sanatorium dr Brehmera (www.sokolowsko.org), tworzymy w tym przepięknym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury i Ekologii. Najnowszym projektem, który realizuję wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska jest Recykling Rejs. Postanowiliśmy zatroszczyć się o polskie rzeki i ochronić je przed zaśmiecaniem.
Tym razem przesiadam się z roweru na kajak. Szlak odrzański Wrocław-Szczecin pokonam w trzy tygodnie. W nadodrzańskich miastach razem z ngo i samorządami oraz partnerem akcji - Fundacją PlasticsEurope Polska - będziemy organizować lokalne akcje sprzątania brzegów rzeki, konferencje prasowe nt. problemu zaśmiecenia polskich rzek i sposobów walki z tym problemem.
Dominik Dobrowolski
Słów kilka o Fundacji PlasticsEurope
Fundacja reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, działa w ramach ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope z siedzibą w Brukseli. Oddział polski należy do regionu Europy Centralnej z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem, do którego poza Polską, Niemcami, Austrią i Szwajcarią, należą również Węgry, Słowenia, Słowacja oraz Republika Czeska. PlasticsEurope jest jednym z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych, którego centra zlokalizowane są w Brukseli, Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Mediolanie i Paryżu. Stowarzyszanie utrzymuje kontakty z europejskimi i krajowymi stowarzyszeniami branżowymi i skupia ponad 100 firm członkowskich, których łączny udział w produkcji wszystkich polimerów wytwarzanych w krajach Unii Europejskiej (EU27), a także w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji i Turcji, wynosi powyżej 90%.
Europejski przemysł tworzyw sztucznych w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia zasobności w Europie poprzez upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań i podwyższenie standardu życia obywateli oraz umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, a także ochronę klimatu. Ponad 1,6 miliona ludzi pracujących w około 50 000 firm (głównie w sektorze średnich i małych przedsiębiorstw, które zajmują się przetwórstwem) generuje obroty o wartości powyżej 300 mld euro rocznie. Przemysł tworzyw sztucznych obejmuje producentów polimerów – reprezentowanych przez PlasticsEurope, przetwórców – reprezentowanych przez EuPC oraz producentów maszyn – reprezentowanych przez EUROMAP.
Więcej informacji o PlasticsEurope: www.plasticseurope.org
Dominik Dobrowolski liczy między innymi na wsparcie propagowania recyklingu wśród wędkarzy. Uważa że, wędkarze są jedną z grup będąca „za pan brat” z otaczającym nas środowiskiem naturalnym. WTV podjął się działań w tej jakże dla nas istotnej kwestii ochrony środowiska.
Więcej na temat całej wyprawy Dominika Dobrowolskiego już niebawem na łamach WTV
Czekamy na materiał z wyprawy.