Berkley 2
kustusz_docW Centralnym Ośrodku Sportu w Spale, 12 pażdziernika rozpoczęła się konferencja naukowa PZW, którą ZG PZW zorganizował zgodnie z uchwałą XXIX Krajowego Zjazdu Delegatów PZW celem określenia, jaka jest obecna kondycja rybactwa śródlądowego i morskiego i jakie zagrożenia, uwagi oraz wnioski trzeba określic, by określic aktualne oraz przyszłe kierunki rozwoju wędkarstwa. Konferencję otworzył kol. Eugeniusz Grabowski, prezes ZG PZW, który stwierdził, iż współczesne rybactwo, a w tym także wędkarstwo, decyduje o rozwoju i życiu wielu regionów w Polsce, czego wyrazem jest powstanie 48 lokalnych grup rybackich działających we wszystkich województwach idlatego  określenie miejsca PZW w ich działalności, jak również w realizacji polskiej strategii rybackiej staje się potrzebą najbliższych lat.

W konferencji uczestniczy dr Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wybrany posłem na Sejm RP obecnej kadencji, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że bardzo liczy na udział PZW i całego środowiska rybackiego w określeniu priorytetów wnisionych przez Polskę do Europejskiej Strategii Rybackiej na lata 2014-2020 oraz w maksymalnym wykorzystaniu europejskich funduszy rybackich na lata 2011-2014.

W pierwszej sesji spalskiej konferencj, którą prowadzili: prof. dr hab. Tadeusz Penczak, przewodniczący Rady Naukowej ZG PZW, prof. dr hab.Ryszard Bartel,  swoje referaty wygłosili: Maciej Brudziński, wiceprezes ZG PZW ds. Ochrony i zagospodarowania wód ,,PZW jako partner w kształtowaniu polityki rybackiej Państwa. Efekty gospodarki rybacko-wedkarskiej prowadzonej na wodach użytkowanych przez PZW'; Adam Sudyk z MriRW ,,Rybactwo jako ważny element zrównoważonej działalności o charakterze rolniczym. Rozwój rybactwa śródlądowego w Polsce w kontekście obowiązujących i projektowanych regulacji UE; prof. dr hab.Arkadiusz Wołos ,,Zmiany w sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotów uprawnionych do rybackiego korzystania z jezior w latach 2006-2010'; dr Małgorzta Kasperek Kawałek z RZGW w Warszawie ,, Realizacja umów na rybackie korzystanie z wód w kontekście obowiązujących przepisów. Prawa i obowiązki użytkownika rybackiego'; Robert Kucyk, komentandant wojewódzki PSRyb. W Warszawie ,,Ocena stanu zagrożeń kłusownictwem rybackim na wodach środlądowych Polski'; dr Antoni Kustusz, rzecznik prasowy ZG PZW ,,Rybactwo śródlądowe w świadomości społecznej, jego medialny i społeczny charakter'.

Wygłoszone referaty, jak również podnoszone w nich wątki dotyczące zarybień polskich wód otwartych oraz możliwości wykorzystania środków unijnych, wywołały ożywioną i kontrowersyjną dyskusję, w której podkreślono potrzebę większej kontroli wykonywania warunków umów zawieranych z rybackimi użytkownikami rybackimi wpisującymi do ofert, a następnie do umów z załączonymi do nich operatami rybackimi zawyżonych i nieracjonalnych stawek zarybień, zwiększenia skuteczności ochrony polskich wód żródlądowych oraz zwalczania kłusownictwa, m.in. poprzez wykorzystanie środków unijnych przeznaczonych dla LGR, potrzeby skoordynowania prac podejmowanych na wodach śródlądowych i morskich i wkraczających w ich rybackie użytkowanie.

Antoni Kustusz

rzecznik prasowy ZG PZW

fot. Antoni Kustusz

Źródło: www.pzw.org.pl

Nie masz uprawnień do komentowania. Zaloguj się